Recenze: TP-Link Archer C5 V4 - je lepší než váš starý router?

Router je přesně ten druh elektroniky, o který se většina lidí nezajímá, pokud funguje tak, jak má - mezi jeho hlavní kvality by měla patřit zejména bezúdržbovost, důležitá je také rychlost a v neposlední řadě jednoduchost nastavení a funkce. Zda má upgrade routeru co nabídnout jsem zjišťoval v této recenzi - doma totiž používám Edimax BR-6208AC, který je starý pouze cca. 4 roky - věřím, že spoustu lidí má doma i starší kousky.

Kde koupit TP-LINK Archer C5 V4?


Nastavení routeru pro připojení k internetu

Připojení k internetu proběhlo úplně ideálně - router stačilo zapojit do zásuvky, připojit kabel a připojit se přes PC k WIFI a přejít na adresu http://tplinkwifi.net/, kam se zadalo jednoduché číselné heslo ze zadní strany routeru. Nastavení připojení k internetu se bude lišit od druhu poskytovatele, i tak se ale TP-Link snaží o maximální jednoduchost a pomocí průvodce vás připojením provede.

screen-1

5GHz pásmo - to je to, oč tu běží

V dnešní době routery poskytují dva různé přístupové body - jeden ve standardním, starším pásmu 2.4GHz, kde má WIFI laicky řečeno větší dosah, ale na dnešní poměry náročnějších uživatelů nedostačující rychlost. Zde toho myslím moc už zlepšovat nejde - když jsem routery testoval, dosahovaly oba prakticky stejnou rychlost. Mnohem zajímavější jsou výkony v 5GHz pásmu - to můj starší router podporuje, nicméně technologie zde byla ještě relativně čerstvá.

 wifi

Ještě ale odbočím a pokusím se nastínit, k čemu rychlejší pásmo je - internet vám totiž dokáž zrychlit pouze pokud máte opravdu rychlé připojení nebo se připojujete z velkého počtu zařízení zároveň. Velký rozdíl v rychlosti je znát hlavně na přenosech, které se dějí pouze v lokální síti - třeba, pokud používáte síťový disk pro zálohování nebo třeba bezdrátové streamování obsahu do televize, případně jakoukoliv komunikaci příslušenství s počítačem - typicky třeba bezdrátový přenos fotek a videí z mobilu/foťáku, tisk a skenování atd.

 

V takových případech je použití 5GHz sítě opravdu razantní zrychlení, a to dokonce i oproti mému staršímu routeru. Měřil jsem rychlost přenosu na NAS, připojený síťovým kabelem střídavě k oběma routerům a zjišťoval přenosovou rychlost. V prvním případě se jednalo o relativně vzdálený pokoj, který je už na limitu 5GHz sítě - i tam byl ale Archer C5 V4 o něco lepší - 1.69GB velký soubor zvládl přenést za 17 minut, Edimaxu to pak trvalo téměř 22 minut. Mnohem zajímavější výsledky jsou ale ve stejné místnosti, jako se router nachází - zde se povedlo Archeru C5 V4 dostat na 16MB/s, kdežto starší TP-Link se musel spokojit s 10MB/s - rozdíl v přenosu tak byl lehce přes minutu (1:45 vs 2:48). Pro srovnání ještě rychlost přes síťový kabel, kterou jsem testoval - 42MB/s (zde se jedná ale spíše o limit rychlosti zápisu na plotnový disku) a rychlost přes 2.4 GHz pásmo - 5MB/s. Nutno podotknout, že se jedná o laický test v domácím prostředí - o ideální prostředí jsem se ani nesnažil, protože by jej pravděpodobně většina těch, kteří by si tento router koupili, nedovedla napodobit. I tak si ale myslím, že to jsou relevantní výsledky. Pojďme se ale podívat na některé funkce, které dnes rozhodně nejsou standardem.

Omezený čas na internetu pro děti

Pokud vaše děti nemají datový tarif, dokážete je od internetu odpojit daleko účinněji, než vypojováním routeru na noc ze zásuvky. TP-Link umožňuje totiž nastavit časový rozvrh, ve kterém určitá zařízení (lze jednoduše vybrat ze seznamu připojených zařízení) nemají přístup k internetu. Nastavuje se pro jednotlivé dny v týdnu a lze dočasně aktivovat i deaktivovat. V rámci této funkce lze i filtrovat obsah podle adresy stránky a určité weby tak zakázat v rámci časového rozvrhu, případně udělat pouze seznam povolených webů.parental

VPN

Přímo v routeru jde nastavit VPN, nemusí se to tak řešit na úrovni zařízení - šikovné třeba pro mobilní telefony, použitelné třeba pro přístup k zahraničním webům omezeným geolokací.

USB Sharing

TP Link Archer C5 V4 umí z flash disku udělat síťový disk, ke kterému se díky media serveru dostane i třeba televize - praktické, pokud chcete streamovat videa v rámci domácí sítě. Disk lze použít i k zálohování a s veřejnou IP adresou lze zapnout i přístup zvenčí. Navíc dokáže pomocí přídavného 3G/4G sticku nabídnout záložní připojení pomocí mobilní sítě.

Rozšířená nastavení

  • Firewall a ochrana proti DoS útokům
  • Blacklist zařízení
  • Omezení rychlosti pro vybraná zařízení
  • Rychlé připojení přes WPS
  • WDS bridging pro spojení více routerů
  • Více přístupových bodů zároveň

header

Závěr

I když se to nemusí na první pohled zdát, tak routery nemusí být složité a frustrující. Rozhraní TP-Linku za posledních několik let ušlo kus cesty a nastavování už tak nemusí být jen úkolem expertů. V basic režimu rozhraní nabídne pouze to, co potřebujete a nic víc. Pokud navíc používáte třeba síťový disk k zálohování, může být i rychlé 5GHz pásmo důvodem k upgradu.

Autor: , Publikováno: 15.04.2019

Celkové hodnocení produktu TP-LINK Archer C5 V4 redakcí Který.cz
92%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené routery


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.