Zimní bunda - jak vybírat a co sledovat na štítcích (+ nejlepší pro 2024)

  • Home /
  • Speciál /
  • Zimní bunda - jak vybírat a co sledovat na štítcích (+ nejlepší pro 2024)

Podzim je již nenávratně pryč, dny se krátí a teplota stále častěji míří k bodu mrazu. Zima je tady! A i když by většina z nás nejradši vyhlížela jaro v teple domova, venkovním mrazům se prostě nevyhneme. Během chladných zimních měsíců je správně zvolená zimní bunda klíčem, jak zůstat v teple. Ať už se pohybujete po zasněžených svazích či v ledových ulicích města, zimní bunda je životně důležitá.

Nejprodávanější v kategorii

Záleží jen na vás, zda zvolíte jednu univerzálnější bundu jak na běžné nošení, tak i na sportovní radovánky, případně zda budete během zimy střídat více bund. Ideální variantou je však mít alespoň dvě zimní bundy. Potřeby a nároky na zimní bundy určené k aktivitám se značně liší od potřeb na bundu či kabát do města a na běžné nošení. A ať už vybíráte bundu pro sebe, partnera či dítě, máme pro vás tipy a triky, jak vybrat tu nejlepší.

zimni bundy foto

Na co plánujete bundu používat?

Než se vrhneme na veškeré specifikace, které je třeba při výběru bundy zvážit, je třeba popřemýšlet, k čemu budeme bundu používat.

Pokud plánujete v zimně aerobní aktivity s vysokou intenzitou, jakými jsou například běh či běh na lyžích, volte spíše více vrstev pod lehčí bundu.

Jestliže očekáváte spíše chladné procházky městem, cestu z auta do práce či do školy, volte bundy ideální pro kardio s nízkou intenzitou. V tomto případě jsou pro vás vhodné spíše těžší bundy, které lépe odrazí okolní chlad.

Jaký druh zimní bundy potřebujete?

Existují tři hlavní typy zimních bund. Je tedy důležité si uvědomit, jaké jsou vaše potřeby a na jaké aktivity si zimní bundu plánujete pořídit. Nároky člověka, který plánuje prozkoumávat hory v zimních měsících budou naprosto rozdílné oproti člověku, který se bude procházet po městě.

Technické zimní bundy

Technické zimní bundy jsou ideální volbou pro ty z vás, který plánují být během zimy aktivní a vyžadují neomezenost v pohybu. Velkou předností těchto bund je jejich lehkost, zároveň však hřejivost, která je podmíněna pohybem.

fotka technicka bunda Technické zimní bundy jsou skvělou variantou na zimní sporty

Jaké vlastnosti si u technických bund pohlídat?

Nepromokavost

Vzhledem k průběhu většiny zim v našich končinách, je důležitým parametrem pro výběr zimní bundy i její nepromokavost. Úplnou jistotu nepromoknutí nám dokáže zajistit pouze pláštěnka, avšak současné materiály dosahují skvělých hodnot. Sledujte tedy při výběru vodní sloupec. Ten nám udává, jakému tlaku vody je materiál schopen odolávat než tekutinu propustí dovnitř. Tato hodnota je udávána v milimetrech a čím je hodnota vyšší, tím je bunda odolnější vůči vodě. Za nepromokavé bundy bývají považovány bundy s vodním sloupcem 2000 mm a více. Za nás však doporučujeme bundu s vodním sloupcem minimálně 5000 mm.

Prodyšnost

Vzhledem k tomu, že technické bundy jsou ideální pro nejrůznější aktivity, je vhodné, aby vámi vybraná bunda byla schopná odvádět vlhkost od vašeho těla pryč. K tomu nám slouží právě prodyšnost. Vzhledem k tomu, že prodyšnost je prakticky opakem nepromokavosti, musíme počítat s tím, že čím víc nepromokavou bundu si vybereme, o to bude mít horší vlastnosti z hlediska prodyšnosti. Stejně tak to platí i naopak.

Prodyšnost se stanovuje dvěma způsoby:
  • RET – odporem materiálu proti průniku vlhkosti (čím nižší číslo, tím lepší)
  • MVRT – propustnost materiálu pro vodní páry (čím vyšší hodnota, tím lepší)
Větruvzdornost

Abyste se v bundě cítili po celou zimu komfortně, je třeba aby byla větruvzdorná. Častokrát venkovní teploty nejsou až tak nízké, ale fouká studený vítr, který pocitově značně snižuje naše vnímání tepla. Správně zvolenou bundou tak nebude docházet ke zbytečnému ochlazování našeho těla.

