Pokud je pro vás pečení a vaření koníčkem a víte, že láska prochází žaludkem, určitě oceníte pomocníka v kuchyni, kterým kuchyňský robot rozhodně je. Nejen, že usnadní řadu procesů, ale ušetří i spoustu času a námahy. Jedná se sice o jednoho z nejrozměrnějších spotřebičů v kuchyni, ale pokud vyberete přístroj správně, může vám nakonec ušetřit spoustu místa a peněz tím, že zastoupí většinu ostatních spotřebičů.
Nejprodávanější v kategorii
Kuchyňský robot má řadu funkcí společných s dalšími kuchyňskými spotřebiči. Jaké jsou tedy společné a rozdílné vlastnosti kuchyňského robotu, ručního mixéru a tyčového mixéru?
Kuchyňský robot
Dobře vybraný kuchyňský robot je neuvěřitelně multifunkční a zvládne zastoupit ruční i tyčový mixér.
Výhody
Hlavní předností je, že přístroj pracuje samostatně a není tedy nutné u něj stát a držet jej. Kapacitně dokáže zpracovat větší množství surovin. Roboti většinou zvládají řadu dalších úkonů jako například příprava smoothie a džusů, mletí masa, odšťavňování apod. Výkonnostně zvládnou náročnější a delší procesy přípravy pokrmů.
Nevýhody
Hlavní nevýhodou kuchyňského robota jsou rozměry a hmotnost přístroje. Proto není ideální volbou do domácností s menší kuchyní. Při zpracovávání menšího množství surovin může nastat problém. Pořizovací cena je vyšší než u ručních a tyčových mixérů.
Kuchyňský robot
Ruční mixér
Ruční mixér zvládá jak šlehaní, tak i hnětení těst hutnější konzistence.
Výhody
Velmi snadná obsluha. Většina ručních mixéru je dodávána i s nástavcem pro mixování. Je tedy možné použít i na mixování kojenecké výživy či polévek. Velmi dobrá skladnost přístroje.
Nevýhody
Nutnost přístroj držet v ruce, což může být u hutnějších těst fyzicky náročnější. Mixovací nástavec je jen doplňkovým příslušenstvím a manipulace je méně efektivní než u tyčového mixéru.
Ruční mixér
Tyčový mixér
Přístroj pro mixování a sekání. Díky praktičnosti a snadné obsluze je ideálním pomocníkem ke kuchyňskému robotu.
Výhody
Některé tyčové mixéry jsou dodávány se šlehací metličkou či nádobkou na drcení bylinek a ořechů. Skladnost přístroje.
Nevýhody
Přístroj není schopen zpracovat těsto. Nutnost mít přístroj v ruce a neustále držet rychlostní stupeň.
Tyčový mixér
Základní dělení kuchyňských robotů
Hlavním způsobem dělení kuchyňských robotů je dle typu konstrukce a s tím i spojené umístění motoru. Dle toho dělíme kuchyňské roboty následujícím způsobem:
Kuchyňský robot bez sklopného ramene
U kuchyňských robotů bez sklopného ramene je motor přístroje umístěn zespodu. Nástavce se tudíž neupevňují do ramene, ale přímo do nádoby, která má v sobě uloženou pohyblivou osu (což bohužel zmenšuje objem nádoby). Co se týče údržby i ta je náročnější, jelikož osu ve většině případů nelze vyjmout. Výbavově jsou na tom velmi slušně. Běžně se u těchto přístrojů setkáme se sekáčkem, možností strouhání či sekání bylin apod.).
Kuchyňský robot bez sklopného ramene
Kuchyňské roboty se sklopným ramenem
Většina kuchyňských robotů je vybavena právě sklopným ramenem, a tak je nabídka opravdu široká. Metly se nasazují do otvoru v rameni, které se následně sklopí a můžete přístroj rovnou používat. Nádoba tak nemá zmenšený objem o pohyblivou osu. Kuchyňský robot se sklopným ramenem je tak skvělou volbou pro větší rodiny, které vyžadují zpracovávat větší objemy surovin. Údržba těchto přístrojů je velmi snadná.
