Recenze Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 - nejlepší přítel zubů
- Home /
- Recenze /
- osobní péče /
- elektrické zubní kartáčky /
- Recenze Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 - nejlepší přítel zubů
Krásný úsměv a zdravé zuby – věta kterou slýcháme snad z každé reklamy na zubní kartáčky, pasty či ústní vody. Ale v čem skutečně tkví cesta za tímto cílem? Každý zubař či hygienista vám řekne, že nejdůležitější je správná technika čistění v kombinaci s vhodně zvoleným kartáčkem. To, jakou pastu či následně ústní vodu použijete je ne až tak podstatným faktorem.
Obsah
Kde koupit Philips Sonicare ProtectiveClean 4500?
Pravidelně chodím jak k zubaři, tak i na zubní hygienu, ale i tak se občas objeví nějaký ten kaz a o zubním kameni nemluvě. Co se správného čištění týče, největším problémem bylo, že u mé paní zubařky se neustále měnili hygienisti a každý mi pokaždé ukázal jinou metodu čištění zubů a řekl, že ta stávající nebyla vhodná. A tak následovalo další období učení se novému čištění. A co si budeme povídat, ne vždy má člověk tolik času, aby mohl dokonalému čištění věnovat 10-15 minut (hlavně tedy ráno).
Dlouhá léta jsem používala klasický zubní kartáček od Curaproxu, které rozhodně tímto článkem nikterak nezatracuji. Rozhodně je považuji za jedničku v manuálním čištění zubů. Tento rok jsem se však dostala k úžasné hygienistce, která konečně k mým zubům přistupuje zcela individuálně a řeší dané problémy co nejšetrněji. Dobrali jsme se společně k závěru, že sonický elektrický zubní kartáček mi usnadní veškerou práci a zuby zvládne s minimem námahy udržet dokonale čisté.
Vzhledem k dřívějším zkušenostem z dětství, kdy elektrické zubní kartáčky neměly s těmi současnými nic moc společného, jsem si ani nemyslela, že si tuto technologii ještě někdy pořídím. A přiznám se, že po půl roce s mým Philipsem lituji pouze toho, že jsem si jej nekoupila dříve.
Jaký kartáček jsem tedy zvolila?
Vzhledem k tomu, že se jednalo po dlouhých letech o můj první elektrický kartáček, prakticky sem nevěděla, po kterém sáhnout. Po prostudování nabídky jsem se nakonec rozhodla pro Philips Sonicare ProtectiveClean 4500.
Důvodů proč sem sáhla zrovna po tomto modelu bylo hned několik. Zaprvé jsem si nebyla jistá, jak se s kartáčkem budu sžívat a zda u něj vydržím. Nechtělo se mi do něj tedy hned investovat horentní sumy. Dále jsem si řekla, že primárně toužím po správně vyčištěných zubech a bělejším úsměvu. Výrazné problémy se zuby nemám, a tak jsem nepotřebovala řadu různých funkcí, o kterých sem si řekla, že bych je beztak vyzkoušela jednou a pak se k nim už nevracela. No a na závěr jsem od mé hygienistky věděla, že by měl mnou vybraný kartáček mít tlakový senzor, který zbrání přílišnému tlačení na kartáček. Tím pak nedochází k odírání a poškozování dásní. Vzhledem ke všem výše zmíněným vlastnostem, se mi jako ideální jevil právě Philips Sonicare ProtectiveClean 4500.
První dojmy z kartáčku
Jedná se o sonický zubní kartáček s cenou kolem 2.500Kč. Dostupný je ve dvou barvách, a to ve světle růžové a černé barvě. Je možné jej koupit i ve zvýhodněné sadě, což je ideální volba pro pár. Po otevření krabičky naleznete opravdu krásně zpracované tělo s motorkem, jednu hlavici s krytkou (dodáváno s hlavicí W2 Optimal White), nabíječku a návod k obsluze.
