Robotické vysavače - jak vybrat ten nejlepší pro vaši domácnost? Podrobná příručka (+ nejlepší pro 2024)

  • Home /
  • Speciál /
  • Robotické vysavače - jak vybrat ten nejlepší pro vaši domácnost? Podrobná příručka (+ nejlepší pro 2024)

Trh s robotickými vysavači zažívá svůj druhý boom a to jak díky obrovskému pokroku, který tento segment zaznamenal, tak i díky novým výrobcům a v neposlední řadě i příznivějším cenám. V řadě domácností už je robotický vysavač prakticky členem domácnosti a jedním z nejváženějších pomocníků. Spousta domácností jeho koupit teprve zvažuje a přesně pro ně jsme připravily tento článek o tom, na které parametry klást při výběru důraz.

Nejprodávanější v kategorii

Robotické vysavače - jak vlastně fungují?

Zjednodušený princip fungování robotického vysavače napadne asi každého. Je nutné si uvědomit, že robotický vysavač nedokáže 100% nahradit manuální vysavač a i ten by měl v každé domácnosti zůstat. Současné modely skvěle zvládnou úklid podlah i podél zdí, na co však potřebujete manuální vysavač je například vysávání lišt od podlah či úklid automobilu. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že se správně vybraným robotickým vysavačem si na ten manuální vzpomenete jen výjimečně.

Pohyb vysavače po domácnosti závisí na druhu navigace, kterou je vysavač vybaven. Nejzákladnější vysavače bývají zpravidla opatřeny infračerveným paprskem či dopředu naprogramovanými pohyby. Vysavač tak jezdí po místnostech nesystematicky, ale nutně to neznamená, že by úklid neproběhl v celé místnosti (záleží model od modelu). Dražší modely bývají vybaveny kamerovou a laserovou navigací, kdy se vysavač pohybuje po místnosti systematicky. Obrovskou výhodou těchto robotů je možnost navázat na úklid, který byl přerušen například z důvodu dobití baterie.

Při ježdění vysavače po místnosti jsou pomocí rotačních kartáčků vháněny nečistoty rovnou do útrob vysavače. Množstvím kartáčků se liší jednotlivé modely, najdeme většinou s jedním či dvěma rotačními kartáčky. Kartáčky mohou být buď štětinové či gumové (jejich nevýhodou je bohužel větší hlučnost). V ideálním případě je vysavač vybaven jedním štětinovým a jedním gumovým, které společně pracují nejlépe.

Je nutné ještě zmínit důležitý fakt a tím je doba, po kterou vysavač uklízí. Určitě nepočítejte s tím, že by vysávání trvalo stejně dlouho případně kratší dobu, než kterou by úklid zabral vám. Největší předností není rychlost, ale možnost věnovat svůj čas jiným činnostem.

Hlavní kritéria při výběru robotického vysavače

Výkon

Co se výkonu robotických vysavačů týče rozhodně zde nečekejte obdobnou sílu jako mají manuální vysavače. Přeci jen se do jednoho celkem malého těla musí poskládat řada součástek. Vliv však má i fakt, že robotický vysavač nepotřebuje až tak silný výkon, jelikož nemusí nečistotu hnát takovou dálku (přes hadici vysavače) do zásobníku. Na trhu však nalezneme celou řadu slušně výkonných vysavačů. Je třeba však mít na paměti, že s výkonem jde ruku v ruce i vyšší hlučnost.

Rozhodně se není třeba obávat kvality úklidu s nižším výkonem robotického vysavače. Princip jejich fungování je jiný než u manuálních vysavačů a při každodenním úklidu uvidíte, že je vaše domácnost skutečně uklizena.

Hlučnost vysavače

Co se hlasitosti týče není třeba se ničeho obávat. Jedná se o méně hlučnou variantu úklidu než u klasického manuálního vysavače. I u těch „nejhlučnějších“ z námi testovaných nešlo o nic převratného, po pár dnech si úplně zvyknete a pak už o vysavači prakticky nevíte. Na našem trhu narazíte na vysavače s hlučností cca od 50 dB až po vysavače s maximální hlučností kolem cca 70 dB.

