Vybíráme: LED žárovky
LED žárovky jsou v posledních letech velice moderním trendem. Jedná se o velmi energeticky úsporný způsob osvětlení, jež disponuje také dlouhou životností. Rozdílem od běžných zářivek je to, že svítí okamžitě po zapnutí a jejich start není doprovázen nepříjemným blikáním. V tomto článku se zaměříme na výběr správné LED žárovky.
Před samotným výběrem těchto žárovek byste se měly zaměřit především na to, kam toto osvětlení potřebujete. Do obývacího pokoje se spíše hodí jiná barva, než například do kuchyně či koupelny.
Kde bude svítidlo s LED žárovkou umístěno?
Velice důležitým parametrem je umístění LED žárovky či samotného svítidla. Jedná se především o to, zdali bude svítit v dětském pokoji, garáži, technické místnosti, obývacím pokoji nebo například v kuchyni. Do každé místnosti existují různá světelná doporučení. Například do dětských pokojů by se neměly umísťovat světla s nízkou intenzitou, aby si děti nepoškozovaly zrak. Proto je vhodné vybrat svítidla s vyšším počtem svítivosti.
Výhody a nevýhody LED žárovek
Jako každé žárovky, tak i LED žárovky mají své výhody a nevýhody, na které se nyní zaměříme.
Výhody LED žárovek
Jednou z nejdůležitějších výhod je úspora elektrické energie, které je menší až o 90 %. Dalšími výhodami jsou výkon a větší svítivost. LED žárovky disponují také dlouhou životností. U běžných klasických svítidel se uvádí životnosti pouhých 2 000 hodin. U LED svítidel a žárovek dosahuje životnost až 30 000 hodin.
Dále disponují také tím, že nevyzařují UV záření. Mají kompaktní rozměry. Těmto typům žárovkám neškodí ani časté zapínání a vypínání. Svítidla s úspornými žárovkami jsou i šetrnější k životnímu prostředí.
Nevýhody LED žárovek
Mezi nevýhody patří zejména vyšší pořizovací náklady.
Důležité parametry při výběru LED žárovky
Mezi nejdůležitější parametry těchto typů žárovek patří:
- patice LED žárovek
- barva světla neboli teplota chromatičnosti
- výkon LED žárovek
- světelný tok
- úhel vyzařování
- cena
Patice LED žárovek
Každá žárovka obsahuje takzvanou patici. Ta je do LED žárovky klasicky našroubována nebo vložena. Při výběru té správné LED žárovky je důležité znát patici, aby vám produkt pasoval do svítidla. Typ patice zjistíte na štítku svítidla či pouhým pohledem na patici. Nejprodávanějšími a nejpoužívanějšími jsou tyto typy patic: E40, E27, E14, GU10, G9, G24, G4, AR111, R7S, apod.
Barva světla neboli teplota chromatičnosti
Barva světla neboli teplota chromatičnosti je udávána v Kelvinech. Tyto typy žárovek mají běžný rozsah od 2700 do 6500 K. Nižší hodnota je bližší žluté barvě, vysoká hodnota je barva bílá. Svítidla s nižší teplotou chromatičnosti jsou vhodná především do obývajícího pokoje, ložnice, dětského pokoje či jídelny. Je vhodná do těch prostor, kde se snažíme vytvořit příjemný pocit a odpočinek. Hodnoty vyšší jsou pak vhodné do kuchyní, studoven, pracoven, ale také koupelen.
Výkon LED žárovek
Výkon určuje spotřebu LED žárovky. Spotřeba elektrické energie je u některých modelů nižší až o 90 % než u klasických žárovek.
Světelný tok
Světelný tok určuje svítivost LED zařízení. Na současném trhu můžete najít žárovku se stejným příkonem, ale odlišným počtem lumenů. Žárovky s vyšším počtem lumenů budou svítiv více.
Úhel vyřazování LED žárovek
LED žárovky mají různý úhel vyzařování světla. Tyto druhy osvětlení mívají 120 až 360 stupňů. Doporučuje se, pokud máte nízký strop, použít svítidlo s velkým úhlem svítivosti, aby světlo vyplnilo co nejvíce prostoru.
Cena úsporných LED žárovek
Cena je u těchto LED žárovek poněkud vyšší. Vyšší cena je dána použitím kvalitního materiálu. Nejlevnější modely se dají sehnat od 80 Kč za jeden kus.