Technické bundy jsou ideální pro lyžování, snowboarding či například horolezectví.

Příležitostné zimní bundy a kabáty

Na trhu najdeme celou řadu stylových variant zimních bund, které si však poradí i s velkými mrazy a udrží vás ve městě v maximálním komfortu a teple. U těchto bund je kladen důraz nejen na dokonalé zateplení, ale i na střihy a různé styly. Setkáme se zde s velkými kapucemi (častokrát orámovanými pravou kožešinou), zateplenými kapsami na ruce a celou řadou drobných vychytávek pro městský život.

Předností pravé kožešiny na kapuci je to, že nás skvěle ochrání při sněhové chumelenice, jelikož sníh, který na ní ulpí nenamrzá. Pravé kožešiny jsou obecně hřejivější a jsou tak kolem krku i skvělou náhradou za šálu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, složitější péče a pro milovníky zvířat i morální zásady.

zimni bunda kabat Zimní kabát ideální do města 

Zimní bundy Do-It-All

Tyto bundy někdy bývají též nazývány jako 3v1. Nabízejí nám jakousi všestrannost a jsou tak ideálním kompromisem pro každou příležitost. Takovéto bundy kombinují jak funkčnost pro veškeré zimní aktivity, tak i stylovost pro použití ve městech. Koupí této zimní bundy získáte hned několik bund najednou. Většinou se jedná o kombinaci skvělé tenké bundy, která nepromokne a neprofoukne a je tak možné ji používat samostatně i během dalších ročních období. Bývá doplněna minimálně ještě o hřejivou bundu, kterou lze taktéž nosit i odděleně. Společně se však jedná o skvělou variantu na zimní aktivity. Bundy 3v1 jsou prostorově nenáročné a jsou tak ideální na dovolenou na horách v kombinaci s městskými procházkami.

Různé druhy izolace

Co se izolace týče, máme na výběr ze dvou hlavních variant, kterými je peří a syntetické materiály. Která je ta pravá volba pro vás?

Peří

Peří je nejlehčím a nejstlačitelnějším typem izolace. Peří v bundách použité pochází většinou z podsady kachen a hus a jedná se takzvané prachové peří. Vždy si dávejte pozor, aby ve vámi vybrané bundě nebylo peří kuřecí, které je levnější a zároveň má horší izolační vlastnosti a je náchylné k zapáchání. Pokud jste ekologicky smýšlející jedinci určitě oceníte i fakt, že peří je obnovitelným zdrojem, který nezatěžuje přírodu (je snadno recyklovatelné) a kvalitní péřová bunda vydrží opravdu dlouhá léta.

zimni bundy peri

Obsah prachových částic

Výhodou péřových bund je udržování tepla při zachování prodyšnosti. Při koupi péřové bundy se vždy zajímejte o obsah prachových částic, který se měří jako poměr čistého prachu k malým pírkům. Jestliže se na etiketě bundy nachází pojem DOWN, dle evropských norem by taková bunda měla obsahovat 95% prachového peří a 5% draného peří (pevných pírek) tj. 95/5. Nejčastěji se však setkáme s péřovými bundami 90/10, které obsahuje 90% prachového peří a 10% pevných pírek.

Plnivost

Při koupi péřové bundy se dále můžete setkat s pojmem plnivost. Jednotkou plnivosti je 1 kubický palec na unci. Ideálně by se bundy měli pohybovat v rozmezí od 500 do 900 kubických palců na unci (cuin). Platí, že čím vyšší číslo, tím objemnější a teplejší bunda. U bund plněných pouze prachovým peřím, tedy s obsahem částic 100/0 se setkáme s plnivostí 950 až 1000 cuin.

zimni bunda perovaPéřová zimní bunda

Pozor na zmoknutí

I když nám péřové bundy zaručují skvělé tepelné vlastnosti, musíme si dávat pozor na mokro a vlhko, jelikož při namočení peří dochází k jeho shlukování a následné ztrátě izolačních vlastností, ale i vzdušnosti. U levnějších péřových bund je problémem absence vodního sloupce. Je proto vhodné takovéto bundy volit spíše do chladného, ale suchého podnebí.

Chcete-li si pořídit péřovou bundu, která si poradí i s mokrem, počítejte s větší investicí. Takové bundy již mají vodní sloupec. Díky tomu se vám bunda nezničí ani když v ní zmoknete. S větší investicí získáte bundu na mnoho let.