Tišší varianty vysavačů lze zapínat i přes noc a ráno se těšit z uklizených místností. Za nás větším problémem než hlučnost motoru při vysávání, bývá hlučnost vysavačů, které jsou opatřeny pouze nárazníkem a orientují se v prostoru právě na základě kolizí. Věřte, že tyto vysavače si na noční úklid rozhodně nezapnete, jelikož rány při vrážení do zdi či dveří vás probudí několikrát za noc. I z hlediska hlučnosti tak doporučujeme investovat do vysavačů se senzory a kamerou.

Orientace v prostoru

Na trhu se setkáme s dvěma druhy orientace v prostoru. Jaký druh bude použit se většinou odvíjí od ceny robotického vysavače.

Zpravidla platí, že levnější modely s cenovkou do 5 000 Kč se pohybují dle vlastního algoritmu, který je pro nás většinou zcela nepochopitelný a úklid je často neefektivní. Bohužel tyto vysavače neumí rozpoznat, kde už uklidili a kde ještě ne. Nebývají vybaveny ani senzory ani kamerami. Mnohdy bývají opatřeny pouze nárazníkem. Ke změně směru jízdy tak dochází až po kolizi. Osobně tyto vysavače nedoporučujeme, jelikož se nám stávalo, že v místech bez lišt byla poodíraná zeď. V kolizi s vysavačem neobstojí ani lehčí dekorace položené na podlaze. Dalším problémem často bývá zaseknutí vysavače v úzkých prostorách nebo například pod nohami od židle. Bohužel vysavač nevidí překážku narazí, o kousek se otočí a znovu narazí. Takto se mnohdy „zaciklí“ až jej nakonec musíte vysvobodit.

Dražší varianty robotických vysavačů už mívají nejrůznější senzory, lasery či kamery. Pohyb po prostorech je tak mnohem snazší a úklid efektivnější. Celkově jsou tyto vysavače mnohem samostatnější a vaši pozornost vyžadují jen minimálně. Vhodné jsou zejména do větších a členitějších prostor, kde právě díky kameře a senzorům lépe namapují prostory.

title

Sensor v podobě radaru

tlacitko-radar

Radar s laserovým sensorem vzdálenosti

Filtry

Koupě robotického vysavače je skvělou volbou pro domácnosti s alergiky či domácími mazlíčky. Díky každodennímu úklidu dochází k výraznému snížení nečistot a prašnosti. Je třeba však dbát na správný výběr co se filtrů ve vysavači týče.

HEPA filtry

Nejlepší volbou jsou vždy vysavače s HEPA filtrem. A co vlastně ten HEPA filtr je? Jedná se o vysoce efektivní filtr vzduchových částic. Původně byl vyvinut NASOU na ochranu kosmonautů před nebezpečnými částicemi. Filtr je vyroben ze skelných mikrovláken a složen do jakési harmoniky. Díky tomu filtrem projde jen čistý vzduch, a i ty nejdrobnější částice v něm zůstanou zachyceny. Ve vysavačích bývají běžně použity HEPA filtry maximálně tříd 10 až 13. Přičemž účinnost filtru č.10 je cca 85%, filtru č.11 95%, filtru třídy 12 je to cca 95,5% a filtry č.13 zadrží cca 99,97% částic. Dle aktuálních norem jsou filtry třídy 10 až 12 označovány jako EPA filtry a třídy 13 a 14 pak jako HEPA filtry.

U HEPA filtrů je důležité rozlišit i další faktor a tím je jeho údržba. Zpravidla doporučujeme vybírat vysavače s omyvatelnými HEPA filtry. Většinou bývají o něco málo dražší než ty neomyvatelné, ale jedná se o rozumnou investici. Péče o neomyvatelné filtry je výrazně náročnější a filtr je náchylnější na poškození.

"Obyčejné" filtry

Řada výrobců používá do robotických vysavačů své vlastní filtry. Většina z nich bohužel není tak účinnou variantou jako právě HEPA filtry. Proto doporučujeme vybírat právě ty vysavače, kde s jistotou víte, že filtr je kvalitní a zachytí i ty nejdrobnější částice.

