Recenze Truelife Sonicbrush UV - snazší a efektivnější čištění zubů

Sonické elektrické zubní kartáčky začínají plnit koupelny čím dál více domácností. My sami je doma používáme více než rok. Se správnou technikou čištění dosáhnete zdravých a krásných zubů snáz, než je tomu u klasického manuálního kartáčku. Návštěvy u zubaře i na dentálního hygieně jsou pak kratší a rozhodně mnohem příjemnější – většinou se skládají z prohlídky a zbývající čas je vyplněn příjemným povídáním. Osobně na sonické kartáčky nedám dopustit a pěji na ně chválu kudy chodím. Proto jsem uvítala možnost otestovat další sonický kartáček tentokrát od značky Truelife konkrétně Sonicbrush UV. Mé zkušenosti a jaké jsou dovednosti tohoto kartáčku se dozvíte v recenzi.

Kde koupit Truelife Sonicbrush UV?


Značka Truelife primárně vyrábí produkty pro péči o zdraví. V jejich portfoliu nalezneme například chytré váhy, bezkontaktní teploměry, dětské chůvičky a řadu produktů pro ústní péči (sonické kartáčky a ústní sprchy). Dostala jsem možnost otestovat hned dva sonické kartáčky od značky Truelife, konkrétně Sonicbrush UV a Sonicbrush Compact. Pojďme se tedy podívat na recenzi prvního zmiňovaného.

Obsah balení

Jestli je něco, co bych u Truelife Sonicbrush UV ráda vyzdvihla, pak je to rozhodně celkem bohatý obsah balení tohoto kartáčku (i vzhledem k velmi příznivé pořizovací ceně). U jiných sonických kartáčků s touto cenovkou se běžně setkáme se skromnějším obsahem balení, které zpravidla obsahuje tělo kartáčku, maximálně dvě hlavice, nabíječku a návod.

V případě tohoto sonického kartáčku je v balení tělo kartáčku, nabíjecí stanice s UV sanitizérem, do kterého lze vkládat až tři hlavice najednou. Můžete tak mít jeden kartáček pro menší rodinu. UV sanitizérem většinou disponují sonické kartáčky s cenou o pár tisícovek vyšší. V balení se dále nachází 3 vyměnitelné hlavice a návod k obsluze.

TRUELIFE SONICBRUSH UV obsah baleniTruelife Sonicbrush UV a obsah balení

První dojmy z kartáčku

Po vybalení kartáčku jsem byla mile překvapena jeho vzhledem, ale i zpracováním. Sonicbrush UV je vyveden v bílé barvě a působí luxusním dojmem (řekla bych že i díky pogumovanému vzhledu a "skrytým" názvům režimů). Na rozdíl od testovaného a používaného Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 je o něco lehčí (pouhých 114g) a kartáček je trošku robustnější. Jestliže vybíráte svůj první sonický kartáček pak věřím, že i váha může rozhodnout a usnadnit manipulaci.

Kartáček příjemně padne do ruky a díky pogumování se nesmýká. Samozřejmostí je i voděodolnost dle certifikace IPx7.

Truelife Sonicbrush UV 1Truelife Sonicbrush UV 

Truelife Sonicbrush UV 2Truelife Sonicbrush UV zadní strana (protiskluzové drážky)

Ovládání

Na kartáčku najdeme "pouze" dvě tlačítka. Jedno je pro volbu čistícího režimu a druhé pro zapnutí/vypnutí kartáčku. Sonicbrush UV si pamatuje naposledy vybraný režim a vy tak pokaždé nemusíte přepínat a dostávat se ke svému obvyklému režimu čištění. Mně osobně vyhovují kartáčky s touto pamětí, jelikož primárně používám režim Clean a ostatní považuji ze doplňkové/příležitostní režimy.

Velmi se mi líbilo i provedení z hlediska volení režimů. Na první pohled nejsou na kartáčku jednotlivé režimy viditelné, avšak po zmáčknutí spodního tlačítka jsou nápisy postupně podsvíceny a rozsvítí se i indikátor stavu baterie. Ovládání chválím jak z hlediska estetiky, tak i funkčnosti.

