Odložte mop. Pořiďte si robomop! Jak vybrat robotický mop a jak z jeho pomoci vytěžit maximum? (+ nejlepší pro 2024)

  • Home /
  • Speciál /
  • Odložte mop. Pořiďte si robomop! Jak vybrat robotický mop a jak z jeho pomoci vytěžit maximum? (+ nejlepší pro 2024)

Přemýšlíte, jak si úklid domácnosti zjednodušit a získat volný čas navíc? Je-li robotický vysavač prakticky členem domácnosti a nedáte na něj dopustit, logicky se vaše oči upírají k dalšímu spotřebiči, který by vás ušetřil i otravného vytírání. Pokud jste si ještě nepořídili robotický vysavač, pak vám s jeho výběrem poradíme zde. Dnešní článek ale budeme věnovat robotickým vytíračům, jejichž nabídka se stále rozrůstá.

Nejprodávanější v kategorii

Z hlediska „robomopů“ se setkáme s dvěma typy. První skupinou jsou přístroje, které se zaměřují čistě jen na vytírání podlah, ať už vlhkým nebo mokrým způsobem. U některých se můžeme setkat i s funkcí zametání. Druhou variantou jsou hybridní (či kombinované) přístroje, které dokáží jak vysávat, tak i vytírat. Každá ze zmiňovaných variant má však drobné nevýhody. U robotického mopu musíte počítat s předvysátím místnosti – tudíž se jedná a časově náročnější úklid. Pokud vlastníte i robotický vysavač pak tuto nevýhodu neberte v potaz. Naopak u kombinovaného přístroje neočekávejte tak dokonalé výsledky jako od přístrojů, které jsou specializované pouze na jednu činnost. Častokrát totiž například vytírání spočívá v tom, že na vysavač pouze upevníte navlhčený hadřík. Ke kombinovaným přístrojům totiž mnohdy nebývají nádobky na vodu. Navíc i u některých hybridních přístrojů se setkáme s nemožností zároveň vysávat a vytírat.

Roboticky mopRobotický mop

Kombinovany robomopKombinovaný přístroj (2v1)

Robotický vysavač i robotický mop mají mnoho společného, a tak logicky i výběr obou spotřebičů bude mít podobná kritéria, na která je nutno se soustředit. Pojďme se tedy podívat čím se řídit při výběru robotického mopu.

Velikost podlahové plochy a kapacita baterie

Obě tyto proměnné spolu úzce souvisí, a tak jsme je spojili do jednoho z hlavních kritérií při výběru robotického mopu.

Velikost podlahové plochy

V první řadě bychom se měli zamyslet o jak velké prostory se bude robotický mop starat. U menších bytů do 100 m2 postačí přístroje s menší nádržkou na vodu, a i nároky na kapacitu baterie budou menší.

Hledáte-li robotický vytírač pro rozlehlejší byt či dům (100 m2 a více), pak vybírejte přístroj s objemnější nádobkou a větší kapacitou baterie.

Kapacita baterie

U kapacity baterie většinou sledujeme hned několik údajů. Prvním údajem je čas po jaký vydrží být robotický mop aktivní na jedno plné nabití. Druhým údajem je kolik času je třeba pro úplné nabití baterie. Tento údaj je velmi důležitý hlavně u velkých domácností, které robomop nezvládne vytřít na jedno nabití.

Nejdůležitějším údajem z hlediska kapacity baterie je však velikost plochy, kterou zvládne vysavač vytřít na jedno nabití. Nejvýkonnější modely zvládnout vytřít až kolem 180 m2 bez návštěvy dokovací stanice. S takovouto kapacitou baterie už si robotický mop poradí i s většími domy.

Vybírejte robotické mopy s Lithium-iontovými bateriemi. Ty mají hned několik předností: rychleji se nabíjí, vydrží déle (z hlediska životnosti) a oplývají vyšší energetickou hustotou (větší výdrž v lehčím balení).

Malá domácnost

Pro menší domácnosti jsou dostačující robotické mopy s výdrží baterie kolem 90 minut.

Střední a velké domácnosti

U středně velkých a velkých domácnosti volte robotické mopy s výdrží baterie v rozmezí 130–160 minut.

Druh podlahové krytiny

Při výběru robotického mopu může být důležitým kritériem i podlahová krytina, o kterou se má robotický mop starat. Převažují-li ve vaší domácnosti dlažby, postačí vám přístroj pouze s klasickým mokrým mopováním. Pokud ale máte v domácnosti i masivní dřevěné podlahy citlivé na větší akumulaci vody, volte robomopy s více možnostmi nastavení vytírání. Ideální je zvolit přístroj s vlhkým i mokrým čištěním.

Roboticky mop zametani a vytiraniRobotický mop s funkcí zametání i mokrého vytírání

Nádobka na vodu (a čistící přípravek)

U robotických mopů nečekejte extrémně objemné nádobky na vodu. Je třeba vzít v potaz, že celý přístroj bývá menší než robotický vysavač a není až tak silný, aby zvládl „vláčet“ velkou nádobu plnou vody. Nádobka by se měla snadno plnit, ale nejdůležitější je si ověřit, zda je možné vytírat pouze vodou, nebo zda lze do nádobky přidávat i s čistící přípravky. Vybírejte spíše druhou s možností. Snadno pak můžete použít například desinfekční přípravek na dlažbu v koupelnách a speciální mýdlový přípravek na masivní dřevěnou podlahu.

Roboticky mop nadobky na voduNádobky na vodu

Hlučnost

Co se hluku týče jsou na tom robotické mopy lépe než robotické vysavače. Činnost vysavače je přeci jen náročnější a vyžaduje sílu nejen na pohyb, ale i na sání. To robotické mopy jsou výrazně tišší, a tak pokud nemáte problém s „hlučností“ robotického vysavače, pak si práce robomopu prakticky nevšimnete.

Obsah balení

Většina robotických mopů má téměř totožný obsah balení skládající se obvykle z přístroje, nádržky na vodu (a vámi používaný čistící prostředek), hadříků z mikrovlákna, nabíječky a senzorů, které pomáhají k autonomnímu pohybu přístroje po místnosti.

Roboticky mop obsah baleniRobotický mop a obsah balení

Kombinovany roboticky vysavac+mopKombinovaný přístroj (2v1) včetně nádobky na vodu jako součást balení

Robotický mop je ideální spíše na častější vytírání a na „čerstvé“ skvrny. Na dlouhodobější a více zažrané nečistoty počítejte s tím, že budete muset přistoupit ke klasické metodě úklidu. Technika vytírání u robotických mopů se stále zdokonaluje a některé modely dokonce simulují pohyb ručního vytírání. I přesto ale na starší nečistoty mnohdy nestačí. Nechte tedy robotický mop vyjíždět častěji a věřím, že s jeho výsledky budete velmi spokojeni.

Autor: , Publikováno: 28.05.2020

robotické vysavače v našich recenzích
Porovnání

ModelCena