Jak vybrat surfskate? Značky, délky a trucky
- Home /
- Recenze /
- sport /
- skateboard /
- surfskate /
- Jak vybrat surfskate? Značky, délky a trucky
Ruku v ruce s oblibou surfingu v našich končinách je také čím dál tím oblíbenější surfskating. Ten se liší od tradičních skateboardů a longboardů zejména jednou věcí - konstrukcí předního trucku ("nápravy"), který díky různým mechanizmům umožňuje daleko větší rozsah pohybu a tím i ostřejší a utaženější oblouk - dalo by se to přirovnat třeba ke carvingovým lyžím. Díky tomu umožňují také generovat rychlost pumpingem, tedy bez odrážení nohou.
Obsah
To ale není jediný rozdíl - oproti skateboardům nemají surfskaty twintipovou desku, ale směrovou, tedy nose desky se liší od jeho tailu. Je tomu tak ze dvou důvodů - prvním je to, že kvůli odlišnému přednímu surfovému trucku se na surfskatu jezdí surfovým truckem vždy dopředu, obráceně je to velmi náročné, a tak je potřeba, aby byl předek desky vždy zřejmý i ze shora. Druhým je ten, že oproti skateboardu se na surfskatu většinou nejezdí s nohou před předními šrouby, protože přední truck je v takové poloze nohy nestabilní, a tak by tam byl větší nose zbytečný.
Desky také často nemají konkávu, tedy prohnutí desky od středu desky nahoru směrem k okrajům. Simulují tak surfové prkno, které je prakticky rovné. Oproti tomu skateboardy konkávu mají, a to jak kvůli lepšímu držení nohou, tak i kvůli trikům, které s konkávou počítají (kickflip,..).
Kolečka a ložiska jsou pak na surfskatu často podobná, jako na běžných cruiserech do města. Jsou dimenzována tak, aby zvládla všechny městské povrchy a většinu nerovností. Jsou tedy univerzální - pokud byste surfskate používali například jen na jízdu ve skateparku, určitě neuděláte chybu výměnou za tvrdší. Jen pozor na to, že velikost a šířka koleček ovlivňuje i stabilitu celého setupu.
Jakou značku surfskatu vybrat?
Swelltech
Swelltech je asi nespecifičtější značka surfskatu, která vznikla v Kalifornii. Podstata předního trucku spočívá ve volně usazeném předním trucku, jež drží směr pomocí dvou pružinek. Rozsah pohybu Swelltech trucku je prakticky neomezený, čímž lze nejdůvěryhodněji napodobit zatáčení na surfu. Pokud tedy hledáte jen a pouze surfový trénink, tak na to je Swelltech nejlepší. Je ale potřeba připravit se na to, že je potřeba mít poměrně dobrou rovnováhu a učení zabere celkem dlouho, jiné značky dovedou být pro příležitostní jezdce vděčnější. Taktéž bych ho úplně nedoporučil do většího bowlu - s dlouhými deskami je zde celkem těžkopádný a udržování rychlosti na zdech bazénu s takto vratkým předním truckem je zbytečně náročné a celý rozsah pohybu předního trucku zde stejně nevyužijete.
Hodnocení:
Surfový trénink - 10/10
Cruising - 7/10
Skatepark/bowl - 6/10
V ČR prodává surfskates.cz a Surfr.

Yow
Yow je značka ze Španělska, která nyní už výhradně prodává surfskaty se svým Meraki truckem. Ten má otočnou konstrukci s pružinou uvnitř a pocitově je zatáčení na něm o něco více podobné skateboardu než u Swelltechu. Nicméně rozsah pohybu trucku je zde také velmi dobrý, jen je potřeba na hranu trochu více zatlačit. Díky tomu je ale také vhodnější pro začátečníky i pro jízdu v bowlu. Pro lepší odezvu lze vybrat desku s vyšší konkávou, pro začínající je naopak lepší konkáva co nejnižší.
Hodnocení:
Surfový trénink - 7/10
Cruising - 8/10
Skatepark/bowl - 8/10
V ČR prodává snowboard-zezula.cz


Slide
Slide je další španělská značka, pocitově je truck velmi podobný Yow trucku, ale subjektivně má o něco menší rozsah pohybu a je ještě o něco tužší - díky tomu se dá jet lépe na fakie (surf truckem vzadu), nicméně je to už hodně podobné skateboardu s velmi povolenými trucky. Taktéž jejich desky nemají prakticky žádnou konkávu a přední trucky jsou umístěné v nejzazším možném místě, takže na desce není žádný nose. Jejich výhodou je příznivá cena.
Hodnocení:
Surfový trénink - 5/10
Cruising - 9/10
Skatepark/bowl - 7/10
V ČR prodává Slide na FB.

Carver CX
Carver nabízí několik různých surftrucků, C7 je otočný systém podobný Yow/Slide, CX je pak bezpružinový truck založený na reverse-king pinu. Hlavními výhodami tohoto řešení je váha, odolnost a stabilita při zachování většího rozsahu pohybu oproti skateboardu. Nevýhodou je pak to, že už to není tolik "surfové" - za mě je ale CX ideálním řešením do bowlu, pokud chcete kombinovat skateboarding se surfovými zatáčkami. CX je jediný surf truck, se kterým se dají dlouhodoběji dělat olliečka i s dopadem na rovinu - ostatní trucky s otočným mechanismem dostávají při dopadech hodně zabrat, protože kolečka nejsou umístěna přesně pod šrouby a nejsou zde gumové bushingy, které by tlumily náraz. Celkově je pak konstrukce odolnější a oproti ostatním prakticky bezúdržbové, a to i díky své váze - když prkno vylítne z rádiusu, tak nedopadá zpátky na zem takovou silou.
Hodnocení:
Surfový trénink - 5/10
Cruising - 9/10
Skatepark/bowl - 10/10
V ČR prodává SurfDream.



Jakou velikost a konkávu surfskatu zvolit?
I u surfskatu platí, že čím vyšší postava a váha, tím je lepší delší deska. Nicméně je nejlepší si to ozkoušet - i vzrůstem vyšším lidem může vyhovovat kratší responsivnější deska, u delší desky pak lze nahnat lepší odezvu pořízením desky s vyšší konkávou. Záleží také na zvoleném systému - pro zatočení na Swelltechu nepotřebujete vynaložit prakticky žádnou sílu, a tak na váze jezdce zas až tolik nezáleží. Naopak třeba Slide nebo Carver CX s dlouhou deskou bude velmi tuhý a bude potřeba daleko více tlačit na hranu. U Carveru lze ale sehnat modely s velmi hlubokou konkávou, kterou to lze kompenzovat (Yago Skinny Goat, Booster).
Nejprodávanější v této kategorii
Diskuze
Napsat komentář
Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.