Jaké nádobí pořídit pro indukční varnou desku? (+ nejlepší pro 2023)

  • Home /
  • Speciál /
  • Jaké nádobí pořídit pro indukční varnou desku? (+ nejlepší pro 2023)

Jestliže jste se stali čerstvými majiteli indukční varné desky (nebo o její koupi teprve přemýšlíte), jistě jste si již všimli, že na ní nefungují klasické hrnce. Indukční varné desky mají celou řadu předností, ale vyžadují i speciální nádobí. Může se stát, že některé, často opravdu velmi staré hrnce, na ní ale fungovat budou. Pokud však nevlastníte sadu poctivých hrnců po babičce, připravili jsme pro vás pár rad, jak si vybrat indukční nádobí dle vašich potřeb.

Nejprodávanější v kategorii

Jak vlastně indukce funguje

Na první pohled indukční varná deska vypadá stejně, jako klasická sklokeramika, která se již roky nachází ve spoustě domácností. Co se indukce týče, její obrovské přednosti jsou populární až posledních několik let. Klasická varná deska produkuje teplo, které zahřívá předměty na ni položené. V indukční desce jsou zabudovány cívky, kterými prochází proud a vytváří elektromagnetické pole. Umístíme-li do tohoto magnetického pole cokoli z vodivého materiálu, vzniknou vířivé proudy. Díky odporu vodivého materiálu dochází k přeměně vodivých proudů na teplo. To je následně vedeno přes nádobí do pokrmů a dochází k vaření. Výhodou indukčních varných desek je rychlost vaření, ale i bezpečnost. Nemusíte se bát, že by se kdokoli o desku spálil. Na rozdíl od sklokeramických varných desek nedochází k jejímu zahřívání.

Proto je nutné vybírat nádobí určené pro indukční varné desky, které mívá dno z elektricky a magneticky vodivých materiálů.

Nejsnazším způsobem, jak zjistit, zda je vaše nádobí určeno na indukční vaření je vyzkoušet přímo na sporáku. Vybíráte-li však novou sadu nádobí, zkontrolujte si na něm, zda obsahuje i značku pro indukční vaření (většinou uvedeno na spodní straně dna). Další možností ověření je přiložení magnetu na dno hrnce. Pokud magnet drží, nádobí je indukční.

znacka indukceSymbol indukčního vaření (spirála)

Jak vybrat správnou sadu pro mou indukční varnou desku

Pokud žádné z nádobí, které již vlastníte není indukční, doporučujeme si vybrat nejprve jeden kus (ideálně univerzálnější), například hlubší pánev. Určitě hned nekupujte celé sady, ale vyzkoušejte pouze jeden kus z ní. Nejlépe tak zjistíte, zda vám vyhovuje daný výrobce, kvalita zpracování, omyvatelnost, ale i rychlost vaření. Neinvestujete tak zbytečně rovnou do celých sad.

Ohlídejte si tvar

Při výběru správných hrnců a pánví pro indukční varnou desku je tvar dna nesmírně důležitý. Dno musí být hladké a rovné, aby se teplo správně rozkládalo a nádobí přilnulo k rovné desce po celé ploše. Sledujte však i tvar celých hrnců. Ideální jsou jednoduché hladké linie. Takové nádobí je snadno omyvatelné.

Který materiál je nejlepší?

Kompatibilními materiály s indukční varnou deskou většinou bývají litina, ocel, některé smaltované oceli a nerezové oceli se železnou základnou či jádrem. Nevhodné obvykle bývá nádobí skleněné, hliníkové či měděné. Tyto materiály není možné magnetizovat. Při použití takového nádobí by při nepřítomnosti pojistek proti explozi mohlo dojít k přehřátí cívky a následnému výbuchu varné desky. V současnosti se však takové nehody nemusíte obávat, jelikož indukční varné desky jsou opatřeny speciální železnou vrstvou, která zmíněnému přehřívání spirály zabraňuje.

Nerezová ocel

Nádobí z nerezové oceli je velmi populární. Má řadu předností, mezi které rozhodně patří pevnost a tvrdost. Nemusíte se také obávat koroze. Stejně tak nemusíte mít strach z ulpívání pachů. Celková péče o nerezové nádobí je velmi snadná.

