V celku zajímavým spojením přístroje na vysoušení vlasů (fénu) a přístroje pro jejich úpravu (kulmy) vznikl pomocník jeden - kulmofén. Jestli už vás nebaví strávit hodiny v koupelně a stejně nedosahujete krásně vyfoukaných vlasů jako od kadeřníka, pak čtěte dál, máme pro vás snadné řešení. Jaké jsou hlavní přednosti kulmofénu, pro jaký typ vlasů jej zvolit a mnohé další se dozvíte v našem článku.
Nejprodávanější v kategorii
Skvělou práci odvede kulmofén hlavně u jemných a kratších vlasů. Během několika málo minut můžete s použitím kulmofénu vykouzlit krásně nadýchaný objemný účes s minimem námahy. Navíc z osobní zkušenosti vím, že vytvořit objem pomocí kulatého kartáče a klasického fénu není zrovna jednoduchým procesem. Častokrát se mi stávalo, že se mi vlasy do hřebenu zacuchaly a problém byl na světě. Práce s kulmofénem je ale neuvěřitelně snadná a rychlá, bez zbytečného poškozování vlasů a s dlouhotrvajícím výsledkem, který získáte za mnohem kratší čas. Navíc některé kulmofény lze použít a následující den od umytí hlavy a váš účes je oživen.
Přemýšlíte-li o kulmofénu pro dlouhé vlasy určitě doporučujeme variantu s vícero vyměnitelnými nástavci. Díky nim si budete moci vytvořit celou řadu zajímavých účesů.
Základní dělení kulmofénů
Jestliže jste již po nějakém kulmofénu pokukovali, jistě jste již zjistili že existují dva typy.
Rotační kulmofén
U rotačních kulmofénu lze nastavovat směr rotace "kartáče", který následně jen přikládáte na vlasy a dále přenecháte práci na přístroji. Výhodou je snadnost manipulace, není až tak složité osvojit si správný grif. Navíc lze úpravu vlasů provádět pouze jednou rukou a vyhnete se tak bolesti paží.
Kulmofén rotační
Kulmofén statický
U statického kulmofénu nedochází k rotaci hlavice a je tak nutné vlasy natáčet pohybem ruky. Vzhledem ke hmotnosti většiny kulmofénů se však nejedná o nikterak velký problém a při výběru závisí jen na vašich preferencích. U statických kulmofénů je výhoda absence mechanismu rotace a s tím spojených případných poruch.
Kulmofén statický
Materiál
Prvním a jedním z hlavních kritérií při výběru kulmofénu je materiál použitý na kartáč, který přichází do styku s vašimi vlasy. Abychom své vlasy zbytečně neničili nevhodnou péči rozhodně bychom povrch kartáče měli vybírat s velkou obezřetností.
Nejčastěji bývají kartáče kulmofénu vyrobeny z následujících materiálů.
Nerezová ocel
Kulmofény z nerezové oceli jsou nejlevnější, avšak nejméně šetrnou variantou pro naše vlasy. Povrch je celkem drsný a může tak docházet k zachytávání a poškozování vlasů.
Keramika
Naopak vhodnější variantou jsou kulmofény z keramiky, jelikož keramika je jemný materiál, po kterém vlasy krásně kloužou. Nedochází tedy k nežádoucímu tření vlasů, které by se pak mohly lámat. Keramické kulmofény také generují záporné ionty, výsledný účes tak bude hladší a lesklejší.
Turmalín
Nejlepším materiálem pro kulmofény je turmalín, který je neuvěřitelně šetrný i vůči velmi jemným vlasům. Co se emitace záporných iontů týče turmalín dosahuje ještě lepších výsledků než keramika. S turmalínovým kulmofénem dosáhnete vskutku dokonalých účesů.
Na náš výběr by měly mít vliv i vlastnosti štětin kartáče. Ty by měly být jemné ale zároveň pevné, aby udržely vlasy. Na koncích by měly mít plastové háčky, které zabraňují popálení pokožky hlavy.
Kulmofén s plastovými koncovkami zabraňujícími spálení pokožky hlavy
V neposlední řadě bychom se měli zaměřit i na materiál použitý na rukojeť. Ta by měla být ergonomicky tvarovaná a ideálně pogumovaná, aby nedocházelo ke klouzání v ruce při práci s kulmofénem.
