Recenze Lauben VacuFit Blender - inovace v přípravě smoothie?

Na začátku prosince loňského roku jsem obdržela tři produkty od značky Lauben, které jsem měla možnost otestovat. V krabici se nacházel ponorný modul Sous Vide Stick, vakuovačka Vacuum Sealer a Vacufit Blender, kterému je věnována tato recenze. Dle výrobce se jedná o revoluční zařízení, které by mělo být ve všech směrech lepší než konvenční mixéry. VacuuFit Blender jsem testovala po dobu téměř dvou měsíců. Jak vakuový mixér obstál a zda zvážit jeho koupi se dozvíte v naší recenzi.

Kde koupit Lauben VacuFit Blender?


V naší domácnosti jsou veškeré ovocné šťávy a smoothie velmi oblíbeným nápojem. Bylo tedy velkým lákadlem ozkoušet nový způsob přípravy těchto nápojů. Běžně doma používám skleněný mixér, který jsem si přikoupila ke kuchyňskému robotu Kenwood. Dále mám doma ještě smoothie mixér, ale ten se přiznám moc nepoužívám, jelikož jej považuji za jakousi nouzovku.

Lauben VacuFit Blender 1Vakuový mixér Lauben VacuFit Blender

Obsah balení

Hned po otevření krabice jsem byla mile překvapena vybaveností mixéru. V balení totiž naleznete tělo mixéru s motorem o výkonu 300W, dále pak hlavní mixovací nádobu o objemu 700 ml, dva keep cupy o objemu 600 ml a 400 ml a malou mixovací nádobku na suché plody či bylinky. Keep cupy ve dvou velikostech opravdu oceňuji, jelikož je tak možné vzít si sebou čerstvou šťávu například do práce a druhou připravit i pro svou drahou polovičku.

Lauben VacuFit Blender - obsah baleniLauben VacuFit Blender obsah balení

Zpracování přístroje a ovládání

Co se celkového zpracování přístroje týče zde jsem úplně nadšená nebyla. Přiznám se, že jsem asi "rozmazlená" zmiňovaným skleněným mixérem, který jsem si přikoupila ke kuchyňskému robotu. U Lauben VacuFit Blender je vše plastové. Veškeré nádoby jsou vyrobeny z tritanu, což je vlastně plast (copolyester), který je jakousi náhražkou skla. Neobsahuje žádné plastifikátory (BPA apod.), ale bohužel je to stále jen plast. Nevzbuzuje ve mně pocit kvality a ani jej nedokáži vnímat jako něco, co bych chtěla používat v kombinaci se zdravým životním stylem, tedy přípravou smoothie. U nádobek na přenášení nápojů tento materiál chápu, jelikož se jedná o lehkou a odolnou variantu, avšak velkou mixovací nádobu bych ocenila skleněnou.

Pro skleněné zhotovení mixéru hovoří i nemožnost mixovat ve VacuFit Blenderu teplé pokrmy, například polévky či dětské přírmy. Osobně tuto možnost u domácího mixéru velmi oceňuji, jelikož mi přijde rozmixovaná polévka krémovější, než když ji mixuji klasickým tyčovým mixérem.

U těla přístroje bylo vše v pořádku. Mixér díky protiskluzovým nožičkám dobře držel na kuchyňské lince a nikterak "nepochodoval". Ovládání mixování je jednoduché a provádí se jediným kolečkem, které nabízí tři rychlosti (včetně pulzního spínače). Lauben VacuFit Blender disponuje až 20tis. otáčkami za minutu a poradí si tak i s mraženým ovocem či ořechy.

Lauben VacuFit Blender 2Lauben VacuFit Blender - ovládání

Největším oříškem pro mě bylo zapnutí odsátí vzduchu, které není zprovozněno žádným tlačítkem. I přes dohledání videa s manuálem jsem nemohla přijít na to, jak vakuování spustit. V návodu je k vidění pouze jak díl s hadičkou nasadit na mixér, avšak zapínání již ne. Vakuování jsem nakonec aktivovala přitlačením tohoto dílu v jeho stojánku (směrem k mixéru), kdy se odsávání spustilo a já nástavec přendala na mixér. Bohužel nevím, zda je tento postup správný, jelikož ani v papírovém návodu jsem odpovědi nenalezla.

Lauben VacuFit Blender 3Lauben Vacufit Blender - vakuovací díl

Lauben VacuFit Blender 9Vakuování před mixováním 

Mixování a příprava smoothie

Na sestavení a připravení mixéru k provozu není nic složitého či neobvyklého. Jednotlivé komponenty je třeba správně propojit a vše dobře upevnit. Vakuový mixér je vybaven pojistkou, která jej neumožní zapnout je-li nádobka chybně usazena na tělo mixéru. V případě hrozby poškození mixéru nadměrným zatížením či dlouhým používáním zase dojde k sepnutí pojistky proti přehřátí a vypnutí motoru.

