Recenze Ring Video Doorbell - nemusíte být vždy doma [online zvonek]

Ring Video Doorbell používám již několik měsíců a schválně jsem jej nerecenzoval dříve. Čekal jsem, jak si jeho bateriové provedení poradí se zimou a s tím spojeným nepříznivým počasím. Nyní už vím, že i toto roční období zvládá skvěle - proto se můžeme pustit do recenze.

Kde koupit Ring Video Doorbell?


(cena v e-shopu)

Co je Ring aneb výhody online zvonku

Koncept Ring videozvonku je relativně jednoduchý - pojí v sobě bezpečnostní kameru s obousměrnou audio komunikací a wifi připojením, propojenou přes cloud do mobilní a webové aplikace. V praxi to tedy znamená, že pokud někdo zazvoní, přijde vám vždy notifikace na mobilní telefon(y). To samé se stane v případě, že zvonek detekuje pohyb ve vymezené zóně. Toto řešení ale má i výhodu v tom, že zvonek videa/notifikace odesílá jen jednou do cloudu, vy pak komunikujete většinu času s cloud archivem, který je online, což má velmi kladný vliv na výdrž baterie i rychlost komunikace.

Vy tak díky tomu máte neustálý a spolehlivý přehled o tom, kdo u vás zvonil - už žádné výmluvy pošťaček, že nikdo nebyl doma a v případě, že doma opravdu nejste, tak i tak se dovedete s kurýrem domluvit, aby balíček dal do schránky/za plot/odvezl zpět na depo. Stejně tak vám přijde notifikace už ve chvíli, kdy návštěva přijede, máte tedy nějaký čas se připravit/obléct, než zazvoní.  Použití je opravdu široké, v paranoii posledních měsíců z opakovaných vloupání v okolí Prahy se navíc traduje, že zloději nejdříve zvoní, aby se ujistili, zda je někdo doma - co je na tom pravdy netuším, nicméně zvonek jakožto bezpečnostní prvek určitě funguje.

jpeg_2020-02-11_20-11-52_1

Vše online i s archivem

Pokud chcete videa ze zvonku automaticky ukládat, je nutné si zaplatit Ring Protect Plan. Ten stojí 3 eura měsíčně (nebo 30 euro ročně) a automaticky ukládá záznamy všech událostí po dobu 30 dní do archivu. Bez tohoto tarifu je bohužel použití zvonku poloviční, protože můžete vše sledovat pouze v reálném čase. 

Nicméně placený tarif je skvělá ukázka toho, jak by taková služba měla dnes vypadat - v mobilní aplikaci (může zvonit i na více telefonech zároveň  - přímo v aplikaci je správa oprávnění jednotlivých účtů) i na webu máte přehlednou časovou osu s jednotlivými událostmi, přičemž jednoduše video přetočíte posunutím prstu po časové ose (čímž lze ve videu i pěkně vyhledávat) nebo přepnete do živého zobrazení, kde je standardně zapnutý zvuk ze zvonku do telefonu a vypnutý přenos zvuku zpět do zvonku - pro obousměrnou komunikaci stačí zmáčknout příslušnou ikonku. Vše je maximálně intuitivní a jednoduché. Po zkušenostech s bezpečnostními kamerami jiných značek vážně uvažuji, že koupím nějakou od Ring právě kvůli přehlednosti jeho rozhraní.

Online archiv a nastavení zvonku

Široké možnosti napájení - baterie, kabel i solární panel

Ideální případ je samozřejmě připojení přímo ke zdroji napájení, nicméně pokud to ve vašem případě není možné (nebo to jen nechcete řešit, což je i můj případ), máte ještě dvě možnosti - buď jej pravidelně nabíjet - baterie vydrží v řádu týdnů, záleží zejména na venkovní teplotě, umístění zvonku z hlediska světových stran, kvalitě signálu a četnosti upozornění - v případě nutnosti lze vypnout rozpoznání pohybu a prodloužit výdrž na měsíce.

Zkušenosti se solárním panelem

Další možností je koupit solární panel, který v závislosti na poloze zvládne baterii udržet při životě - zvonek mám umístěný na sever a kromě zimního období, kdy jsem zvonek několikrát dobíjel, je i s takto nešťastným nasměrováním zvonek se solárním panelem soběstačný. Sledovat stav baterie je možné v aplikaci a při nízkém stavu baterie vám je zaslána notifikace. 

Ring videozvonek

Instalace - promyšlený produkt

Při rozbalování balení jsem měl pocit, že bylo myšleno téměř na všechno - najdete zde různé adaptéry, redukce na zvonkové instalace (tuším že americké, ale nejsem si jistý) a bezpečnostní šroubovák, fungující na podobném principu, jako bezpečnostní šrouby kol - šroubky povolíte jen vaším šroubovákem. To je prvním aspektem zabezpečení proti krádeži, druhým je pak záruka, že při ukradení zvonku vám Ring poskytne nový, stačí dodat záznam ze zvonku a sepsané hlášení od policie. Pokud jde o bezpečnost, Ring vás také vyzve k zadání adresy, kde zvonek provozujete - je to kvůli tomu, že pokud se v okolí vyskytne nějaké nebezpečí/vloupání, upozorní vás na to notifikací. 

Zkontrolujte signál Wi-Fi

Párování produktu je jednoduché a obnáší prakticky jen naskenování QR kódu a připojení zvonku na Wi-Fi. Pokud budete zvonek umisťovat ven, je potřeba myslet na to, aby měl zvonek dostatečný signál - kromě verze Pro totiž nelze zvonek připojit síťovým kabelem. Řešením tak může být umístění dalšího AP někde poblíž zvonku (garáž,..), pokud ale máte branku umístěnou dále od obytných místností, venkovní řešení se může prodražit. Celou instalací vás pak provede videoprůvodce a není potřeba ji nijak rozvádět - je opravdu jednoduchá. Zvonek mám venku bez zastřešení a kromě občasné námrazy/vody na čočce funguje i tak bezproblémově.

Shrnutí - prvek chytré domácnosti, který dává smysl

Ring Doorbell jsem si oblíbil - dodává pocit bezpečí, i když nejste doma, máte přehled o tom, kdo kdy byl před vašimi dveřmi, dokážete i z gauče zjistit, kdo zvoní a odpovědět prakticky okamžitě. Navíc i zpětně dohledáte, kdy se dané události staly díky přehlednému archivu. Velkou výhodou je také přehledná aplikace a celková intuitivnost použití, takže nemám prakticky co vytknout. 

Jedinou nevýhodou tak může být cena, která se u základní varianty, kterou vlastním já, pohybuje okolo tří tisíc a musím říct, že lepší obraz dražší verze by mi určitě vyhovoval o něco více, zejména pokud chcete sledovat dění i dále od čočky zvonku. Verze V2 dále nabídne také lepší rozpoznávání pohybu a delší výdrž baterie, nicméně s cenovkou přes pět tisíc korun už je to větší investice - navíc je u všech variant třeba počítat ještě s měsíčním tarifem na úložiště (minimálně cca. 75 Kč). I tak si ale myslím, že za toliko propracované rozhraní to není nijak přemrštěné, navíc Ring nabízí i vyloženě bezpečnostní kamery, které lze do cloudu zapojit v rámci jednoho tarifu.

Autor: , Publikováno: 14.02.2020

Celkové hodnocení produktu Ring Video Doorbell redakcí Který.cz
93%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené zabezpečení


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.