Celkové zpracování je skvělé a barvy obou přístrojů jsou velmi líbivé. Tělo kartáčku je matné a příjemně padne do ruky. Nemusíte se tak bát, že by vám třeba vyklouzlo. Přiznám se, že návod jsem ani neotevřela. Vzhledem k tomu, že mnou vybraný kartáček má pouze dvě funkce a těmi je Clean a White, řekla sem si, že obsluha rozhodně nebude nikterak složitá. A taky že ne.
Na kartáčku naleznete pouze dvě tlačítka. Jedno je pro zapnutí/vypnutí čištění, a to druhé je pro změnu režimu čištění. Dále jsou na kartáčku čtyři svítící diody. Dvě ukazují, který režim čištění je aktuálně zvolen. Třetí dioda je takzvaná BrushSync, která sleduje, jak moc je hlavice kartáčku opotřebená a dá vědět, když je třeba ji vyměnit. Poslední dioda dává vědět v případě vybití kartáčku a potřeby jej znovu nabít.
První čištění
Přiznám se, že prvního vyčištění sem se nemohla dočkat. Sonické kartáčky teď plní televizní obrazovky, stránky časopisů, ale i internet. A tak sem i já byla velmi zvědavá. Již dopředu mi má hygienistka vysvětlila, jak správně kartáček používat a jak jej na zuby „pokládat“. Správná technika je položit kartáček na zuby pod úhlem 45°, kdy zkosená část dosedá na zuby a dáseň. První použití bylo nakonec zajímavé a dojmy celkem rozporuplné. Zuby byly rozhodně krásně vyčištěné a na dotek nádherně hladké. Co mě opravdu zaskočilo byla celková síla kartáčku, ale i jeho hlučnost (ta mě zaskočila asi nejvíce). Je skutečně třeba se s kartáčkem sžít. Musela jsem se naučit jej správně držet, ale i natrénovat jak mít správně celou pusu, abych nebyla celá postříkaná od pasty (problém hlavně při čištění předních zubů), jelikož kmitání hlavice je opravdu neuvěřitelně rychlé (až 31.000 stěrů za minutu).
Praxe dělá mistra
Naše společné zvykání trvalo cca 3 dny. První dny používání sem si nikdy nebrala na čištění zubů tričko, ve kterém bych plánovala opustit domov a zrcadlo jsem myla o dost častěji než běžně. Ale všechny tyto „strasti“ za to stojí. Skutečně po týdnu používání bylo na zubech vidět zlepšení a celkově se zuby nádherně leskly. Za mě byl nejvíc k nezaplacení ten pocit čistých úst.
Na co jsem si nakonec zvykala úplně nejdéle bylo na kartáček zbytečně netlačit. Tento sonický kartáček je vybaven tlakovým senzorem, který při každém zatlačení na dásně vydává pulsující zvuk, díky kterému tlak povolíte. Ale přeci jen ze začátku se stává často, když přecházíte na jiných kvadrant zubů, že tlak změníte. Nebo například přejíždíte po zubech moc rychle a senzor se opět ozve.
Jak probíhá samotné čištění
Práce s kartáčkem je vážně jednoduchá. Zvolíte jeden (v mém případě ze dvou režimů). Já většinu týdne používám režim Clean a jednou týdně volím režim White. Pak už jen nanesete pastu a můžete začít čistit. U režimu Clean trvá cyklus čištění 2 minuty. Já volím jeden dvou minutový cyklus pro dolní a jeden pro horní čelist. Během samotného čištění rozhodně oceňuji funkci QuadPacer, který rozděluje program na čtyři půlminutové bloky. Díky tomu jste upozorněni, že je třeba přejít na dalších kvadrant v ústech. Režim Clean trvá 2,5 minuty a je taktéž rozdělen na půlminutové úseky (celkem tedy 5 úseků).
