Recenze TP-Link HS110: spolehlivá chytrá zásuvka, která ohlídá i spotřebu energie

Chytrá domácnost je termín, který se poslední roky skloňuje čím dál častěji. Není se čemu divit, ovládání elektroniky “na dálku” je lákavé a hlavně pohodlné. Přitom se dnes již nemusí jednat jen o drahá zařízení se složitým nastavením - na základní vzdálené ovládání stačí i chytrá zásuvka, kterou seženete za pár stovek. Jednou takovou je TP Link HS110 - Smart Wifi Plug with Energy Monitoring.

Kde koupit TP-Link HS110?


TP-Link slibuje prakticky vše, co od takového zařízení lze očekávat - vzdálené zapínání, plánovač i časované vypnutí, navíc k tomu přidává i měření spotřebované energie a praktický “dovolenkový” režim, který zařízení náhodně zapíná a vypíná a simuluje tak přítomnost v domě. Navíc funguje s Google Assistant a Amazon Alexa, takže jej lze ovládat hlasem. Apple HomeKit bohužel nepodporuje.

Nastavení - kde jsou ty časy...

Pokud jste ještě před pár lety připojovali do domácí počítačové sítě nějaký prvek, vyžadovalo to celkem dost znalostí i nastavování - pevná IP adresa, nastavení portů apod., navíc pro vzdálený přístup z vnější domácí sítě byla nutná veřejná IP adresa, která je u většiny poskytovatelů za příplatek.

To už je naštěstí minulostí a nastavení je velmi jednoduché. Vyžaduje oficiální aplikaci “Kasa”, v které vás průvodce provede rychlým nastavením - v podstatě se jen připojíte k wifi síti vytvořené zásuvkou a sdělíte jí heslo do domácí wifi sítě. Poté už je vše připraveno - veřejnou IP nepotřebujete, vše probíhá přes servery TP Linku, takže se k zásuvce dostanete odkudkoliv na světě.

Aplikace Kasa je dostupná pouze pro iOS a Android, na což je třeba při nákupu myslet - zásuvku totiž nelze ovládat přímo přes PC nebo internetový prohlížeč. Taktéž ji nelze připojit přes Ethernet, ale je nutná WiFi. Pro většinu lidí to ale myslím nebude žádný problém.

screen1

Aplikace na jedničku

Ze zkušenosti vím, že největší slabinou moderní elektroniky nebývá ani tolik samotný hardware, jakož spíše software v podobě aplikace, která ho ovládá. V případě TP-Linku se jedná o zmíňenou aplikaci Kasa (bohužel pouze v angličtině), která podporuje nejen vlastní výrobky v podobě zásuvek, žárovek a kamer, ale také produktů jiných značek - například i různé senzory a chytré zámky, pro některé prvky je ale potřeba mít i speciální domácí wifi router od TP-Linku.

Na hlavní obrazovce najdeme přehled zařízení, kterým můžeme pro přehlednost vybrat vlastní ikonku. Zařízení lze z hlavní obrazovky také vypnout, je zde vidět i aktuální stav včetně odpočítávání časovače. Po rozkliknutí pak vidíte denní shrnutí - spotřebovanou energii a celkový čas, kdy je zásuvka aktivní. Přehled lze rozkliknout a zjistit jak momentální odběr, tak i celkové statistiky za 7 a 30 dní. Bohužel jen souhrnně a ne po jednotlivých dnech, ale na základní přehled to stačí.  

screen2

Pro plánování jsou pak dostupné 3 režimy - první z nich je “Schedule”, kde lze nastavit několik týdenních pravidel, kdy se má zásuvka vypnout či zapnout. Druhým z nich je režim “Away”, který přijde vhod například při cestě na dovolenou - v rámci zvoleného časového okna náhodně zásuvku zapíná a vypíná a tím tak simuluje, že jste doma. Posledním režimem je “Timer”, který se hodí u spotřebičů, kde nelze nastavit časované vypnutí - já jej používal například na vysoušeč bot na snowboard. Nastavení je také naprosto jednoduché - zadá se jen čas, za jak dlouho se má zásuvka vypnout.

V uživatelských recenzích jsem si všiml, že je přístroji vytýkána nemožnost nastavení podle svítání a západu slunce. To není pravda, nastavení je jen relativně ukryté - při nastavování času je nutné se překliknout šipkou vpravo či vlevo podle požadované události. Lze tak například rozsvicet světla po setmění a podobně, funguje to dokonce i v režimu "Away" - velmi užitečná funkce.

Aplikace má také widget na hlavní obrazovku jak pro Android, tak i iOS, takže není nutné pro aktivaci a deaktivaci zařízení spouštět aplikaci. Sympatické je také to, že lze zařízení vypnout/zapnout i manuálně tlačítkem, není tedy třeba zapínat aplikaci. Taktéž se hodí indikátor stavu, a to i včetně připojení k síti.

second

Shrnutí - prostě funguje

K TP Link HS 110 toho nelze říct o moc více než to, že prostě funguje tak, jak se od něj očekává. Za těch několik týdnů, co jej mám doma, byl spolehlivý a prakticky jsem o něm nevěděl, dokud jsem jej nepotřeboval. A tak by to mělo s moderní elektronikou být. Velkým plusem je funkční a intuitivní aplikace, která se navíc neomezuje pouze na produkty TP-Linku, ale i výrobky jiných značek. Lze jej spárovat s Google Assistantem (který bohužel ještě v ČR není, ale v dohledné době by být měl) a Alexou od Amazonu, díky které jej lze ovládat hlasem. Ocenil bych správu i přes webové rozhraní a podrobnější statistiky, ale vzhledem k příznivé ceně je to jen malý nedostatek.

Chytrá Wi-Fi zásuvka TP-Link HS110

Plusy:

  • Snadná instalace i ovládání
  • Přehledná aplikace kompatibilní i s dalšími zařízeními
  • Režim "Away" dokáže simulovat, že jste doma

Mínusy:

  • Nelze ji nastavit jinak než přes iOS/Android aplikaci
  • Statistiky využití by mohly být podrobnější

Odkazy:

 Parametry:

Protokol IEEE 802.11b/g/n
Standard 2.4GHz, 1T1R
Požadavky Android 4.1 or higher, iOS 8 or higher
Obecné
Certifikace RoHS, FCC, IC, UL
Obsah balení Smart Plug HS110, Quick Start Guide
Provoz Provozní teplota: 0 ° C ~ 40 ° C (32 ° F ~ 104 ° F)
Provozní vlhkost: 5% ~ 90% RH, nekondenzující
Rozměry 100.3 x 66.3 x 77 mm
Materiál PC
Tlačítka Power button, Settings button
Váha 131.8g
Rozměr balení  90 x 88 x 144 mm
Provoz
Vstup 100 - 240VAC
Výstup 230VAC
Maximální zátěž 16A
Maximální výkon 3.68KW
Autor: , Publikováno: 01.01.2019

Celkové hodnocení produktu TP-Link HS110 redakcí Který.cz
90%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené routery


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.