Truelife Sonicbrush UV 3Truelife Sonicbrush UV

UV stanice

Obrovskou předností Sonicbrush UV je právě možnost odstraňovat bakterie z hlavice pomocí UV lampy. Do tohoto "boxíku" lze současně umístit až tři hlavice. Pomocí stanice by mělo dojít k odstranění až 99,9% bakterií. Bohužel tento údaj nelze při testování ověřit.

Truelife Sonicbrush UV 4Uv sanitizér

Sanitizér není na obsluhu nikterak složitý, pouze umístíte do držáku hlavici a zaklapnete dvířka. Díky okénku můžete vidět, jak se rozsvítí UV lampa a začne působit. Po cca deseti minutách je proces ukončen a o provedeném úkonu vás přesvědčí odér dezinfekce. Osobně upřednostňuji po ukončení sanitizace alespoň otevřít dvířka, jelikož pro štětiny je přeci jen lepší když oschnou.

Truelife Sonicbrush UV 5

Proces zbavování hlavice bakterií s užitím UV lampy

Výdrž baterie a dobíjení

Kartáček je dobíjen bezdrátově, stačí jej umístit do dokovací stanice a dál se již nemusíte o nic starat. Při testování jsme se dostali na 17 dní bez dobíjení kartáčku při dvou cyklech čištění ráno a večer. V klidu tak s kartáčkem zvládnete i dovolenou, u které je přeci jen trošku složitější sbalit lehce objemnější dokovací stanici (i s UV lampou).

Co se dobíjení týče zde jsme se dostali na celkem vysoké číslo, a to na 22h do úplného nabití kartáčku. O nutnosti dobití informuje dioda se vzhledem baterky, která svítí červeně (v případě vybití kartáčku) nebo zeleně (při plném nabití).

Hlavice kartáčku

Jak sem již zmiňovala součástí balení jsou i tři výměnné hlavice. Firma Truelife konkrétně k modelu Sonicbrush UV nabízí tři druhy hlavic pro dospělé (standard, whiten a sensitive) + variantu pro děti. Osobně jsem s hlavicemi moc spokojená nebyla. Nevím, zda jde o zvyk, ale připadaly mi výrazně méně kvalitní než hlavice od Philipsu (který má i pestřejší nabídku). Dobrou zprávou však je, že kartáček je konkrétně s hlavicemi od Philipsu kompatibilní a já doporučuji do těchto hlavic zainvestovat.

Truelife Sonicbrush UV 6Hlavice Truelife (zleva) Sensitive,Standard a Whiten

Hlavice je obecně nutné měnit po cca 3 měsících a to bez ohledu, zda máte sanitizér či ne.

Jak probíhá samotné čištění

Truelife Sonicbrush UV se se svými 40 tisíci kmity za minutu řadí mezi skutečnou elitu mezi sonickými kartáčky. Avšak kvalitní a šetrné čištění není jen o tomto údaji. Vybrat si můžete hned ze čtyř programů kterými jsou: Clean, Soft, Whiten a Massage.

Truelife Sonicbrush UV 7

Jak jsem již psala výše nejčastěji volím právě režim Clean. Při jeho použití byly zuby s dodanými hlavice slušně vyčištěné (minimálně oproti manuálnímu kartáčku). Avšak mám subjektivní pocit, že při čištění s mým Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 (+ s hlavicí G3 Premium Gum) jsou na dotyk ještě o kus hladší a tento pocit mi vydrží mnohem déle i během dne.

Režim Soft je vhodný trpíte-li na citlivé zuby, krvácivost dásní a podobné problémy s chrupem. Při zapnutí tohoto režimu je znatelné snížení počtu otáček a skutečné zjemnění celého čištění. Avšak trpíte-li na jakýkoli ze zmiňovaných problémů, měl by mít kartáček ještě jednu (ne-li důležitější funkci) a tou je tlakový senzor, který tento kartáček bohužel nemá.