Nastavení teploty
S užitím tepla dochází ke zjemnění vlasu, který se pak snáze tvaruje. Při koupi kulmofénu byste měli volit takové přístroje, které nabízejí více teplotních stupňů. Skvělou volbou jsou kulmofény alespoň se dvěma (i více) stupni teplého vzduchu a s možností i vzduchu chladného.
Abychom předcházeli spálení vlasů je vhodné mít na paměti následující:
- Pro jemné vlasy je ideální teplota vzduchu do 190°C (čím méně tím lépe)
- Pro hrubší vlasy je ideální teplota až do 250°C
U velmi silných a hrubých vlasů je třeba volit kulmofény s širším spektrem teplého vzduchu, jelikož pro zjemnění a tvarování vlasu bývá třeba i hodně vysokých teplot.
Pozornost věnujte i umístění a způsobu ovládání kulmofénu. Ovládání by mělo být jednoduché a dobře dostupné. Nemělo by však být umístěno tak, abychom teplotu či rychlost foukání vzduchu přepínali omylem.
Rychlost foukání vzduchu
Zajímat byste se měli i o množství rychlostí, které vámi vybraný kulmofén nabízí. Nastavování rychlostí foukání můžete úpravu vlasů urychlit v případě potřeby, případně zpomalit a péči věnovat více času, aniž byste měli strach z poškození vlasového vlákna.
Většina kulmofénů na trhu nabízí dvě rychlosti foukání vzduchu, avšak setkáme se i s vybavenějšími modely, které nabízejí rychlosti tři.
Příkon
Dostáváme se k techničtějším parametrům při výběru správného kulmofénu. Příkon je uváděn ve Wattech (W). Tato hodnota řadě uživatelů však nic moc o zvoleném produktu nenapoví. Uváděný příkon je úměrný výkonu, a tak musíme počítat, že například kulmofén s příkonem 70W neodvede nikterak kvalitní práci. Čím výkonnější kulmofén zvolíme, tím více si zkrátíme čas strávený v koupelně.
Za standard jsou považovány kulmofény s příkonem 600-800W. Chcete-li si pořídit opravdu kvalitní kousek zainvestujte do přístroje s příkonem 1000-1200W a dosáhnete v krátkém čase úžasných výsledků.
Funkce
Kulmofén je celkem úzce specifikovaný produkt od kterého nečekejte dalších x různých funkcí. Avšak v nabídce jsou i přístroje s některými velmi užitečnými funkcemi. Jaké to jsou?
Studený vzduch
Z hlediska omezených možností, co může kulmofén nabídnout se jedná o tu neužitečnější funkci. Schopnost foukat studený vzduch je ideální pro jemné vlasy, které jsou citlivé a snadno poškoditelné.
Ionizace
Jak jsme se již zmiňovali výše ionizace je procesem, při kterém dochází k uhlazování výsledného účesu. Vlasy po úpravě nejsou zelektrizované a rozlétané do všech stran. Zejména u jemných vlasů tuto antistatickou funkci oceníte.
Pojistka proti přehřátí
Co se týče bezpečnosti pak pojistka proti přehřátí je tou nejlepší funkcí, kterou mohou fény a kulmofény nabídnout. Díky ní se totiž kulmofén vypne v okamžiky, kdy dosáhne kritické teploty, která by jej mohla trvale poškodit. Ač se může zdát nemožné se do této situace dostat, věřte že to není nic až tak složitého. Máte-li husté a dlouhé vlasy, které byste upravovala na nejvyšší teplotu nebo třeba použilo přístroj více lidí za sebou, tato situace není bohužel úplně nereálnou.
Délka kabelu
Zaměřte se i na délku přívodního kabelu. Při práci s kulmofénem je potřeba mít kolem sebe prostor, a ne být v krkolomné pozici nalepeni na zrcadle. Délka kabelů se pohybuje od cca 1 až do 3 metrů. Jestliže jsou ve vaší koupelně nešikovně umístěné zásuvky zvolte variantu s delším kabelem.
Tip! Doporučujeme volit kulmofén s otočným kabelem. Manipulace je pak výrazně snazší, hlavně zvolíte-li statický kulmofén.
Kulmofén s otočným kabelem
Ať už budete kulmofén používat denně nebo jen párkrát do týdne určitě použijte vhodné přípravky pro tepelnou úpravu vlasů. Tyto produkty vlasy nejen chrání, ale i vyživují. Naopak stylingové přípravky nanášejte až do finálního účesu. Většina tužidel a laků na vlasy není určena pro tepelné procesy. Zabráníte tak připékání těchto přípravků do vašich vlasů.