Vodní vysavač nebo také vysavač s vodním filtrem patří mezi to nejlepší, co si můžete pořídit na trhu vakuových pomocníků. Vodní vysavače nabízejí jednu z nejkvalitnějších filtrací a jsou proto skvělou volbou pro rodiny s alergiky či domácími mazlíčky. Jak vlastně fungují a proč si je pořídit se dozvíte v našem článku.
Nejprodávanější v kategorii
Vodní vysavač nejen že zbaví vaši domácnost všech nečistot, zároveň při úklidu nedochází k víření prachu a dráždění dýchacího ústrojí. Úspěšnost vodních vysavačů při úklidu dosahuje úctyhodných výsledků a to až 99,97 % posbíraných nečistot. Zjednodušeně celý proces probíhá následovně. Spolu s nasátým vzduchem jsou nečistoty tlačeny přes vodu, kde se zachytí veškerý prach, pyl, chlupy od domácích mazlíčků a další nečistoty. Vzduch zbavený většiny prachu a nečistot se vrací zpět do místnosti. Nečistoty zůstávají zachycené ve vodě. V okamžiku, kdy nádobku vyléváte se nemusíte bát jakéhokoli víření. Nepřicházíte do kontaktu s žádnými sypkými částečkami.
U nejúčinnějších HEPA filtrů je dosahováno podobných výsledků jako u vysavačů s vodním filtrem, avšak údržba už není tak "čistou" jako je tomu právě u vodních vysavačů.
Navíc mnoho vodních vysavačů můžete používat i na mokré vysávání. Jestliže vám doma upadne například plná skleněná láhev, nemusíte prvně posbírat střepy a vše následně vytřít. Vše můžete díky tomuto vysavači provést najednou, bez obav z pořezání či poškození útrob vysavače.
I zde je výkon důležitý
Stejně tak jako u klasických vysavačů tak i u těch vodních hraje výkon významnou roli. Nenechte si výrobcem zmást a rozlišujte mezi příkonem a výkonem. Příkon je vždy vyšší uváděné číslo, kterým se výrobci často chlubí. Výkon u vodních vysavačů mnohdy ani nezmiňují, a to z důvodů špatné měřitelnosti. Jestliže výrobce uvádí dvě čísla to vyšší je vždy příkon, a to nižší výkon.
Jestliže se rozhodujete mezi klasickým a vodním vysavačem, mohlo se stát, že jste zaznamenali nižší výkon vodních vysavačů oproti těm klasickým. Na tomto faktu není nic divného a vše má jednoduché vysvětlení. Jediným důvodem tohoto nižšího čísla je zamezení nasátí vody do motoru vysavače. Na výsledcích úklidu slabší výkon nepoznáte. Jestliže však výkon výrobce neuvádí, počítejte s tím, že se jedná o cca 20-35% z příkonu.
Účinnost vysávání
Doporučujeme sledovat i pojem účinnost vysávání. Díky tomuto údaji zjistíte, jak si vysavač poradí s vysáváním tvrdých povrchů, ale i koberců. Pro snazší orientaci jsou vysavače děleny do kategorií A až G, přičemž jsou uváděny hodnoty pro tvrdé podlahy a koberce zvlášť.
Jestliže máte doma ve většině místností koberce a v rodině je alergik, rozhodně vybírejte vodní vysavač, který ve vysávání koberců patří nejhůře do kategorie B. Péče o koberce je celkově náročnější než u tvrdých podlah. Z toho důvodu by měl vysavač dosahovat lepších výsledků, než je tomu v případě, že vybíráte vysavač do domácnosti s tvrdými podlahami. V takovém případě doporučujeme volit vysavače z kategorie C a lepší.
Filtrace
Při výběru vodního vysavače si ověřte i množství filtrů. Voda by u tohoto vysavače neměla být jediným a čím více za sebou jdoucích filtrů vysavač má, tím menší pravděpodobnost, že prach a nečistoty proklouznou zpět do vaší domácnosti. Výměna nejsilnějšího filtru – tedy vody je snadná. Stačí pouze vyjmout nádobku a vodu vyměnit. Není nic snazšího. U vodních vysavačů navíc odpadá potřeba nakupování sáčků. Oproti bezsáčkovým vysavačům je vyprazdňování a čištění nádobky mnohem snazší. Ostatní filtry se nemusí měnit tak často jako tomu je u běžných vysavačů, jelikož přes vodu se dostane jen malé množství nečistot.
Nejlepší kombinaci, kterou si můžete pořídit je vodní vysavač, který má i HEPA filtr.