Zvolit můžete i režim Whiten, který zvyšuje počet kmitů na zmiňované maximum. Dochází i ke změně pohybu kartáčku, aby docházelo k odstraňování skvrn a různých nepravidelných zabarvení chrupu. Nejsem ale velkým fanouškem této funkce, jelikož mi přijde, že jsou změny v bělosti jen nepatrné a jde spíše o lehké placebo. Osobně mám zuby vybělené kombinovanou metodou domácího a ordinačního bělení. Myslím že veškeré bělící pasty a režimy Whiten jsou jen nástroji pro velmi drobné změny, které nejsou trvalé.

Co jsem si oblíbila a velmi užívala byla funkce Massage, kterou jsem až doposud považovala za zcela zbytečnou u všech sonických kartáčků. Rozhodně doporučuji si dásně alespoň dvakrát týdně takto hýčkat.

Všechny režimy jsou opatřeny časovačem. Používám na každou čelist jeden cyklus trvající 2 minuty. Po 30 sekundách vám změnou vibrací kartáček oznámí, že je třeba přejít na další kvadrant. Uvítala bych o kousíček delší informační vibraci o uplynutém čase, jelikož u tohoto kartáčku se jedná o málo znatelný a krátký signál.

Bohužel mám ke kartáčku i jednu velkou výtku a tou je zmiňovaná absence tlakového senzoru. Vzhledem k tomu, že jsou sonické kartáčky vhodné pro každého včetně osob s nejrůznějšími problémy v oblasti dutiny ústní, tlakový senzor je nutností. Většina dentálních hygienistů i u klasických manuálních kartáčků doporučuje nejnižší možnou tvrdost, a to i z důvodu, že celá řada uživatelů na kartáček moc tlačí. Zrovna u sonických kartáčků si přehnaným tlačením můžeme velmi ublížit a poškodit dásně. A tak i když kartáček nabízí režim Soft, který je šetrnější, preferovala bych místo něj tlakový senzor.

Závěr

Sonický kartáček Truelife Sonicbruch UV byl pro mě v mnohých ohledech milým překvapením. Velmi chválím krásné zpracování a provedení. Ovládání je jednoduché a intuitivní, výdrž baterie je naprosto dostačující. Kartáček je výkonný a vybaven čtyřmi režimy, takže si každý najde ten svůj. Vzhledem k příznivé pořizovací ceně kladně hodnotím i UV sanitizér, který bývá u dražších sonických kartáčků.

Nebyla jsem však spokojena s vyměnitelnými hlavicemi. V průměru vychází jedna hlavice od Truelife na cca 125,-, kdežto hlavice od značky Philips začínají na cca 137,- a výše. Záleží jaké hlavice zvolíte. Osobně ale doporučuji do nich zainvestovat a pořídit ty od Philipsu, které jsou kompatibilní a věřím, že budete náramně spokojeni.

Pokud se sonickým elektrickým kartáčkem nemáte zkušenosti, víte že na kartáček tlačíte, či máte jakýkoli problém se zuby a dásněmi, doporučuji volit spíše sonické kartáčky s tlakovým senzorem. I já jsem se několikrát přistihla, že jsem na kartáček tlačila a dáseň si lehce odřela. Za mě jde o jeden z nejdůležitějších parametrů při koupi.

Doporučení!

Se sonickým kartáčkem a správnou technikou čištění dosáhnete snáze skvělých výsledků a vaše zuby a dásně budou zdravé. Je však nutné používat i mezizubní kartáčky. Není pravdou, že s používáním sonického kartáčku nejsou pomůcky pro čištění mezizubních prostor nutné!

Plusy:

+ snadno a kvalitněji vyčištěné zuby než s manuálním kartáčkem

+ příznivá pořizovací cena

+ 4 režimy čištění s až 40 tisíci otáčkami

+ UV sanitizér

+ dostačující výdrž baterie

+ bohatý obsah balení

Mínusy:

- kartáček nemá zabudovaný tlakový senzor

- hlavice od Truelife považuji za méně kvalitní (lze však použít hlavice od Philips Sonicare)

- dobíjecí stanice je díky UV lampě prostorově náročnější (nevhodné na cestování)

- poněkud delší doba nabíjení

Autor: , Publikováno: 17.03.2020

Celkové hodnocení produktu Truelife Sonicbrush UV redakcí Který.cz
80%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené elektrické zubní kartáčky


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.