Micelární voda - Čistící přípravek, ale ne na pleť! (+ nejlepší pro 2023)

  • Home /
  • Speciál /
  • Micelární voda - Čistící přípravek, ale ne na pleť! (+ nejlepší pro 2023)

Micelární vody jsou jakýmsi fenoménem v odličování a čištění pleti. Již od jejich uvedení na trh zažívají obrovský boom. Snad každá dívka či žena alespoň do jedné lahvičky zainvestovala. Micelární voda však není vhodným kosmetickým produktem, který byste měli mít ve své koupelně. Dokáže naší pleti velmi uškodit a způsobit řadu problémů. Proč bychom se měli raději micelární vody vzdát, se dozvíte v našem článku.

Nejprodávanější v kategorii

Sama jsem se před již více jak rokem a půl dostala do období, kdy jsem měla problémy s pletí. Začala jsem trpět na ucpané póry a na akné obecně. Do té doby jsem měla vcelku bezproblémovou pleť, která občas trpěla maximálně na suchost. V době, kde se problémy objevily, jsem již delší dobu používala právě micelární vodu, dále pak pouze sérum a pleťový krém. Co se týče líčení, nikdy jsem se moc nelíčila, maximálně jsem používala řasenku. S nástupem problémů s pletí se však má dekorativní kosmetika rozšířila ještě o lehký make-up. A tak vznikl jakýsi začarovaný kruh a já stále netušila, kde je problém. Dvakrát denně jsem pleť "čistila" micelárkou a změna k lepšímu nepřicházela. 

Sliby-chyby

Reklamy v časopisech, televizi či na billboardech nám slibují dokonalé odlíčení a zároveň perfektní vyčištění pleti. Nezáleží na značce, cenovce, ani na tom, zda micelární vodu kupujete v drogérii či lékárně. V zásadě se jedná o totožné produkty, které rozhodně nejsou šetrné k naší pokožce. Ba naopak, neuvěřitelně jí škodí. Pro řadu z nás je toto zjištění nečekané, jelikož micelární vodu považovali za zázrak v péči o pleť. A i když aktuálně problémy na pleti nevidíte, časem se objeví u každého. Pleť každé z nás je v jiném stavu a trvá ji jinou dobu, než nastanou problémy. Škodlivé látky mohou v pleti pracovat i roky, než se objeví neduhy, které následně můžete podobně dlouhou dobu i napravovat.

Pro pleť zcela nevhodné

Již slovo voda v názvu produktu může být pro mnohé matoucí. Vždyť co by mohlo být pro naši pleť lepší než voda, ta nejčistší tekutina. Micelární vody většinou nebývají parfémované, a vzbuzují v nás tak pocit, že jsou k pleti skutečně šetrné. Problémem micelárních vod je přítomnost micel. Micely jsou seskupení molekul saponátů (též nazývaných tenzidy), jejichž vlastností je vázání mastnoty a nečistot. Avšak micely jsou hojně využívány při výrobě čistících prostředků, pracích prášků, ale i některých sprchových gelů či šampónů. Naši pleť sice vyčistí, ale se vším všudy. Z pleti v závěru vezme i to dobré – živiny a vodu.

Po aplikaci micelární vody na pleť a oblast očního okolí (nejjemnější kůže na našem těle), tenzidy ulpívají na naší pokožce a vytvářejí jakýsi štít, který do pokožky nepropouští žádné vitamíny a hydratační látky, které jsou obsaženy v další péči (krémy a pleťová séra). Vzhledem k tomu, že do pokožky neproniknou potřebné látky, se tak pokožka stává nedostatečně chráněnou proti okolním vlivům a zároveň dochází k její dehydrataci. V konečném důsledku při nedostatečné hydrataci pokožky dochází k předčasnému stárnutí pleti, ztrátě elasticity a ztenčování pleti, přecitlivělosti pokožky a celé řadě kožních problémů jakými je začervenání pokožky, změna odstínu pleti (zašednutí) či akné.

Další problematickou složkou v micelárních vodách jsou nejrůznější změkčovadla, díky kterým by měla být naše pokožka hebká a jemná. Bohužel u většiny produktů se jedná o změkčovadla značně dráždívá, která způsobují řadu dermatologických problémů.

Poslední krok – voda!

Spousta uživatelů micelárních vod si pochvaluje jejich praktičnost. S jejím použitím pleť dobře odlíčíme a vyčistíme a zároveň se jedná o skvělé balení na cesty. Nemusíme tak balit více přípravků. Pro výjimečné případy používání si můžete micelární vodu ponechat a nemusíte stávající balení vyhazovat. Určitě ji vyřaďte z každodenní rutiny. Jedete-li však na víkend pouze s malým zavazadlem, klidně ji přibalte. Potřebujete rychlé odlíčení po proflámované noci? I v tomto případě jednou za čas sáhněte po micelární vodě. Myslete však na to, že po každém odlíčení micelární vodou je nutné pleť důkladně opláchnout vodou čistou. Opláchnete tak micely ulpívající na jejím povrchu. Následně byste měli ideálně použít krém na přírodní bázi, který dodá pleti potřebnou vláhu. Chcete-li však skladný a zároveň šetrný produkt na odlíčení a čištění pleti, sáhněte spíše po odličovacím mléku nebo odličovacím oleji.

 

U mé pleti problémy zmizely až po návštěvě kosmetičky a změně v odličování. Ta spočívala ve vyhození micelární vody – původce celého problému. Následně trvalo cca 3-4 měsíce, než se pleť začala dávat opět do pořádku. A které produkty mi tedy pomohli? Přečtěte si tento článek a zjistěte více.

Autor: , Publikováno: 16.01.2020, aktualizováno: 17.01.2020

přípravky na čištění pleti v našich recenzích
Obsah


Nejlepší podle Heuréky