Čističe oken - aku stěrky i roboti - Test 2019

Mytí oken je pro většinu lidí noční můrou, kterou je třeba několikrát do roka podstoupit. Údržba oken je relativně časově náročná a častokrát se stává, že při svitu Slunce zahlédnete na okně řadu čmouh. Babské rady sice fungují, ale kdo chce ještě týden po mytí oken cítit doma octové výpary? Proto odložte tento magický roztok a vzhůru do 21.století. Pořiďte si nový vysavač na okna a zase si o něco usnadněte život. Vysavače na okna dělíme na manuální a robotické.

Obsah:

Aku stěrka na okna (manuální vysavač)

Jak už název napovídá tyto čističe na okna vyžadují naši spoluúčast na procesu mytí okna. Úklid je však výrazně snazší než u mytí klasickým způsobem. Vysavač na okna nabízí celou řadu dalších využití ať už na leštění zrcadel, mytí oken u auta, tak i při úklidu koupelen. Při výběru manuálního vysavače je potřeba zvážit několik parametrů:

Automatická stěrka na okna Karcher WV75

1) Výdrž baterie

Jedním z nejdůležitějších údajů o okenním vysavači je velikost akumulátoru a doba, kterou potřebuje na nabití. Na trhu najdeme přístroje s výdrží baterie od 20 minut až do 40 minut. Může se na první pohled zdát, že jde o celkem krátký čas, který rozhodně nebude stačit na umytí všech oken ve vaší domácnosti. Výrobce však uvádějí například u vysavače s vydrží baterie 20 minut až 50 umytých oken. Pravdou také je, že vysavač neběží celou dobu, co okno myjete, ale vlastně až v poslední fázi. Pokud byste i nadále měli poct, že tento časový údaj je nedostačující, je vhodné zkontrolovat, jakou dobu daný produkt vyžaduje do úplného nabití baterie, či případně zda výrobce problém neřeší druhým akumulátorem jako součást balení. Příjemným bonusem je přítomnost ukazatele stavu baterie.

2) Tvar hlavy vysavače

Při výběru rozhodně nepodceňujte ani tvar vysávací hlavy, případně zda výrobce nabízí i hlavici výměnnou. Některé domácnosti mají okna členitější s menšími plochami okenních tabulí a proto potřebují i menši nástavec, aby se dostali i do opravdu úzkých prostorů.

Nástavce vysavače Karcher WV75

3) Výbava

Při rozhodování určitě prozkoumejte i obsah balení. Běžně je přístroj dodáván s rozprašovačem čistícího prostředku, čistícím mopem (který bývá často integrovaný na rozprašovač, což je příjemné usnadnění čištění okna, bez nutnosti namočení rukou) a dobíjecím kabelem. Na trhu nalezneme i přístroje kombinované, jejichž hlava okno čistí, ale zároveň i vysává. Některá zařízení navíc nabízí i dokovací stanici, druhou baterii, případně zmiňovanou druhou hlavici a lahvičku vysoce koncentrovaného roztoku na mytí.

 Příslušenství vysavače na okna Karcher WV75

3) Cena

V neposlední řadě je třeba zmínit i pořizovací cenu. Je třeba zvážit, jak často budete manuální vysavač v domácnosti používat a kolik hodláte do tohoto zařízení investovat. Pokud budete vysavač používat pouze na mytí oken párkrát do roka, určitě se nevyplatí investovat větší částky. Chcete-li však čistič oken používat při každotýdenním úklidu domácnosti a koupelen, určitě se vyplatí si trošku připlatit za extra nástavec apod.

Výhody manuálního vysavače

 • nízká pořizovací cena, díky tomu dostupné prakticky do každé domácnosti
 • široké spektrum využití v domácnosti (mytí koupelen, zrcadel, oken na autě, možnost vysát menší objem rozlité tekutiny)
 • špinavá voda se shromažďuje v nádobce, nemáte tedy všude po bytě vodu a nepořádek

Nevýhody manuálního vysavače

 • nutnost naší spoluúčasti při mytí okna
 • neřeší problémy se špatně dostupnými a nebezpečnými plochami
 • nutnost myslet na dobití akumulátoru

 