Kuchyňský robot se sklopným ramenem
Jak vybrat kuchyňský robot?
Výběr vhodného kuchyňského robota je celkem složitým úkolem, který může zabrat i několik dní pročítání recenzí, studování veškerého doplňkové příslušenství, ale i posuzování vzhledu, příkonu a v neposlední řadě ceny. V okamžiku, kdy už jste pro nákup nového pomocníka rozhodnuti, položte si důležitou otázku a tou je, kolik chcete do robota investovat. Připravili jsme pro vás návod, jak přístroj vybírat a na co si dát při výběru pozor.
Podle čeho se při výběru rozhodovat?
1) Příkon
Příkon kuchyňského robota je nejdůležitějším parametrem, který bychom měli při nákupu sledovat. Určitě se nevyplatí investovat do přístrojů, které mají méně než 600 W (některé přístroje uvádějí dokonce pouhých 500W, ale to už považujeme za opravdu hraniční hodnotu). Přístroje s takto malým příkonem jsou nekvalitní a jejich výdrž bude opravdu velmi malá. Takto „vysoký“ příkon mají většinou ruční mixéry, proto byste produkt přeplatily, ale kvalita by tomu rozhodně neodpovídala.
Naprosto ideální jsou kuchyňské roboty s příkonem v rozmezí od 1000 W do 1200 W. Takto silný robot si poradí opravdu s každým procesem s bravurou a rozhodně se nemusíte bát přehřátí motoru.
Samozřejmě na trhu nalezneme i roboty s příkonem 1400 W a více. Tito roboti jsou však pro běžné domácí užití zbytečně výkonní a drazí, ale určitě jej ocení domácnosti či menší podniky, které například pečou ve větších dávkách každý den.
Vhodné je zjistit, zda výrobce neuvádí dobu, jakou může být přístroj maximálně v provozu. Někdy se můžeme setkat i s počtem dávek, které zvládne robot zpracovat hned po sobě.
2) Výbava a funkce
Při výběru robota popřemýšlejte, jaké funkce vlastně vyžadujete. Hlavními funkcemi každého kuchyňského robota jsou šlehání, mixování, hnětení a strouhání. Proto je důležité sledovat z jakých materiálů jsou nástavce pro tyto procesy vyrobeny. U některých přístrojů je již na první pohled vidět, že nejsou úplně bytelné. Ideálně by měly být metly vyrobeny z nerezové oceli. Dalším plusem je možnost mytí v myčce na nádobí.
Důležité je sledovat jak vybavení, které je součástí balení, tak ale i vybavení, které je možné si dokoupit. Na trhu nalezneme řadu robotů, které jsou i přes vysokou pořizovací cenu určeny prakticky jen ke čtyřem základním zmiňovaným funkcím, ale nalezneme i roboty, které mají opravdu pestrou nabídku doplňkového vybavení. Dostupnými komponenty jsou například mlýnek na maso, lis na citrusy nebo i bobulové ovoce, odšťavňovač, mixér, set na výrobu zmrzliny, ale třeba i strojek na těstoviny.
Příklad extra funkcí, se kterými se můžeme u současných kuchyňských robotů setkat:
Mixování
Většina dražších kuchyňských robotů nabízí mixér jako součást balení. Nejlepší volbou jsou mixéry s vyjímatelnými mixovacími noži, jelikož nádoba se snadno vymývá. Doporučujeme koupit přístroj se skleněnou mixovací nádobou s termo schopností, díky čemuž můžete mixovat i horké polévky, omáčky či marmelády. Vždy si ověřte, zda nádoba tyto termo vlastnosti má. Jelikož skleněný materiál není zárukou této vlastnosti.
U některých výkonnějších přístrojů zvládnete v mixéru rozdrtit i led, což jistě oceníte během letních měsíců, pro přípravu koktejlů a osvěžujících nápojů.
