V poslední době elektrické zubní kartáčky zažívají svůj comeback. První vlnu popularity zažily již v 90.letech minulého století. Tehdy se objevily v řadě rodin, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že se zrovna u nás doma moc neohřály. Vlastnili jsme pouze jeden přístroj, na kterém se střídaly jednotlivé hlavice členů domácnosti. Často se tak stávalo, že jsem chtěla kartáček použít, ale nebyl nabit a ani pocit z vyčištěných zubů nebyl nikterak dech beroucí.
Nejprodávanější v kategorii
Když se začali objevovat reklamy na nejrůznější nové elektrické kartáčky a sonické kartáčky, měla jsem stále pocit, že se jedná o snahu vzkřísit něco, co nemělo za mě až tak ohromující výsledky. Jenže pravdou je, že péče o ústní dutinu za ty roky velmi postoupila. I v této oblasti jdou technologie kupředu a pokud i vy kladete důraz na krásný úsměv a zdravé zuby, určitě popřemýšlejte nad změnou kartáčku. Se správnou technikou a precizností docílíte také perfektně vyčištěného chrupu, proč si však tuto práci neusnadnit a neurychlit?
A jak se vlastně liší elektrické kartáčky?
Řada uživatelů si myslí, že všechny elektrické kartáčky fungují na stejném principu. Rozlišujeme však kartáčky sonické a oscilačně-rotační. Hlavním rozdílem je druh pohybu, který vykonávají. Sonické kartáčky vysokorychlostně stírají plak spolu s vykláněním hlavice a vytváří tak jakousi vlnu, která v kombinaci vody, slin a pasty odplavuje plak pryč ze zubu. Oscilačně-rotační kartáčky pracují na principu půlrotačního a pulzačního pohybu. Sonické kartáčky obecně lépe simulují správné pohyby při manuálním čištění zubů, akorát ve vyšším tempu.
V čem je sonický elektrický zubní kartáček lepší než klasický kartáček?
Elektrické zubní kartáčky se sonickou technologií jsou opravdu skvělou volbou. Vykonávají v určitých frekvencích vibrační pohyb, kterého my sami při čištění docílíme jen pohybem prakticky celé paže. U sonického kartáčku dochází k této vibraci díky ultrazvukové frekvenci. Navíc frekvence až 62 000 kmitů za minutu ( u těch nejlepších na trhu) prostě manuálně nedocílíte. Při jeho používání je třeba dbát jen na správné „přikládání“ k zubu a přesouvání po dutině. Na dokonale vyčištěné zuby i podél linie dásní tak potřebujete cca 3-4 minuty. Pokud však chcete docílit dokonalého vyčištění klasickým kartáčkem, většinou je třeba cca 10-15 minut času.
Péče o zuby podél dásní
Vyčistit dokonale viditelnou plošku zubů není až tak složitým úkolem. Mnohem náročnější je však péče o linii kolem dásní. Tento prostor by měl být vyčištěn naprosto bezchybně, aby nedocházelo k množení bakterií, vzniku zubního kamene, krvácení a ustupování dásní. Při správné technice používání sonického kartáčku dochází k úplnému vyčistění těchto prostor a tím i ke zdravějším dásním.
Bělejší úsměv pro každého
Při správném používání kartáčku s dobře zvolenou pastou je možné zaznamenat bělejší zuby a drobné sjednocení případných skvrn již po týdnu čištění. Pasty vybírejte spíše s nižší nebo běžnou abrazivitou, aby kvůli vyšší frekvenci vibrací nedocházelo k poškozování skloviny. Ideální jsou i méně pěnivé pasty.
Vhodné téměř pro každého
Sonické zubní kartáčky je vhodné používat i s korunkami, fazetami, rovnátky či při ošetřování nemocných dásní se zánětem.
Na které vlastnosti je vhodné brát při výběru sonického kartáčku zřetel?
Čistící programy
Elektrické sonické zubní kartáčky na trhu nabízejí řadu nejrůznějších funkcí. Samozřejmě s množstvím funkcí roste i cena sonického kartáčku.
Funkce clean
Hlavní funkcí sonických kartáčků je právě funkce clean, která slouží ke každodenní péči o zuby a celkově dutinu ústní. Tento program většinou trvá 2 minuty a je vhodné použít jeden cyklus na spodní a druhý na horní čelist.
Funkce white
Díky této funkci dochází ke snižování pigmentace zubů a sjednocování barvy zubů. Většinou je vhodné tento režim zapnout alespoň jednou týdně. Program je obvykle dlouhý 2,5 minuty.