Robotický vysavač na okna

Tento robot umí okna umýt sám bez vaší asistence. Nejužitečnější je na velkých okenních tabulích či francouzských zahradách. Je vybaven senzory a navigačním systémem, díky kterým dokáže rozpoznat rám okna a pohybovat se tak naprosto sám. Menší okna také zvládne, ale u těch je potřeba častěji vaše asistence, kvůli přendávání na další okenní pole. Důležité parametry při výběru robotického okenního vysavače:

winbot950

1) Minimální i maximální velikost okenní tabule

Pokud jste se rozhodli pro pořízení robotické varianty čističe oken, je nezbytností zjistit, jaká je minimální i maximální plocha, kterou je robot schopen umýt. Pokud vlastníte opravdu členitá okna, robotický vysavač pro vás není pravou volbou. Jeho hlavní předností je mytí obrovských prosklených ploch, které zvládá s bravurou. Na trhu nalezneme robotické vysavače, které zvládnou okenní tabuli od nejmenšího rozměru 35x35cm. Uváděné maximální plochy bývají do šířky 6m.

2) Výdrž baterie

Většina robotických okenních vysavačů na trhu je dodávána s napájecím kabelem a adaptérem, tudíž vysavač funguje rovnou ze zásuvky. Všichni tito roboti jsou navíc vybaveny záložní baterií pro případ náhlého výpadku proudu. Nalezneme však i vysavače, které fungují rovnou z baterie. Jejich výdrž se většinou pohybuje kolem 50 minut.

3) Vybavenost

Každý robotický vysavač na trhu je dodáván minimálně s dálkovým ovládáním, některé je možné ovládat i přes aplikaci v chytrém telefonu.

Určitě nemějte strach, že by mohl vysavač z okna spadnout. Většina robotů na trhu má v balení i extra přísavku a bezpečnostní lano, právě pro případ nečekaného pádu. Roboti mají vlastní navigační systém spoléhající na senzory pro rozpoznání rámu okna. Někteří mají navíc i senzory pro rozpoznání hran, díky kterým jsou vhodné i pro bezrámová okna.

Výhody robotického vysavače na okna

 • myje okna sám bez nutnosti asistence
 • většina robotických vysavačů je při mytí napojena do zásuvky, není proto nutné myslet na nabití akumulátoru
 • schopnost umýt i nebezpečná a špatně dostupná okna, včetně šikmých oken
 • tichý provoz
 • špinavá voda se shromažďuje v nádobce, nemáte tedy všude po bytě vodu a nepořádek

Nevýhody robotického vysavače na okna

 • vysoká pořizovací cena
 • není ideální volbou pro členitá okna a malé okenní tabulky

 

Test čističů oken – automatických okenních stěrek

Kärcher WV 2 Premium 10 Years Edition

hodnocení 1,0

 

Společnost Kärcher byla prvním výrobcem, který před deseti lety uvedl na trh bezdrátové okenní vysavače. To byl také jeden z důvodů, proč teď přišel na trh s jubilejním vydáním. Od standardních modelů se liší svým elegantním barevným schématem v černo-žlutém provedení. Také se prodloužila doba provozu oproti klasickým modelům WV2. V testu nabídl až 35 minut používání. Navíc testovaná verze nabízí opravdu skvělé vlastnosti. V balení najdete dvě velikosti sacích nástavců a to 28 a 17 centimetrový. Dále lahvičku na čistící roztok s rozprašovačem a integrovaným čistícím mopem z mikrovlákna. Nádržka na špinavou vodu je o velikosti 100 ml, nádobka na čistící roztok je 250 ml velká. Příjemným bonusem je lahvička koncentrovaného čistícího roztoku přímo od Kärcheru.

Testovaný jubilejní Kärcher WV2 perfektně zvládne každý úkol. Díky své velmi malé hmotnosti – pouhých 600 gramů je manipulace velmi snadná. Opravdu skvěle padne do ruky. Výsledky v sání jsou opravdu výborné, na skle nezůstávají žádné čmouhy. Stejně tak lahvička s rozprašovačem a stěrkou funguje velmi dobře. Útěrka z mikrovlákna má ideální rozměr a spolu s dodaným roztokem odvede opravdu skvělou práci. Nádržka na znečištěnou vodu se snadno vyjme a vyprázdní. Přístroj není nikterak hlučný, chod je opravdu příjemný. Kärcher sází na jednoduchost, avšak velmi kvalitní zpracování a snadnou obsluhu. I díky překvapivě nízké ceně za tento balíček se stává Kärcher WV2 Premium 10 Years Edition vítězem testu.