Mixování suchých plodů (přesněji vlašských ořechů) jsem zkoušela pouze jednou, jelikož pro nasekané ořechy nemám během roku využití. Avšak v době Vánoc jsem oříšky použila na výrobu vanilkových rohlíčků a vše proběhlo v naprostém pořádku. Vzniklá textura byla ideální a přístroj si se sekáním skvěle poradil.

Nejčastěji jsme však vakuový mixér používali na přípravu smoothie nejrůznějších ovocných kombinací. Šťávy jsou krásně krémovité a takové "našlehané". Podobných výsledků však  dosahuji i u mnou zmiňovaného mixéru který vlastním. U klasických malých smoothie mixérů, které najdeme v řadě domácností jsem této příjemné konzistence nikdy nedosáhla. Při mixování je třeba dodržet maximální objem vyznačený na rysce nádoby. Vzhledem k následnému odsátí vzduchu je nutné počítat s navýšením objemu a předcházet tak přelití nádoby při mixování.

Lauben VacuFit Blender 4Krémové smoothie připravené pomocí vakuového mixéru

Výsledky

Největší předností vakuového mixování je udržení živin a vitamínů v potravinách. Vzhledem k absenci vzduchu nedochází při mixování k  jejich oxidaci. Výsledkem jsou umixované šťávy a pokrmy, které vydrží déle čerstvé. Je tedy možné připravit si smoothie na ráno již předchozí den. Následně jej jen uložíte do chladničky a po probuzení na vás čeká stejně barevný a voňavý nápoj, jaký jste večer do lednice uložili.

Co se týče konzistence výrobce Lauben slibuje, že ani po delší době nedochází k separaci tekuté složky a dužiny. Avšak v mém případě jsem již po pár hodinách našla smoothie oddělené s oddělenou konzistencí. Čertsvost ale byla zachována a po proklepání se složky spojily zpět.

Lauben VacuFit Blender 7(Zleva) Smoothie po zavakuování a na druhé fotografii smoothie po 10 hodinách v lednici

Hodnocení produktu

Rozhodnout se o finálním hodnocení vakuovacího mixéru Lauben VacuFit Blender bylo složitější, než sem si zpočátku myslela. Dost se ve mně pere řada pocitů, které z mixéru mám. Příjemným překvapením je skutečnost, že jsem připravené smoothie ani po 12 hodinách v lednici nenašla nevzhledně zhnědlé, ale krásně čerstvé a voňavé. Mixér se ovládá jednoduše (až na počáteční trable s odsáváním vzduchu), je skladný a nabízí řadu různě velkých nádobek. Šňůru lze namotat do "úložného prostoru" na spodní straně mixéru, a tak ji nemusíte neustále rozmotávat.

Naopak zklamáním pro mě je provedení přístroje, kdy i hlavní mixovací nádoba je plastová a celkově křehce působící. Další nevýhodou je nemožnost mixovat horké polévky či dětské příkrmy. Navíc k avizované separaci dužiny od tekuté složky stejně dochází. Záleží jen na preferencích každého uživatele a na časových možnostech. Takovýto mixér určitě ocení vytížení lidé, který chtějí žít zdravě, ale nemohou věnovat ráno čas přípravě výživné a čerstvé snídaně. Smoothie si tak mohou připravit večer a ráno si jej jen vzít na cestu do zaměstnání.

Pokud jste však zvyklí na čerstvé smoothie rovnou z mixéru a preferujete i možnost mixování horkých pokrmů či vytváření ledové tříště do koktejlů, v dané cenové relaci naleznete řadu výkonnějších mixérů například se zmiňovanou skleněnou nádobkou, avšak bez možnosti odsátí vzduchu. Záleží jen na vašich preferencích.

 

Plusy:

+ zachování živin a vitamínů

+ nedochází k oxidaci mixovaných potravin a následné změně barvy

+ snadné ovládání

+ skvělá krémová konzistence připravených nápojů

+ možnost připravovat smoothie dopředu

+ bohatý výběr různě velkých nádobek jako součást balení

Mínusy:

- všechny nádobky jsou vyrobeny z plastu včetně hlavní mixovací nádoby

- i přes avizované zachování konzistence po delší době dochází k separaci dužiny od tekuté složky

- v instruktážním videu ani v návodu není zmíněno, jak spustit vakuování

 

Autor: , Publikováno: 10.02.2020

Celkové hodnocení produktu Lauben VacuFit Blender redakcí Který.cz
70%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené mixéry a šlehače


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.