Bohužel nerezová ocel sama o sobě není ideálním vodičem, a tak bývá často kombinována s hliníkem ve vícevrstvých dnech. Vždy je lepší volit nádobí z nerezové oceli s větší tloušťkou dna, jinak při zahřívání může dojít až k pálení pokrmů. U nerezového nádobí musíte počítat s menší obratností, jelikož se pomaleji zahřívá. Po zahřátí je však vedení tepla silné a konzistentní.

indukcni hrnce nerezova ocel

Indukční sada hrnců z nerezové oceli

Litina

Litinové nádobí patří k nejstarším druhům nádobí. Jedná se o dražší variantu, avšak při správném zacházení je velmi trvanlivé. Předností je rovnoměrný přenos tepla i při nižších teplotách. Vzhledem k silnějšímu dnu ale zahřívání i ochlazení trvá o něco déle. Litinové nádobí je nevhodné na přípravu pokrmů, u kterých je žádoucí rychlá změna teplot. Bohužel litinové nádobí na změnu teplot reaguje jen velmi pomalu.

Největší předností je přirozená nepřilnavost materiálu a celková odolnost. Díky tomu je možné mít jednu sadu nádobí prakticky po celý život.

U klasického litinového nádobí doporučujeme používat jej pravidelně. Litině totiž svědčí pokud je udržována "mastná". Díky tomu nedochází k oxidaci a následnému vzniku rzi.

indukcni hrnce litinoveIndukční sada hrnců z litiny

Smaltovaná litina

Výhodou nádobí ze smaltované litiny je nízká hmotnost, jednoduchá údržba a odolnost vůči kyselinám. Litina v kombinaci se smaltem je odolnější i vůči mycím solím v myčce na nádobí. Bohužel smaltované nádobí je náchylné na poničení a není vhodné na časté používání při vysokých teplotách. Nevýhodou je i větší křehkost při hrubém zacházení.

Hliník

U hliníkového nádobí je největší předností dobré vedení a udržování tepla. Jedná se o lehký materiál, který nerezaví a zároveň je cenově dostupný. Sám o sobě však hliník není kompatibilní s indukčními varnými deskami. Proto většina výrobců volí hliník v kombinaci se dnem z nerezové oceli.

indukcni hrnce hlinikove

Indukční sada hrnců z hliníku

Titan

Titan byl řadu let považován za přehnaně drahý materiál. S první vlnou titanového nádobí řada uživatelů získala dojem, že takové nádobí je pro ně nedosažitelné. V současnosti je už titanové nádobí dostupné pro spoustu domácností. Dávejte si však pozor na velmi levné varianty, které bývají značně nekvalitní.

Hlavní předností titanu je jeho nepřilnavost a skvělá odolnost (lze používat i kovové neostré náčiní). Pravé titanové nádobí je ručně odléváno, díky tomu nehrozí jeho prohnutí či jakékoli jiné deformování. Jádro bývá nejčastěji z hliníku či litiny. Nádobí tak lze velmi snadno rozpálit na vysoké teploty, které si skvěle drží i bez zdroje tepla. Nevýhodou je bohužel vyšší pořizovací cena oproti předchozím variantám. Tuto cenu však vysvětluje celková životnost tohoto nádobí.

indukcni panev titanovaIndukční pánev titanová

Záleží i na stylu vaření

Chcete-li připravit zdravější pokrm a jídlo tedy vařit pomalu, nebo spíše dusit, zvolte těžší pánev či hrnec, který bude pomaleji reagovat na varnou zónu. U těžšího nádobí většinou dochází i k pomalejšímu zahřívání a následně déle udrží pokrm teplý. Takové nádobí má tlustší dno a bývá vyrobeno z hliníku v kombinaci s ocelovým dnem, nebo z litiny.

Naopak pro rychlé vaření jsou ideální volbou hrnce a pánve z nerezové oceli. Rychle se zahřívají a rychleji reagují na změny v nastavení teploty. Dno bývá tenčí a vaření vyžaduje více pozornosti, jelikož je náchylnější k připalování a přehřívání. Toto nádobí je ideální pro vaření v páře nebo v horké vodě.

U zvoleného nádobí nemusíte mít obavy, že by indukční "kouzlo" přestalo fungovat. Jediné, co se může pokazit je varná deska. Ne však nádobí, které není zdrojem indukce, ale pouze nosičem elektromagnetického vodiče. Navíc je možné indukční nádobí používat i na ostatních druzích sporáků, jakými je například sklokeramická varná deska, či plynový sporák. Vaření pak bude navíc úspornější a zároveň se bude teplo lépe rozkládat.

foto indukcni nadobi

 

 

 

 