Kapacita akumulátoru a doba dobíjení

V těle robotických vysavačů nalezneme buď baterie Ni-Mh nebo novější baterie Li-on. První zmiňované spíše nedoporučujeme, jelikož trpívají tzv. paměťovým efektem. Dochází u nich k úbytku kapacity energie v důsledku dřívějšího nabíjení (nabíjení baterie, která nebyla stoprocentně vybitá). Li-on baterie jsou modernější technologií, u které je problémem spíše opak, a to úplné vybíjení. Obecně však mají mnohem lepší vlastnosti než baterie Ni-Mh.

U většiny robotických vysavačů na našem trhu platí přímá úměra. S větším akumulátorem úměrně roste velikost plochy, kterou je vysavač schopen na jedno nabití uklidit. Čím větší je vaše domácnosti tím větší pozornost věnujte prostudování právě baterie vysavače. Většina vysavačů sice dokáže po nabití plynule navázat na započatý úklid, ovšem pauza na nabíjení nějaký čas zabere.

Ideálně si ještě ověřte, jaký je poměr mezi dobou vysávání a dobou nabíjení robotického vysavače. Zde platí pravidlo, čím je nižší poměr mezi dobou provozu a dobou nabíjení, tím je větší kapacita akumulátoru. Bohužel se setkáme i s vysavači, kterým dobíjení může trvat i o něco déle než doba úklidu.

Kapacita nádobky na nečistoty

Zde logicky větší nádobka znamená méně starostí a lepší celkový úklid prostor. Za nás obecně preferujeme vysavače s nádobkou kolem půl litru a více. Nemusíte je pak tak často vysypávat a jsou ideální i pro větší prostory. Pokud navíc vyberete vysavač se zmiňovaným HEPA filtrem, budete velmi překvapeni jak rychle se vám i takto "velká" nádobka naplní. O přítomnosti domácích mazlíčků ani nemluvě.

Co se umístění nádobky týče, preferujeme umístění z vrchu. Manipulace je tak mnohem snazší než u zásuvných nádobek, u kterých se často zašpiníte.

DSC_0538

Nádobka na nečistoty přístupná z vrchu

zasobnikzboku

Nádobka na nečistoty přístupná z vrchu

Povrch, na který je vysavač určen

Když byly robotické vysavače na svém počátku, v drtivé většině případů byly doporučovány jen na tvrdé podlahy, tedy linolea, dlažbu, plovoucí či masivní dřevěné podlahy. Většina dřívějších modelů si nebyla schopna moc kvalitně poradit s koberci a bylo doporučováno jejich použití na koberce s krátkým vlasem.

Technologie však postoupily a my můžeme vybírat z řady vysavačů, které si poradí už i s vyšším vlasem koberce. Obecně vzato výkonnější vysavače dokáží vysát nečistoty i z huňatějších koberců. U některých robotických vysavačů se setkáme i s optimalizováním výkonu na základě rozpoznání povrchu. Pokud tedy vysavač přejede například z dlažby na koberec, dojde ke zvýšení sacího výkonu pro optimální úklid.

Některé vysavače si dokonce dokáží upravit svou výšku, díky čemuž jsou schopni překonávat výškové rozdíly mezi místnostmi. Díky tomu dokáží přejet například práh a není tak již nutností bezprahová domácnost.

Výbava a funkce robotického vysavače

Pokud už jste pro koupi robotického vysavače skutečně rozhodnuti, zde vypisujeme ještě pár rad a tipů ohledně výbavy a funkcí, které doporučujeme a které jsou naopak za nás celkem zbytečné.

Zábrany

U levnějších robotických vysavačů je bohužel nenajdeme jako součást balení a občas není ani možností je dokoupit. A k čemu vlastně tyto zábrany slouží? Díky nim můžete vymezit vysavači prostor, ve kterém se smí pohybovat a uklízet.

Levnější variantou zábran jsou magnetické pásky. Ty nalepíte na podlahu a vymezíte tak prostor pro úklid. Celkově se však jedná o zbytečně složitou variantu a preferujeme používání spíše virtuální zdi. Jedná se o malou krabičku, která vysílá infračervený paprsek, který vytvoří pro vysavač neviditelnou zeď.

