Pleťová séra - k čemu slouží a proč se vyplatí do nich investovat? (+ nejlepší pro 2022)

  • Home /
  • Speciál /
  • Pleťová séra - k čemu slouží a proč se vyplatí do nich investovat? (+ nejlepší pro 2022)

Na naši pleť působí řada faktorů, které na ni mají neblahý vliv. Výsledkem jsou pak například vrásky, tmavé skvrny či mdlost pleti. Tyto problémy, které se pomalu plíží do vzhledu naší pokožky je však možné potlačit kvalitní péčí. Chceme-li tyto neduhy řešit, pleťové sérum je více než vhodným pomocníkem, který odvede svou práci na jedničku. Většina žen ho však nezařazuje do každodenní rutiny péče o pleť. Pravidelná aplikace séra však dokáže zázraky.

Nejprodávanější v kategorii

Co je vlastně pleťové sérum?

Sérum je přípravek, který se používá na očištěnou pleť a jehož cílem je dodat silné složky přímo do pokožky. Typickou vlastností je tedy vysoká koncentrace aktivních látek, ale zároveň lehká textura, díky které se sérum rychle vstřebává. Tradiční séra jsou stavěna na bázi vody, díky tomu je pokožka absorbuje opravdu rychle a do hloubky. Nalezneme však i séra na bázi oleje. Hlavní rozdíl mezi sérem na bázi vody a oleje je ve velikosti molekul. Séra na bázi vody obsahují menší molekuly, které snadněji prostupují do pokožky a měla by být překryta krémem. Naproti tomu olejová séra obsahují větší molekuly a tím pádem zůstávají na povrchu, kde zvlhčují pokožku.

Některá séra obsahují jednu hlavní složku, ale jsou i séra kombinovaná – například séra proti známkám stárnutí pleti.

Díky těmto vlastnostem jsou ideálním nástrojem, používaným na konkrétní nedostatky pleti, jakými jsou například vrásky.

serumvodnibaze

Sérum založené na vodní bázi

serumolejovabaze

Sérum založené na olejové bázi

Může sérum nahradit hydratační krém?

I když jsou séra plná různých hydratačních složek (kyselina hyaluronová či ceramidy), nejsou primárně zdrojem hydratace pleti, ale spíše pomocníkem k udržení vlhkosti v pokožce. Pleťové krémy jsou bohatší a na pleti vytvářejí ochranou bariéru, která všechny prospěšné faktory udržuje vně a škodlivé naopak dovnitř nepustí. Proto je ideální používat jak sérum, tak i vhodně zvolený denní/noční krém.

Je esence to samé jako sérum?

V podstatě ano. Záleží hlavně na tom, v jaké fázi péče o pleť přichází na řadu a jaká je jejich funkce. Sérum a esence (někdy též emulze) jsou si velmi podobné. Pokud se v něčem liší, tak hlavně v textuře. Sérum bývá hutnější a více koncentrované. Naproti tomu esence je tekutější konzistence. Nicméně hlavním rozdílem je spíše marketingový název. Spousta výrobků je v Evropě nazývána sérem a stejný výrobek je například v Asii nazýván esencí.

Jak se sérum aplikuje a kolikrát denně jej mám používat?

Záleží na séru. Určitě doporučuji si přečíst informace uvedené na obalu. Většina sér se však aplikuje minimálně jednou denně. Existují samozřejmě séra denní, noční, ale i univerzální. Poslední zmíněná jsou ideální k aplikaci jak ráno tak i večer.

Samotná aplikace:

1) Sérum se aplikuje na dokonale vyčištěnou pleť. Množství by mělo odpovídat velikosti většího hrášku. Aplikace by měla být rovnoměrná.

2) Pokud máte citlivou pokožku je vhodné počkat 10 – 15 minut po vyčištění pleti, aby nedošlo k podráždění.

3) Každodenní rutina péče o pleť by měla být zakončena preferovaným denním/nočním krémem. Vždy je však vhodné dát pleti alespoň minutu na vstřebání séra.

Malý tip! Pokud jste zvyklá používat denní/noční krémy i na krk a dekolt, určitě se nebojte aplikovat na tato místa i sérum. Uvidíte, že se vám za to vaše pleť odvděčí.

Pořizovací cena je vyšší, jak dlouho mi sérum vydrží?

Nákup séra je jednou z nejdražších položek v péči o pleť. Hlavním důvodem vyšší pořizovací ceny je skutečnost, že obsahuje velké množství účinných látek namísto nejrůznějších zahušťovadel a vody.

Téměř všechna séra na trhu jsou opatřena kapátkem, pro snadnou aplikaci ideálního množství. Vzhledem k vysoké koncentraci aktivních látek většinou stačí skutečně jen pár kapek. Díky tomu lahvička séra vydrží dlouho. U sér na oční okolí se setkáme buď s kapátkem, nebo s masážní perlou.

Je důležité uchovávat lahvičku na chladném a suchém místě. Některé látky, obsažené v sérech  se mohou stát značně nestabilními, jakmile dojde ke kontaktu se vzduchem. Například kyselina askorbová (vitamín C) může oxidovat a v průběhu času tak ztrácet na účinnosti. Avšak díky vědě je řada složek modifikovaných, aby vydržela déle. Ideální je kupovat spíše menší lahvičky a častěji, aby všechny látky byly aktivní a dokonale plnily svůj účel.

serakapatko

Sérum s kapátkem

seraperla

Sérum s masážní perlou

Je sérum vhodné i pro mou pleť a kdy s používáním začít?

Sérum je vhodné téměř pro každou pleť, je však potřeba najít to pravé právě pro vás. Většinou se však nedoporučuje používat lidem, které trápí chronické kožní problémy. U těchto lidí může kvůli rychlé absorpci vyvolat podráždění pokožky.

Co se týče věku, není vůbec pravdou, že sérum je vhodnější spíše pro zralou pleť. Naopak! Je vhodné začít s používáním ideálně kolem 25. roku života, kdy se například dostavují první drobounké vrásky a v pleti začíná ubývat kolagen. Prevence je vždy vhodnější, než pozdější napravování rozsáhlejších problémů.

Pokud máte pleť náchylnější ke vzniku akné je vhodné vybírat séra obsahující vitamín C. Pomáhá zvyšovat tvorbu kolagenu, napomáhá v procesu zotavování pokožky a snižuje zánět. Dále pak jsou vhodná séra s obsahem retinolu, zinku(který zmírňuje podráždění a reguluje tvorbu oleje v pleti) a kyseliny salicylové. U retinolu však pozor, je ideální spíše do nočních sér, jelikož se moc nesnáší se slunečními paprsky.

Je-li vaše pleť spíše suchá, vyhledejte sérum obsahující hlavně vitamín E, který je výborným antioxidantem a chrání buňky před poškozením), dále pak niacinamid (přispívá k pružnosti pleti), kyselinu glykolovou a kyselinu hyaluronovou(přispívá k zachování vlhkosti pleti).

Vaše pleť vypadá unaveně a bez života, sáhněte po séru s obsahem například extraktů ze zeleného čaje, kyseliny ferulové (která podporuje buněčnou opravu a léčení v noci, také bojuje proti volným radikálům).

 

Míň znamená víc! Nikdy nezapomínejte, že séra jsou opravdu silná, proto není žádoucí nanášet na obličej velké množství. To by mohlo vést až k podráždění citlivé pokožky, způsobené nahromaděním aktivních látek.

Autor: , Publikováno: 18.11.2019, aktualizováno: 29.03.2020

pleťová séra v našich recenzích
Obsah


Nejlepší podle Heuréky