Doporučuji používat zubní pasty s nižší nebo běžnou abrazivitou. Ideálně pak méně pěnivé pasty. Jelikož frekvence vibrací je skutečně vysoká, dochází pak k velikému napěnění pasty a následně je proces čištění téměř jako z pohádky „Hrnečku vař“.
Baterie a péče o kartáček
Co se týče výdrže kartáčku na jedno nabití, zde jsem opravdu mile překvapena. Výrobce deklaruje výdrž baterie na nabití až 14 dní. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že při frekvenci dvou čištění za den se kolikrát přiblížím spíše měsíci. Kartáček je tedy skvělou volbou i na cesty. O nutnosti nabití informuje dioda. Tu doporučuji poslechnout hned po prvním upozornění. Jednou se mi stalo, že sem nedala kartáček hned nabít a druhý den ráno mi po prvním cyklu (tedy vyčištěném pouze spodním patře) kartáček prostě „klekl“ a já musela dočišťovat běžným kartáčkem. Nabíjení probíhá snadno, stačí jej pouze postavit do nabíječky, která je součástí balení.
Celková péče o kartáček je snadná. Stačí mít doma pouze náhradní hlavice a o nic jiného se vlastně nemusíte starat. Kartáček dá sám vědět, kdy je potřeba hlavici vyměnit. Zpravidla je výměna požadována cca po třech měsících. Philip nabízí obrovské množství hlavic. Osobně doporučuji se o výběru poradit s vaším hygienistou.
Závěr
Sonický elektrický zubní kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 používám již více jak půl roku. A musím jej jen vynachválit. Zuby jsou dokonale vyčištěné a já si zamilovala, jak jsou zuby krásně hladké na dotek. Co se týče bělosti zubů, řekla bych, že barva je sjednocenější. Pokud však jako já trpíte například na bílé skvrny na zubech (způsobené nadbytkem fluoru v dětství), určitě nečekejte, že dojde k úplnému vymizení. Na to je třeba odbornější péče. Rozhodně jsou však tyto skvrny mnohem méně výrazné.
Co se týče tvorby zubního kamene i zde jsem zaznamenala výraznou změnu. Výskyt jsem zaznamenala teď pouze na jednom zubu, ale i na to se na další kontrole s mou hygienistkou vrhneme, a ukáže mi v této problematické partii, jak kartáček správně natočit.
Koupi rozhodně doporučuji, pořizovací cena je za mě příznivá a usnadníte si tak práci, ale i čas v koupelně minimálně o polovinu. A věřte, že vaše zuby vám poděkují!
Tip na závěr! Ať už si kartáček zakoupíte kdekoli, doporučuji jej zaregistrovat na oficiálních stránkách www.philips.cz. Díky registraci získáte jednorázovou slevu na jedno balení hlavic ve výši 40%.
Plusy:
+ snadno a dokonale vyčištěné zuby
+ zabudovaný tlakový senzor
+ dlouhá výdrž baterie
+ příznivá pořizovací cena
Mínusy:
- menší výběr z režimů čištění (pouze dva)
- skromný obsah balení
Celkové hodnocení produktu Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 redakcí Který.cz
čtěte také:
Sonické kartáčky - jak vybírat? Podrobná příručka + test 2019
V poslední době elektrické zubní kartáčky zažívají svůj comeback. První vlnu popularity zažily již v 90.letech minulého století. Tehdy se objevily v řadě rodin, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že se zrovna u nás doma moc neohřály. Vlastnili jsme pouze jeden přístroj, na kterém se střídaly jednotlivé hlavice členů domácnosti. Často se tak stávalo, že jsem chtěla kartáček použít, ale nebyl nabit a ani pocit z vyčištěných zubů nebyl nikterak dech beroucí.
Číst celý článek ...Nejprodávanější v této kategorii
Nejlépe hodnocené elektrické zubní kartáčky
Philips Sonicare ProtectiveClean 4500
Recenze Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 - nejlepší přítel zubůDiskuze
Napsat komentář
Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.