Funkce gum health
S tímto režimem dochází k šetrné péči o dutinu ústní a dásně, kdy jsou dásně současně jemně promasírovány.
Funkce deep clean
Jak už název napovídá s tímto režimem jsou zuby hloubkově čištěny a dochází k podpoře zdravých dásní.
Fukce tongue care
S použitím tohoto režimu odstraníte nečistoty a bakterie z jazyka. Díky tomu zlepšíte přirozené prostředí v dutině ústní a osvěžíte svůj dech.
Názvy jednotlivých funkcí se liší v rámci jednotivých výrobců. Principiálně však odpovídají výše uvedeným funkcím. Určitě záleží jen na vašem uvážení pro jaký kartáček a s kolika funkcemi se rozhodnete. Zvažte, zda například režim čištění jazyka opravdu potřebujete a budete používat.
Volba intenzity režimu
Pokud se rozhodnete pro přechod z klasického kartáčku na ten sonický určitě počítejte s tím, že se jedná o velkou změnu a je třeba se s kartáčkem naučit a sžít. Tuto cestu se ale vyplatí podstoupit. Co vás při prvním používání může zaskočit je hlučnost kartáčku, ale i celková intenzita čištění. Chce to opravdu čas, aby jste si zvykli na vibrace, které kartáček vydává.
Některé dražší kartáčky jsou vybaveny i volbou intenzity daných režimů. Můžete tak většinou vybírat z následujících:
Nízká intenzita
Je vhodnou volbou do začátků, kdy se s kartáčkem sžíváte
Střední intenzita
Tuto intenzitu je vhodné volit pokud máte citlivé zuby a problémy s dásněmi
Vysoká intenzita
Na tuto intenzitu je vhodné přejít, když už jste s kartáčkem skutečně sžití a dásně jsou zhojené. V tu chvíli už je ideální využít celý potenciál kartáčku.
Tlakový senzor
Zabudovaný tlakový senzor je mnohem důležitější vlastností kartáčku než množství funkcí. V okamžiku kdy na čištění zbytečně tlačíte, kartáček vás na tuto skutečnost upozorní (u dražších kartáčků případně změní program). Nedochází tak ke zbytečnému poškozování dásní a ani narušování skloviny.
Doba čištění
Elektrické sonické zubní kartáčky mají integrované časovače, které hlídají ideální dobu čištění. Například pro klasický program clean je tento čas stanoven na 2 minuty. Je tedy vhodné si spodní i horní čelist rozdělit na čtyři úseky a každému věnovat půl minuty. Kartáček vás po každé uplynulé půl minutě upozorní na vhodnost změny kvadrantu. Díky tomu dochází ke snížení pravděpodobnosti vynechání některých prostor.
Vhodná hlavice
Na trhu naleznete velké množství hlavic pro sonické kartáčky. Rozhodně doporučujeme výběr vhodné hlavice probrat s vaším dentálním hygienistou, který vaše zuby zná, ví jaké jsou jejich slabiny a tak vybere opravdu to nejlepší. Hlavici je vhodné měnit po třech měsících. Většina sonických kartáčků si tuto dobu hlídá a dá vám o vhodnosti výměny vědět.
Doporučujeme po čištění zubů nenasazovat na hlavici ochranou krytku, aby nedocházelo ke zbytečnému množení bakterií ve štětinkách. Plastovou krytku je vhodné si schovat pro případné cestování s kartáčkem.
Doplňkový sortiment
Řada sonických kartáčků na trhu se sama o sobě liší jen v drobnostech a volí proto řadu doplňkových předmětů jako součást balení. Můžete tak koupit například kartáčky s pouzdrem pro dobíjení, cestovním pouzdrem či například indukční dobíjecí skleničkou. Zde už záleží jen na vás, co od kartáčku chcete a kolik do něj plánujete investovat.
Navštivte svého dentálního hygienistu
Po nákupu sonického kartáčku je ideální navštívit svého hygienistu, který vám ukáže, jak s kartáčkem správně zacházet. Díky tomu bude čištění opravdu efektivní. Občas je někde uváděno, že sonické elektrické zubní kartáčky čistí i mezizubní prostory. Toto tvrzení je však pravdou pouze z části. Díky vibracím a vlně vytvořené z pasty a vody sice dochází k lepší přístupnosti do mezizubních prostor. Nejedná se však o úplné vyčištění a je tedy třeba i nadále používat pomůcky na čištění mezizubních prostor. Věřte ale, že díky sonickému elektrickému kartáčku celý proces kvalitní péče o zuby zabere výrazně méně času a s výsledkem budete nadmíru spokojeni!