Kuchyňský robot s mixérem
Mletí
Řada přístrojů nabízí i speciální nástavce pro mletí masa (u některých výrobců dokonce spojeno s možností výroby klobásek). Nezapomínejte však, že tyto přístroje potřebují větší výkon, aby zvládly tento náročnější proces. Volte tedy přístroje s výkonem alespoň 1000 W, abyste neutavili motor.
Nástavec na mletí masa
Odšťavňování a lisování ovoce
Díky vyšším výkonům si kuchyňský robot bravurně poradí i s přípravou ovocných a zeleninových šťáv. Setkáme se jak s odšťavňovacími díly, tak i s lisy na citrusy a u některých výrobců dokonce i s lisem na bobulové ovoce.
Kuchyňský robot s odšťavňovačem
Strouhání
Skvělým pomocníkem je i nástavec na strouháním, který většinou nabízí více nástavců a můžeme si tak vybrat hrubost. Usnadníte si tak strouhání zeleniny, sýra, brambor apod. U některých přístrojů se například setkáme i s hranolkovačem.
Kuchyňský robot s nástavcem na strouhání
Strojek na výrobu těstovin
Pokud jste milovníky italské kuchyně, určitě oceníte možnost přikoupit nástavec na domácí těstoviny.
Kuchyňský robot s nástavcem na těstoviny
3)Rychlostní stupně
Zde rozhodně platí čím více, tím lépe. Jelikož kuchyňského robota budete využívat na výrobu různě hustých těst a hmot, je vhodné, aby škála rychlostí byla pestrá. Na trhu nalezneme roboty vybavené senzorem rozpoznávajícím množství, ale i hutnost surovin v míse a umí tak rychlost automaticky nastavit. Samozřejmě se tato vychytávka projeví na vyšší pořizovací ceně.
V ideálním případě by měl mít robot i pulsní spínač, který skvěle poslouží například při krátkém sekání, kdy umožní na krátkou dobu použít vysoký výkon. Nemusíte tak rychle točit kolečkem tam a zpět a šetříte tím motor.
4) Ovládání
Ovládání přístroje může být pomocí ovládacího knoflíku, mechanicky, případně na displeji přístroje. U mechanického ovládání přepínáme páčkou mezi jednotlivými rychlostmi. U ovládacího knoflíku citlivěji volíme rychlost, jakou bude stroj pracovat, tudíž lze prakticky zvolit i „půl rychlosti“. Pokud vámi vybraný přístroj nabízí displej, můžete tak na něm navolit intenzitu hnětení. Někdy je tak možno nastavit i čas hnětení.
Kuchyňský robot s mechanickým ovládáním
Kuchyňský robot s displejem
5) Způsob míchání
Dle způsobu míchání rozlišujeme kuchyňské roboty se středovým nebo planetárním mícháním.
Středový způsob míchání
Středový způsobem míchání jsou zpravidla vybaveny levnější a starší přístroje. Mají totiž spodní pohon, který přístroji dovoluje pouze středové mícháni, jelikož se metly mohou pohybovat jen kolem své vlastní osy. Bohužel u těchto přístrojů bývá míchání značně neefektivní a je třeba často zasáhnout ručně a obsah mísy promíchat.
Planetární způsob míchání
Tento způsob míchání je typický pro většinu moderních přístrojů se sklopným ramenem. Suroviny jsou v míse promíchávány elipticky, tedy v nepravidelné dráze. Dochází tak k efektivnímu a skutečně dokonalému promíchání všech surovin.
6) Velikost mísy
Většina současných robotů je nabízena s nerezovou mísou. Setkáme se však i s mísami skleněnými a u levnějších robotů i s plastovými. Doporučujeme vybrat nerezovou mísu, kterou je možné snadno umýt klidně i v myčce na nádobí.
Co se týče velikosti, na trhu jsou roboti s mísami od 0,5 litru až do 7 litrů a více. Takto velké mísy jsou však určeny spíše pro cukráře a větší provozy. Je tedy nutné velikost nádoby přizpůsobit počtu lidí v domácnosti. Logicky pro dvoučlennou rodinu nekupujte robota s mísou o objemu například 6,5 litru. Měli byste většinu času problém s tím, že by robot malé množství správně nezpracoval. Pro běžnou čtyřčlennou domácnost je ideální robot s mísou o velikosti 4l a více. S počtem osob samozřejmě roste i potřeba kapacity nádoby.