U nejmodernějších vysavačů už častokrát nebývají ve výbavě ani virtuální zdi, jelikož prostor lze vymezit online v aplikaci v telefonu. Je však nutností, aby byl vysavač schopen vytvořit sám mapu vaší domácnosti. Vy pak již na mapě pouze označíte místo, kde je nutné úklid uskutečnit a vysavač na místo sám vyrazí a uklidí jej. Takto je možné na dálku vybrat i místnosti, kde si přejete, aby vysavač uklidil. Tato varianta zábrany má ještě jednu obrovskou výhodu a tou je, že nemusíte fyzicky donést na místo virtuální zeď a následně i vysavač, ale pouze určíte prostor a vysavač dorazí sám.

Dokovací stanice

Součástí každého balení je i dokovací stanice pro vysavač. Ty se na první pohled prakticky v ničem neliší až na drobné detaily ve vzhledu a umístění konektorů pro dobíjení. Obecně praktičtější jsou konektory z boku jak dokovací stanice, tak i samotného vysavače, které nejsou tak náchylné na zanášení. U robotických vysavačů, kde jsou konektory na spodu těla vysavače je musíte celkem často čistit, jelikož snadno přicházejí do styku s prachem. Často se tak stává, že vysavač neustále najíždí na stanici, ale nedochází k dobíjení.

dock

Dokovací stanice s konektory na boku

DSC_0540

Dokovací stanice s konektory na spodku těla

Automatické dobíjení

Další z vlastností vysavače, která je dle nás důležitá je schopnost vysavače rozpoznat, že už je čas na dobití, a tak automaticky sám zamíří do dokovací stanice. Nestává se pak, že by vysavač uklízel do úplného vybití a vy jej pak nebudete muset hledat po domě.

S funkcí automatického dobíjení bývá často spojena i schopnost vysavače po dokončení úklidu zamířit zpět do stanice. Bohužel u levnějších variant vysavač zůstane na místě, kde považoval úklid za ukončený.

Pokračování v započatém úklidu

Tato skvělá funkce souvisí s výše zmíněným automatickým dobíjením. Pokud vysavač během úklidu dosáhne stanovené kapacity baterie, při které má zamířit k dobití, úklid přeruší a vyrazí směrem k dokovací stanici. Po nabití akumulátoru je však schopný plynule navázat na úklid tam, kde skončil. Nedochází tak k tomu, že by se vracel na místa, která vysál již dříve.

Dálkové ovládání / wi-fi s mobilní aplikací

U některých modelů nalezneme jako součást balení dálkové ovládání. To bývá součástí většinou levnějších variant, která nemají wi-fi připojení a aplikaci pro ovládání. V praxi v dálkové ovládání nevidíme velký význam. Občas lze na ovladači například naplánovat úklid na jednotlivé dny, případně jej lze použít k vyslání vysavače na úklid, aniž byste museli opustit gauč.

Naopak tomu však je u robotických vysavačů s připojením na wi-fi a s aplikací. U některých výrobců jde v aplikaci nastavit spousty užitečných věcí. Například již zmiňované vykreslení mapy prostoru a tím usnadnění uklízení jednotlivých místností i na dálku. Můžete si tak vzpomenout na úklid, když jste v práci a vysavač na dálku „zaúkolovat“. Prostřednictvím aplikace s vámi vysavač i komunikuje a informuje a různých problémech, například zaseknutý předmět, plný zásobník apod. Za nás jsou robotické vysavače s kvalitními aplikacemi k nezaplacení.

ovladac

Ovládání pomocí dálkového ovladače

header

Ovládání pomocí aplikace

UV lampa

Díky UV lampě v robotických vysavačích by mělo docházet k ničení bakterií v domácnosti, přičemž výrobci uvádí, že tato lampa je schopna zničit až 99% bakterií. Je však nutné brát v potaz pouze malou plochu, kterou je lampa schopna osvítit a tak bychom nepočítali se 100% úspěšností.

