Vybíráme: NAS server
Každý, kdo se rozhodl pořídit si domů NAS server, jistě potvrdí, že rozhodování při jeho výběru není nijak jednoduché. Na trhu je totiž k dostání celá řada druhů, takže výběr může být problematický! Každý by měl proto nejprve zvážit, k čemu bude NAS server využívat a jaká jsou jeho očekávání. Je totiž rozdíl, pokud někdo preferuje ukládání dat, jinému půjde spíše o jejich ochranu a další chce jiné speciální funkce. Termín NAS server označuje de facto malý počítač, jenž disponuje sloty pro pevné disky. Ovládá se zpravidla za pomoci jednoduchého webového rozhraní, nelze k němu připojit klávesnici, myš ani monitor.
Výkon NAS serveru
Jedním z nejpodstatnějších kritérií při výběru NAS serveru je jeho výkon. Na ten má vliv především použitý procesor a paměť. Zohlednit je nutné také rychlost přenosu dat. Vývoj kráčí rychle dopředu a z té příčiny se dnes automaticky vyžaduje alespoň gigabitové ethernetové připojení, jež dovoluje teoreticky i rychlost přenosu 150 Mb/s. Skutečnost bývá samozřejmě poněkud jiná a vše je odvislé hlavně od konfigurace NAS serveru a typu připojení.
Je nutné počítat s tím, že s kvalitou procesoru a pamětí se zvyšuje rovněž cena NAS serveru. V okamžiku, kdy kupující předpokládá již dopředu vyšší zatížení serveru z důvodu celá řady operací, přístupu většího množství uživatelů a provozu webového serveru, by měl hned zpočátku počítat s vyšší finanční investicí.
S pevným diskem nebo bez něho?
Důležitým faktorem při výběru by měla být také přítomnost pevného disku. Je také nezbytné uvážit, zda postačí NAS server vybavený šachtou pro jeden disk nebo je lepší pořídit si NAS server se dvěma disky, kde jsou prostřednictvím režimu RAID1 data ukládána zároveň na oba. Pro uživatele, jimž jde primárně o bezpečnost dat, půjde zřejmě o nejuspokojivější volbu. U NAS serverů, kde je pevný disk již součástí, je větší jistota, že budou odpovídajícím způsobem pracovat, kdežto v opačném případě je nutné ověřit si, zda je daný typ zařízením podporován.
Další hardwarová výbava
Při výběru NAS serveru je třeba přihlížet i k další hardwarové výbavě. Zájemce by měly zajímat i USB porty a jejich rychlost, eSATA port, který dovoluje připojení dalšího disku, WI-FI připojení, HDMI port, jenž dovoluje přímé připojení kupříkladu k TV. Funkcí a služeb je dnes k dispozici takřka nepřeberné množství, rozhodně se proto vyplatí i důkladně rozvážit, jestli najdou své využití. Každopádně by mezi funkcemi neměla chybět možnost vzdáleného přístupu k datům nevyjímaje aplikace pro chytré telefony, dále také automatické zálohování, multimediální využití, FTP server i download manager.
Pozor na hlučnost a spotřebu!
Řada kupujících si někdy neuvědomí, že NAS server může být poměrně hlučným přístrojem, který může třeba v obývacím pokoji znepříjemňovat život. Jestliže nemá být NAS server umístěn v nějaké speciální místnosti, ale tam, kde se uskutečňuje každodenní život, je záhodno tomuto parametru věnovat odpovídající pozornost. V současnosti již jsou naštěstí hlučné NAS servery spíše výjimkou.
NAS server je zamýšlen jako zařízení, které by mělo pracovat nepřetržitě, z té příčiny je užitečné zajímat se také o jeho spotřebu. Je možné obecně konstatovat, že spotřeba těchto zařízení bývá poměrně nízká. Bývá odvislá od výkonu a počtu umístěných disků, kdy je logické, že se zvyšuje ve spojitosti s vyšším výkonem i jejich počtem.
obecně jsou NAS servery užívány primárně pro centrální ukládání dat a jejich sdílení v síti, streamování multimedií, vzdálený přenos dat, zálohování a stahovaní. Právě uvědomění si jejich očekávané hlavní funkce je při jejich výběru zásadním a podstatným krokem.
Pokud vybíráte nas servery, bude vás jistě zajímat audio výstup, typ procesoru, rychlost procesoru nebo pozice pro jednotky. Podle parametru „rychlost procesoru“ rozlišujeme 0,8 ghz, 1,3 ghz, 1,5 ghz, 1,6 ghz nebo 2 ghz.Co se týče „pozice pro jednotky“, najdeme u nas serverů varianty jako 1, 2, 4 nebo 6. Pokud by vás zajímal parametr „audio výstup“, vybírat je možné z variant chybí nebo ano. Navíc také získal ocenění „Editors Choice Award“.