Drobností, která však není nezbytně nutná je i přítomnost ucha na míse. Ne že by se nedalo manipulovat s mísou bez ouška, ale rozhodně je to příjemný bonus, pokud vybíráte mezi více přístroji.
7) Použité materiály
Pří výběru bychom neměli zapomínat i na provedení kuchyňského robota. Hlavním rozdílem je materiál, ze kterého je robot vyroben. Nejlepší volbou jsou celokovoví roboti z nerezové oceli. Díky pevným materiálům je s nimi snadná manipulace, jelikož se opravdu není nutné bát například zvedání hnětacího ramene, ale ani poškození například odřením.
Další pro někoho možná nevýhodou je větší hmotnost, která však zajišťuje, že robot zůstává při zapnutí na svém místě. Samozřejmě, že pokud máte menší kuchyň a robot tím pádem nemůže zůstat trvale na pracovní desce, je ideální najít zlatou střední cestu a nevybírat vyloženě nejtěžší roboty, ale spíše takové, které zvládnete snadno přemístit.
V nižší cenové kategorii však narazíme i na roboty v celoplastovém provedení. U těchto robotů je většinou problém v plastových součástkách, které jsou méně pevné a tím pádem náchylnější ke zničení. Dalším velkým problémem bývá, že kvůli malé hmotnosti robot při práci „pochoduje“ po pracovní desce a to často i přes přísavky či protiskluzové podložky na spodní straně přístroje.
Použitý materiál je důležitý i u mís. Nejlepší volbou je mísa kovová, která se dobře umývá (lze mýt i v myčce), není náchylná na odření a nepohlcuje pachy. Setkáme se i s mísami skleněnými či keramickými, které mají stejné vlastnosti jako mísy kovové, akorát s rozdílem v křehkosti. Nedoporučujeme vybírat roboty s mísami z plastu, jelikož plast může pohlcovat pachy.
Kuchyňský robot se skleněnou mísou
Kuchyňský robot s keramickou mísou
8) Bezpečnostní pojistky
Na trhu jsou již prakticky všechny přístroje vybaveny bezpečnostními pojistkami. Přesto je lepší si ověřit, zda vámi vybraný kuchyňský robot má pojistku proti přehřátí. Tato pojistka zaručí, že nedojde ke zničení motoru v okamžiku, kdy neodhadneme sílu přístroje.
Ideální je, aby byl přístroj vybaven i pojistkou proti spuštění v okamžiku, že nejsou všechny komponenty na svém místě. Přístroj tak hlídá, zda je správně zacvaknuto rameno robota, ale i zda jsou na ostatních otvorech správně nasazeny krytky, případně doplňující vybavení.
9) Design
I vzhled kuchyňského robota je důležitým faktorem při výběru, hlavně v okamžiku, kdy si chcete nechat přístroj stále po ruce a bude tím pádem na očích. Měl by se Vám tedy i líbit a hodit se do kuchyně. Je však důležité nevybírat jen podle vzhledu a nezapomínat na výše zmíněné faktory. Nejkrásnější přístroj nemusí být vždy nejvýkonnější a třeba ani nejlépe vybavený.
10) Cena
V současnosti máme na výběr z obrovského množství kuchyňských robotů. Ceny se pohybují od cca dvou tisíc korun až do řádů desetitisíců. A stejně tak jako u jiných spotřebičů i zde není nutností, že nejdražší musí být vždy nejlepší. Určitě se ale vyplatí v rámci možností trošku zainvestovat, jelikož se jedná o skvělého pomocníka.
Doporučuji při výběru prostudovat i ceny doplňkových nástavců. Často se může stát, že koupíte robota za nižší cenu, ale nástavce jsou vzhledem k pořizovací ceně přístroje neúměrně drahé a rázem se tak může stát přístroj stejně drahým jako lépe vybavený či kvalitněji zpracovaný.