Mopování

Na trhu již nalezneme robotické vysavače, které nabízejí jak vysávání, tak i vytírání. Bohužel i zde ve většině případů platí, že tyto přístroje umí obojí, ale ani jedno pořádně. Pokud tedy chcete robotický vysavač i robotický mop zvolte dva samostatné produkty, kdy každý odvede svou práci kvalitně.

roboticky vysavac a mop

(Zleva) robotický vysavač a robotický mop

Funkce SPOT a detekování nečistot

Spousta robotických vysavačů je vybavena tlačítkem SPOT. Po stisknutí tohoto tlačítka dojde k úklidu vybraného místa s blízkým okolím. Nezaměňujte tuto funkci s funkcí detekování nečistot (Dirt detect). U detekování nečistot se přístroj zaměří na prostor s větší koncentrací nepořádku a zaměří se na tuto plochu, kterou projede i opakovaně. U některých vysavačů dojde i k navýšení výkonu.

Vzhled a design

Co se robotických vysavačů týče většinou se vzhledem nijak extra neliší a téměř všechny mají identický kulatý tvar. Nalezneme však i výjimky, které potvrzují pravidlo. Ty pak působí někdy až jako z budoucnosti. Avšak i vzhled robotického vysavače je často rozhodujícím faktorem, jedná se přeci jen o předmět, který je na očích.

Co se barvy týče, zde jsme zastánci světlejších barev, na kterých jsou méně vidět případné nečistoty a prach. Ač se to nezdá, s tmavým vysavačem jej můžete každých pár použití otírat. Prach se na ně sám lepí. Stejně tak jsou obecně praktičtější matné povrchy než ty lesklé. I tento faktor je tedy při výběru nutné zvážit.

Cena

Jedním z nejdůležitějších faktorů je právě pořizovací cena robotického vysavače. Jeho koupě je spíše investicí, jak do uklizeného domova, tak i do vašeho volného času. Nalezneme celou řadu vysavačů s velmi lákavou cenovkou, ale bohužel i odpovídající kvalitou. Zde skutečně platí přísloví „nejsme tak bohatí abychom kupovali levné věci“. Proto investujte do takového přístroje, který vám bude skutečně k užitku a nebude pouze ležet ladem.

Robotické vysavače můžeme dělit do tří následujících kategorií:

1) Robotické vysavače nejnižší cenové kategorie

Do této skupiny většinou řadíme vysavače s cenovkou do 5 000Kč. Jedná se o ty nejlevnější produkty na trhu, a tak je k nim třeba i přistupovat. Za danou cenu musíme počítat obvykle s menší výdrží baterie, nižším sacím výkonem a častokrát hlučnějším provozem. Většina z nich je vybavena maximálně senzorem pro pád ze schodů, ale orientace v prostoru je nahodilá s použitím nárazníku, díky kterému pak robot změní směr. V této kategorii bohužel nečekejte ani funkci automatického dokování a návratu zpět do stanice po ukončení úklidu.

2) Robotické vysavače střední třídy

V této kategorii už se dá nalézt celá řada zajímavých robotických vysavačů. Ceny se pohybují v rozmezí od 5 000Kč až do 10 000Kč. Aktuálně se dají sehnat v této sekci opravdu kvalitní vysavače s bohatou výbavou, jejichž cena se přibližuje spíše dolní hranici dané kategorie. Výkon, výbava i kapacita baterie už jsou na skvělé úrovni. Vysavače bývají opatřeny celou řadou senzorů případně i kamerou pro orientaci v prostoru. Čím dál častěji zde natrefíme i na robotické vysavače s wi-fi připojením a aplikací pro ovládání. Samozřejmě i v této kategorii můžete šlápnout vedle, ale za nás je zde celá řada opravdu povedených robotických vysavačů, které mohou kvalitou směle konkurovat těm nejdražším.

3) Robotické vysavače nejvyšší třídy

Zde najdeme ty nejvybavenější a nejvýkonnější robotické vysavače, čemuž odpovídá i cena – vysavače nad 10 000Kč. Obrovskou předností zde bývá velká kapacita akumulátoru, díky kterému je spousta vysavačů schopna vysát na jedno nabití celý byt. Dále zde nalezneme vysavače se skvělým sacím výkonem, díky čemuž jsou schopné vysát i koberec s vysokým vlasem. Wi-fi připojení a aplikace zde bývají již standardem.

  

Autor: , Publikováno: 02.12.2019, aktualizováno: 20.12.2019

robotické vysavače v našich recenzích