Zrcadlovka versus bezzrcadlovka - srovnání a rozdíly

Souboj mezi zrcadlovkami a bezzraclovkami se téměř podobá při mezi Nikonem a Canonem. Oba dva typy fotoaparátů mají svá pro a proti, a abychom si mezi nimi mohli zodpovědně vybrat, je třeba znát všechny výhody a nevýhody, která s sebou pořízení toho nebo onoho typu nese. Ale pro začátek: ani jedna volba není špatně, ani jeden typ není lepší nebo horší. Jak se trh bude vyvíjet, a jestli budou tyto dvě kategorie fungovat mezi sebou bez toho, aby si přetahovali zákazníky, či jedna pohltí druhou, stejně jako tomu bylo při přechodu z analogu (který dnes používají jen fajnšmekři) k digitálu, je otázkou. V následujícím článku se dozvíte, který z typů je pro vás vhodnější.

Je zlatá éra zrcadlovek pryč?

Poté, co se v 90. letech objevily na trhu digitální zrcadlovky (DSLR - Digital Single Lens Reflex), každý fotograf si ji přál mít doma, nebo alespoň vyzkoušet. Konstrukčně se tyto fotoaparáty velmi podobají analogům, a na počátku fungovaly na velmi jednoduchém principu. Kinofilmové políčko bylo výrobci nahrazeno digitálním snímačem a do fotoaparátu přidali "malý počítač" - procesor, li-on baterii a paměťovou kartu. Úchvatné bylo především u to, že jste fotografie nemuseli složitě vyvolávat svépomocí a nemuseli jste s nimi spěchat ani do drogerie - zkrátka jste ji hned viděli v počítači nebo přímo na foťáku. Tak proč je bezzrcadlovka v lecčems předčí?

dslr-4127145_1920

Váha a rozměry

Přichází ale ono proslulé: ale. První a největší rozdíl mezi těmito typy není ani tak velikosti (nynější zrcadlovky jsou mnohem menší, než jejich předchůdce z devadesátek), ale váha. Pokud se vydáme na tůru do Dolomit a budeme chtít mít perfektní fotky, povede se nám rozhodně hůř s několika kilogramovou výbavou na zádech, v podobě těžké zrcadlovky a objektivů. Kdežto s malou kompaktní bezzrcadlovkou a ještě menšími objektivy zvládnete celodenní tůru, uděláte lepší snímky a ještě večer budete mít dost síly a energie se s nimi pochlubit! 

Vítěz: bezzrcadlovka

dslr-mirrorless

credit:CestLaVibe.com

Čištění

Pokud jste u zrcadlovky čištění snímače nikdy neřešili (doufám, že to tak není), anebo jste to řešili jen minimálně, věřte, že u bezzrcadlovky se tomuto problému nevyhnete. Snímač totiž není narozdíl od zrcadlovky chráněn zrcátkem, ale po odejmutí objektivu zůstane čip “nahý”, a tak se na něm rád usazuje prach a nečistoty.

Vítěz: zrcadlovka

Rychlost snímání

Vzhledem ke složitosti mechanické konstrukce zrcadlovek jsou tyto v rychlostí snímání limitované. Využívají totiž mechanické odkrývání čipu, k čemuž je tedy nutný určitý pohyb. Bezzrcadlovky jsou rychlejší, a to především díky tzv. elektronické závěrce, která pouze vyšle informaci, po jak dlouhou dobu má být čip odkrytý.

Vítěz: bezzrcadlovka

Výdrž baterie

Dalším zásadním parametrem při focení je samozřejmě výdrž baterie. Je zde několik důvodů, proč je fotografování s bezzrcadlovkou energeticky náročnější. Oproti zrcadlovkám jsou, jak už jsme zmínili, menší, a proto i velikost slotu na baterie je menší. Spotřebou navíc je i napájení elektronického hledáčku.

Vítěz: zrcadlovka

Hledáček

Hledáček zrcadlovky je optický, a vidíte tak fotografovanou scénu přesně tak, jak ji máte před sebou bez jakékoliv časové prodlevy.U bezzrcadlovek se s klasickým hledáčkem nesetkáte. Některé přístroje ho dokonce postrádají a mají místo něj neustále aktivovaný Live View na zadní obrazovce. Lepší přístroje pak hledáček mají, nicméně ne v tom klasickém "zrcadlovkovém" smyslu slova. Jde o elektronický hledáček, který si můžeme představit jako zmenšený displej promítaný v otvoru pro hledáček.

Vítěz: zrcadlovka

“NÁŠ TIP: Pokud chcete zrcadlovku perfektně ovládnout a naučit se s ní pracovat jako profesionálové, nezapomeňte pořídit výukový kurz Masterclass od Filipa Obra, autora oblíbeného webového portálu o fotografování, Tipy jak fotit.”

Tichost

Na první pohled byste si řekli, že možná nejde o významný parametr, nicméně pokud fotíte například wildlife, tichost velmi oceníte. Co se zrcadlovky týká, není konstrukčně vyřešena tak, aby se dal vypnout zvuk, jelikož uvnitř dochází k mechanickému pohybu zrcátka. Toto se u bezzrcadlovky neřeší, a díky tomu je přístroj mnohonásobně tišší.

Vítěz: bezzrcadlovka

Cena

Jak u zrcadlovek, tak u bezzrcadlovek existují horší i lepší fotoaparáty v široké cenové škále. Nelze říct nic takového, jako nejlevnější zrcadlovka = dražší bezzrcadlovka, naopak. V současné době vyhrávají i u profesionálních fotografů svými technickými parametry bezzrcadlovky. Jen v České republice stále přetrvává stigma zrcadlovky na technickém vrcholku, nicméně je to pravděpodobně jen neznalostí rychle postupujících moderních technologií, které především v zahraničí sklízí ohromný úspěch.

Vítěz: žádný

Kdo ocení zrcadlovku a kdo bezzrcadlovku?

Jak jsem řekla na samém začátku článku, jeden systém není horší než ten druhý. Pokud chcete kompaktní fotoaparát, který vás bude doprovázet na tůry a výlety, sáhněte rozhodně po bezzrcadlovce. Chcete-li ale fotit například extrémní sporty, při kterých by vás mohla nepatrně brzdit rychlost hledáčku, sáhněte po zrcadlovce. 

Autor: , Publikováno: 12.12.2019

Nejprodávanější v této kategorii


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.