Výhody

 • velmi dobré odsávání
 • rozsáhlé příslušenství
 • velmi dobrá manipulace
 • velmi tichý

Nevýhody

-

 

Zpracování – velmi dobré

Zařízení – velmi dobré

Obsluha – velmi dobrá

Funkce – velmi dobré

 

Nilfisk SMART BLUE

hodnocení 1,0

Dostupný na e-shopu ruční nářadí.cz - 1350Kč

Firma Nilfisk přišla na trh s okenním vysavačem SMART. Přidané vybavení je vynikající, jelikož součástí balení je nádobka s rozprašovačem a integrovaným čistícím mopem a dvě různé velikosti sacích hlavic (28 a 17 centimetrů). Čistící mop je nasunut na nádobku a je velmi snadné jej v případě potřeby sundat. Před prvním použitím je potřeba utěrku z mikrovlákna navlhčit. Dále v balení naleznete imbusový klíč a lahvičku s čistícím roztokem. Okenní vysavač od Nilfisku je celkem odlišný oproti konkurenci. Rukojeť přístroje je navržena spíše jako prodlužovací tyč. Nádržka na špinavou vodu je o velikosti 100 ml a je opatřena gumovou zátkou v horní častí zařízení. Během nabíjení bliká LED dioda střídavě červenou a zelenou barvou. V okamžiku, kdy je přístroj plně nabit svítí dioda pouze zeleně a přístroj je připraven k použití na zhruba 40 minut.

V praxi je tento okenní vysavač opravdu velmi dobrý. Problémem však je, že je celkem hlučný. Stírací mop má celkem velkou plochu a sání funguje velmi dobře. Díky tomu je možné velké okenní tabule umýt opravdu rychle a kvalitně bez čmouh. Malý problém je však u konstrukce v tom, že přístroj má těžiště relativně daleko od madla pro držení. Musíte si tedy na práci s přístrojem zvyknout.

Výhody

 • velmi dobré odsávání
 • rozsáhlé příslušenství

Nevýhody

 • hlučnost

 

Zpracování – velmi dobré

Zařízení – velmi dobré

Obsluha – dobrá až velmi dobrá

Funkce – velmi dobré

Cena – od 1350,-

  

DIRT DEVIL DD 400

Hodnocení: 1,5

 

 

Dirt Devil DD 400 je manuální čistič oken vybavený kombinovanou nádobkou. To znamená, že tato nádobka je rozdělena na dvě 125ml velké nádržky. Jedna je určena na čištění okna, tedy na namíchaný roztok. Druhá je naopak na špinavou vodu, která je sem odvedena při vysávání okna. Pro usnadnění při plnění nádržky na čistící roztok je součástí i malý trychtýř. Dirt Devil je přístrojem vybaveným kombinovanou hlavou, jedna hlava tedy sklo vyčistí a následně i vysaje. Přístroj je proto celkem skladným vybavením domácnosti. V rukojeti je umístěno rozprašovací tlačítko, po jehož zmáčknutí je čistící roztok rozprášen na sklo. Nejlépe se tlačítko obsluhuje prostředním prstem, kdy je nejsnadnější manipulace, ale zároveň přístroj držíte pevně v rukou. Velmi snadné je i vyprazdňování nádobky se špinavou vodou. Stačí pouze celou nádobku vyndat, a na spodku nádržky je gumová zátka. Nedochází tak k nechtěnému vylití čistícího roztoku. Přístroj je dále vybaven LED kontrolkou, která po celý čas nabíjení bliká a v okamžiku úplného nabití přístroje zůstane svítit.

V praxi funguje přístroj opravdu velmi dobře. Je však nutné si na manipulaci trošku zvykat. Stírání okna musí probíhat pod správným úhlem, je proto potřeba natrénovat správný grif, aby se otočná hlava dostala do správné polohy. Malou nevýhodou je, že čistící ubrousek je relativně úzký, není proto schopen absorbovat tak velké množství tekutiny a může začít kapat. Pokud ale množství správně přizpůsobíte, přístroj funguje opravdu skvěle. Funkce sání, kterou aktivujete tlačítkem zapnutí/vypnutí přístroje funguje bezchybně. Další velkou výhodou tohoto přístroje je otočná hlava, díky které je snadné umýt i dolní okraje okna. Hlava je široká 28 centimetrů, díky čemuž přístroj umožňuje rychle uklidit i velké plochy. Malou nevýhodou je naopak to, že je přístroj poměrně hlučný.