Jak pečovat o péřovou bundu

Jestliže máte péřovou bundu, která potřebuje vyčistit, nejjistější je svěřit ji do rukou zkušených čistíren. Pokud však trváte na péči o bundu doma, je vhodné dodržet několik zásad. Rozhodně si vždy ověřte na cedulce, zda je vhodné péřovou bundu čistit mokrým způsobem.

Péřové bundy bychom měli ideálně prát ve speciálních pracích prostředcích, jelikož ty klasické zbavují peří přirozeného tuku a tím byste přišli o izolační vlastnosti bundy. Rozhodně nepoužívejte aviváž, která narušuje pevnost vláken a poškozuje materiály. Před začátkem praní vyprázdněte všechny kapsy a pozapínejte veškeré zipy. Péřové bundy či kabáty neždímejte. Sušení by mělo probíhat ideálně v sušičce (se speciálními míčky za nízkých teplot vzduchu), abyste předešli plesnivění peří v důsledku dlouhého sušení. Navíc tak předejdete shlukování peří. Pokud však sušičku nevlastníte, budete muset bundě při sušení věnovat trochu péče. Rozložte ji na sušák a choďte ji pravidelně otáčet a "naklepávat".

Syntetické materiály

Výhodou syntetických materiálů je jejich odolnost vůči vlhku a mokru. U syntetiky musíme počítat s tím, že je objemnější a těžší než peří. Co se izolace týče, může dosahovat stejných vlastností jako peří, ale při nižších pořizovacích cenách. Syntetická izolace se měří v gramech na čtvereční metr, přičemž opět platí, že čím vyšší číslo, tím více bunda hřeje. Výhodami syntetických materiálů je hlavně odolnost vůči vlhku a mokru, snadná údržba, bundy jsou hypoalergenní a rychleschnoucí. Musíme však počítat, že i při dobré péči syntetická vlákna stárnou a syntetické zimní bundy nám tedy nevydrží tak dlouho, jako ty péřové.

Každý typ izolace má své výhody a nevýhody. Nakonec tedy záleží na vašich preferencích ale i cenových možnostech.

Jak se starat o bundu se syntetickou izolací

Co se týče drobných povrchových zašpinění, je vždy vhodnější pouze lokální otření navlhčeným hadrem, než hned bundu dávat do pračky. Bohužel se každým praním syntetická vlákna poškozují a bunda by tak zbytečně ztrácela izolační, ale i další vlastnosti.

Jednou za čas však bunda vyprání vyžaduje. Volte proto šetrné programy, nepoužívejte aviváž a vypněte ždímání. Navíc se ujistěte, že jste na bundě zapnuli veškeré zipy. Nezapomínejte, že je třeba bundu po vyprání naimpregnovat.

Bunda odolná vůči počasí

Kvalitní zimní bunda by na sobě měla mít uveden pojem odolná vůči počasí (Weatherproof). Takovéto bundy obstojí proti řadě povětrnostních vlivů. Jelikož zimní bunda je štítem, který vás ochrání před chladným deštivým počasím, je nezbytné, aby měla vodotěsnou nebo vodoodpudivou úpravu (vrstva DWR).

Sáhnete-li po bundě s membránou GORE-TEX, počítejte se skvělou ochranou jak proti větru, tak i proti mokru. GORE-TEXové bundy jsou ideální do teplejší zimy s velkým množství přeháněk a bláta. U bund s DWR membránou nepočítejte s takovou ochranou proti mokru jako u GORE-TEXU. Jestliže jsou zimní měsíce ve vašem bydlišti spíše chladné a zasněžené, zvolte spíše bundu s DWR membránou.

Správná velikost a střih bundy

Při koupi zimní bundy doporučujeme vyzkoušet více velikostí, ale i střihů. Právě u zimních bund se často setkáme s tím, že nakonec nevolíme naši obvyklou velikost. Měli byste se v bundě cítit pohodlně a neměla by vám omezovat hybnost.

U technických bund je lepší si na zkoušení obléct více vrstev a tím si co nejlépe simulovat oblékání v zimních měsících. Naopak u péřových bund je lepší nošení méně vrstev, jelikož peří skvěle funguje s vaší tělesnou teplotou. Budete-li nosit péřovou bundu jen přes triko, zjistíte, že je vám větší teplo, než když si oblečete ještě svetr.

 

Autor: , Publikováno: 11.12.2019, aktualizováno: 11.12.2019

Porovnání

ModelCena