Velikost nádobky na vodu
Jak je tomu u všech vysavačů i u těch vodních je větší nádobka lepší. I zde se od velikosti odvíjí četnost vyklízení obsahu. U většiny vysavačů s vodní filtrací probíhá výměna vody v nádobce cca jednou za 20 minut. Což odpovídá přibližně době jednoho úklidu. Možná řadu z vás toto číslo překvapilo, ale představte si, že byste po každém úklidu tuto nádobky nevylili a nechali ji ve vysavači. Při každém dalším úklidu by se vám naskytnul ne zrovna pěkný pohled.
Z tohoto důvodu vybírejte vodní vysavače s dobře dostupnou a snadno vyprazdňovatelnou/plnitelnou nádobkou. Celý proces si tím značně zkrátíte a usnadníte.
Nádržka na vodu
Dle velikosti domácnosti lze odhadnout potřebnou velikost nádobky na vodu
Domácnost do 100 m2 – postačí vysavač s nádobkou o kapacitě cca 3 litry.
Domácnost nad 100 m2 – volte vodní vysavač s nádobkou o objemu 4 – 6 litrů
Suché vs. Mokré vysávání
U vysavačů se běžně rozlišuje možnost suchého a mokrého vysávání:
- Suché vysávání vám umožňuje klasicky vysát nečistoty z podlahy nebo koberce
- Mokré vysávání využívá vodu, někdy i čisticí prostředek na koberce, s pomocí kterých dochází k jakémusi praní
Na trhu existují vysavače, které vám umožňují obojí. Ty doporučujeme, neboť s nimi zvládnete vysávat oběma způsoby, aniž byste platili výrazně více. I když třeba teď mokré vysávání nevyužijete, nevíte, co bude časem, a je hloupé kvůli tomu pořizovat úplně nový přístroj.
Hlučnost vodního vysavače
Hlučnost vysavače, to si řekněme už zde, nemá s jeho funkcí téměř nic společného. Ale je důležitá, pokud chcete, aby pro vás vysávání bylo pohodlné. Z tohoto pohledu samozřejmě platí, že čím bude nižší, tím lepší vysavač. Nerušíte pak sousedy, neprobudíte tak spící dítě a můžete si při vysávání pustit třeba televizi. U vodních vysavačů jsou hodnoty hluku o něco vyšší než u klasických vysavačů. Hlučnost se pohybuje zhruba mezi 70 až 80 dB. Pro představu k 80 dB šplhá třeba hluk pračky při odstřeďování, nebo běžný rych na ulici.
Typy vodních vysavačů
Tyčový vodní vysavač
U tyčových vodních vysavačů je hlavní předností jejich celková skladnost, jsou tedy vhodnější variantou do menších domácností. Jejich příkon obvykle bývá nižší než u klasických vysavačů na vodu (okolo 500W až do cca 1000 W). Tyčové vodní vysavače jsou vhodnější variantou pro domácnosti s větším množstvím koberců, jelikož účinnost vysavače není snižováno trasou od hadice až po vodní filtr. Celá dráha je mnohem kratší, a tak zpravidla přes nižší výkon bývají na kobercích účinnější. Nevýhodou u těchto vysavačů bývá to, že po celou dobu úklidu vláčíte a pohybujete celým tělem vysavače + naplněnou nádobkou. Obecně jsou vodní vysavače těžší a musíte počítat, že u tyčového vodního vysavače ucítíte každý gram.
Tyčový vodní vysavač
Klasický vodní vysavač
Na rozdíl od tyčových vodních vysavačů jsou ty klasické silnější, příkon se většinou pohybuje kolem 1500 W. Klasická varianta je vhodná na pevné povrchy (příležitostně s kobercem). Vysavače jsou opatřeny pogumovanými kolečky a nemusíte se bát rýh na podlaze. Zároveň však při úklidu jen občas přesunete tělo vysavače. Většina úklidu však probíhá jen s pohybem lehounké hlavice. Na koberci je však posun celého těla vysavače mnohem náročnější. Nevýhodou je prostorová náročnost a horší úklid na kobercích vzhledem k delší dráze sání. Samozřejmě že nalezneme klasické vodní vysavače, které dosahují skvělých výsledků i na kobercích.
Klasický vodní vysavač
Přednosti vodních vysavačů
+ netřeba kupovat sáčky do vysavače
+ skvělá volba pro domácnosti s alergiky či domácími mazlíčky
+ lze použít i na mokré vysávání
+ není třeba tak často čistit ostatní filtry
Nevýhody vodních vysavačů
- vodní vysavače mají větší hmotnost než ty klasické
- nádobku na vodu je třeba vylévat po každém úklidu
- vodní filtr je po použití třeba nechat proschnout
- hlučnější vysavač