 

Výhody

 • dobré odsávání
 • spousta doplňků v balení

Nevýhody

 • hlasitý
 • úzký čistící ubrousek

 

Zpracování – dobré

Zařízení – dobré až velmi dobré

Obsluha – dobrá

Funkce – dobré až velmi dobré

 

Leifheit 51003 Window Cleaner

hodnocení 1,5

 

Okenní vysavač od Leifheit je na první pohled rozměrově poměrně velký, ale se svou váhou 747 gramů není pro každodenní práci až tak těžký. Byl navržen opravdu jen jako vysavač, není proto k dispozici žádný rozprašovač. Testovaná sada je dále vybavena o čistící mop s velkou útěrkou z mikrovlákna, doplněnou o výsuvnou násadu v maximálním rozměru 43 centimetrů, která se díky systému click snadno nasazuje. Tuto násadu je možno použít jak na čístící mop, tak i na vysavač. Díky tomu snadno umyjete například i střešní okna. Vyprazdňování nádobky je opravdu snadné, stačí odstranit malý uzávěr na boku a nádobku vylít. Je však možné nádobku i zcela vyndat. Baterie vydrží až 25 minut při plném nabití.

Při testování sání funguvalo velmi dobře. Je však nutné s vysavačem pohybovat opravdu pomalu, aby došlo k úplnému odsání tekutiny. Při práci je nutné trošku na nástavec tlačit, aby bylo dosaženo ideálního úhlu pro sání a tím i nejvyššího výkonu. Manipulace s vysavačem je dobrá, pro ovládání přepínače je však nutné přístroj trošku šikovněji chytit. Šíře vysávací hlavy je 28 centimetrů, proto je ideální volbou pro větší plochy. Nevýhodou je, že je přístroj trošku hlučnější.

Výhody:

 • velmi dobré odsávání
 • prodlužovací nástavec

Nevýhody:

 • součástí není žádný rozprašovač

Zpracování – dobré až velmi dobré

Zařízení – dobré až velmi dobré

Obsluha – dobrá až velmi dobrá

Funkce – dobré až velmi dobré

 

Vileda Windowmatic Power

hodnocení 1,5

 

Firma Vileda přišla na trh s tímto okenním vysavačem, u kterého je však před použitím nutno čištěnou plochu navlhčit a vyčistit buď hadrem nebo čistícím mopem, který již doma máte. Sací hlavice má šířku 27 centimetrů a je tak vhodná spíše pro větší plochy. Je flexibilní a je tedy možné ji použít i horizontálně. Nádržka na špinavou vodu má kapacitu 100 ml a je možné ji umýt v myčce. Nabíjení probíhá prostřednictvím dodaného zdroje, přičemž plné nabití akumulátoru je signalizováno LED kontrolkou. Po úplném nabití vydrží přístroj v provozu 30 minut. Dle výrobce stačí na umytí cca 100 oken. Vysavač od Viledy jako jediný z testovaných nabízí výkonovou funkci, při které vysavač zvýší výkon o 50%. Při normálním režimu se však vysavač jeví jako slabší z testovaných.

V praxi vysavač od Viledy funguje dobře. Hlasitost přístroje je v pořádku. Čištění oken probíhá skvěle a bez čmouh, je však nutné táhnout s přístrojem pomalu a ve správném úhlu, povrch musí být opravdu navlhčen. Nádržka na vodu se dobře vyndává a vypouští. Přiložený návod k obsluze byl však nedostatečný, s celkem malým písmem.

 

Výhody

 • dobré výsledky čištění
 • dobrá manipulace

Nevýhody

 • součástí není žádný čistící mop ani útěrka
 • velmi špatný návod k obsluze

 

Zpracování – velmi dobré

Zařízení – dobré

Obsluha – dobrá až velmi dobrá

Funkce – dobré až velmi dobré

 

Severin SC 7141

hodnocení 2,0

 

 

Okenní vysavač od značky Severin je nejmenší a s váhou 492 gramů i nejlehčí z testovaných vysavačů. Součástí balení je přístroj se sací hlavicí, nádobka s rozprašovačem a integrovaným čistícím mopem z mikrovlákna. Nádobka na čistící roztok pojme lehce přes 300 ml tekutiny. Nádobka na špinavou vodu je kapacity 100 ml a je umístěna na spodku rukojeti. Sací hlavice je široká pouhých 20 centimetrů. Je proto ideální i na členitější okna s menšími okenními tabulemi. Baterie se dobíjí pomocí USB kabelu, zařízení má totiž port micro-USB. Bohužel součástí balení není žádný zdroj pro nabíjení.

Manipulace s tímto okenním vysavačem není úplně nejsnazší a vyžaduje grif. Jelikož jsou gumové lišty sací hlavice z měkčí gumy, musíte si při mytí dát pozor na vynaložený tlak i na úhel stírání. V okamžiku, kdy na hlavici moc přitlačíte, zůstávají na okně vidět drobné potůčky vody. Druhé setření však tento problém vyřeší. Výrobce také doporučuje po každém setření hlavici otřít suchým hadříkem, což se v praxi osvědčilo. Na jedno nabití akumulátoru přístroj vydrží pracovat 30minut.

 

Výhody

 • snadné ovládání
 • malý stírací a sací povrch, bez dodání větší hlavice

Nevýhody

 • součástí balení není žádný zdroj napájení

 

Zpracování – dobré až velmi dobré

Zařízení – dobré až velmi dobré

Obsluha – dobrá

Funkce – dobré

 


Všech šest testovaných okenních vysavačů odvedlo v praxi dobré výsledky. Rozhodně popřemýšlejte o tomto zařízení i pro vaši domácnost. I když je přístroj malinký, dokáže velmi usnadnit a urychlit práci a pořizovací cena není až tak vysoká. Které zařízení si nakonec vyberete, záleží už jen na vašich konkrétních potřebách a preferencích.

Pokud již vlastníte okenní mop, v takovém případě stačí sáhnout pouze po okenním vysavači buď od Viledy nebo od firmy Leifheit. Testovaná sada od Leifheitu nabízí navíc i prodlužovací násadu. Kombinované zařízení Dirt Devil na druhou stranu nabízí jak čistící mop, tak i vysavač v jednom zařízení.

Nejkomplexnější balíček však koupíte od Kärcher a Nilfisk, kde součástí balení jsou i dvě velikosti sacích hlavic. Celkovým vítězem se nakonec stává výrobek od firmy Kärcher díky velmi dobrým výsledkům, snadné manipulaci, skvělé výbavě a velmi příznivé ceně.

Parametry akustěrek v testu

výrobce Dirt Devil Kärcher Leifheit Nilfisk Severin Vileda
typ DD 400 WV2 Premium 10 Years Edition 51003 Set Dry & Clean Smart Hygenius glass Li25 SC 7141
Windowmatic Power RV-1102
šířka hubice 28 cm 28 cm 28 cm 28 cm 20cm 27cm
druhá hubice ne 17 cm ne 17 cm ne ne
hmotnost 813 g 600 g 747 g 584 g 492 g 647 g
odpadní nádržka 125 ml 100 ml 100 ml 100 ml 100 ml 100 ml
integrovaný rozprašovač ano/125 ml ne ne ne ne ne
samostatný rozprašovač v balení ne ano/250 ml ne ano/250 ml ano/300 ml ne
čistící hadřík ano/4 ano ano ano ano ne
indikátor nabíjení ano ano ano ano ano ano
nabíječka baterie v balení ano ano ano ano ne ano
funkce turbo ne ne ne ne ne ano
výdrž na jedno nabití 30 min 35 min 25 min 40 min 30 min 30 min
Náhradní baterie v balení ne ne ne ne ne ne
Další příslušenství v balení Trychtýř Kärcher čistící přípravek na okna Prodlužovací tyč Držák rozprašovače, nastavitelná rozprašovací tryska, čistič Nilfisk
Vyměnitelná tryska
 

čerpáno z TestBerichte.deTechnikZuHause.de a Amazon.co.uk

Autor: , Publikováno: 08.01.2019

Celkové hodnocení produktu Karcher WV75 redakcí Který.cz
90%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené robotické čističe oken


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.