Autor: , Publikováno: 18.12.2019, aktualizováno: 18.12.2019

Porovnání

ModelCenaPánveDruh ohřevuMytí v myčcePočet hrnců v saděSkleněné poklicePočet poklicOdnímatelná rukojeťPokliceHmotnost výrobkuŠířka výrobkuHloubka výrobkuVýška výrobkuOhřev v trouběNerez poklice
LT11…
11096
LT1109 NÁDOBÍ SET 6KS NEREZ COOKY LAMART
LT1109 NÁDOBÍ SET
804 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano4,25 kg???nene
LT11…
11118
LT1111 NÁDOBÍ SET 8KS NEREZ SHAPE LAMART
LT1111 NÁDOBÍ SET
1344 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano4ano4 ksneano4,98 kg???nene
LT10…
10955
LT1095 SADA NÁDOBÍ 5KS STONE LAMART
LT1095 SADA NÁDOBÍ
1320 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano2 ksneano3,04 kg???nene
TEFA…
70585
TEFAL A705SC852999 Kčneplyn,elektrika,indukce,trouba,sklokeramikaano5ano5 ksneano7,1 kg29 cm24,5 cm53 cmanone
TEFA…
70184
TEFAL A701SC842629 Kčneplyn,elektrika,indukce,keramika,troubaano5ano5 ksneano8 kg35 cm59 cm31 cmanone
BERL…
22010
BERLINGERHAUS BH-1220 Copper Metallic Line 10 ks2887 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano6,85 kg20 cm59 cm35,5 cm??
Tesc…
10
Tescoma Sada nádobí AMBITION, 10 dílů
Tescoma Sada nádob�
3999 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano5ano5 ksneano6,8 kg26,5 cm49,5 cm26 cmne?
Tesc…
13
Tescoma Sada nádobí HOME PROFI, 13 dílů
Tescoma Sada nádob�
5999 Kčneplyn,elektrika,indukce,keramikaano7ne5 ksneano????neano
Berl…
53012
Berlingerhaus BH 1530 Forest Line 12 ks3158 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano8,3 kg22 cm61 cm40 cm?ne
Tesc…
10
Tescoma Sada nádobí ULTIMA, 10 dílů
Tescoma Sada nádob�
5999 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano5ano5 ksneano9,1 kg35 cm48,5 cm29 cmnene
Sada…
12
Sada nádobí nerez 12 ks Gourmet Line
Sada nádobí nerez
1575 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano4ano4 ksneano7 kg28 cm52 cm23 cm??
Tesc…
10
Tescoma Sada nádobí PRESIDENT, 10 dílů
Tescoma Sada nádob�
4999 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano5ano5 ksneano9 kg28,5 cm48,5 cm31 cmnene
Blau…
63710
Blaumann BL-1637 10 ks1487 Kčanoplyn,elektrika,indukce,trouba,sklokeramikaano4ano5 ksneano????nene
Tesc…
9
Tescoma Sada nádobí HOME PROFI, 9 dílů
Tescoma Sada nádob�
4449 Kčneplyn,elektrika,indukce,keramikaano5ne4 ksneano????neano
Sada…
6
Sada nádobí nerez 6 ks Gourmet line
Sada nádobí nerez
1050 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano4,5 kg27 cm47 cm20 cm??
Berl…
12184
Berlingerhaus Forest Line BH-1218 4 ks1487 Kčanoelektrika,indukce,trouba,sklokeramikaano2ano1 ksneano3,19 kg18,5 cm44 cm39 cmano?
Sada…
10
Sada nádobí s mramorovým povrchem 10 ks Black Burgundy Metallic Line
Sada nádobí s mram
2974 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano4,5 kg35 cm59 cm20 cmnene
Tesc…
11
Tescoma Sada nádobí PRESTO, 11 dílů
Tescoma Sada nádob�
3199 Kčanoplyn,elektrika,indukce,keramikaano5ano5 ksneano????nene
Blau…
16612
Blaumann BL 3166 Gourmet Line 12 ks1662 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano4ano4 ksneano7,5 kg28 cm52 cm23 cm??
Tesc…
10
Tescoma Sada nádobí VIVA, 10 dílů
Tescoma Sada nádob�
3999 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano5ano5 ksneano6,9 kg26,5 cm49,5 cm26 cmne?
Tesc…
10
Tescoma Sada nádobí VISION, 10 dílů
Tescoma Sada nádob�
5499 Kčneplyn,elektrika,indukce,keramikaano5ano5 ksneano????nene
Berl…
22210
Berlingerhaus Metallic Line BH-1222 10 ks2887 Kčanoplyn,elektrika,sklokeramikaano3ano3 ksneano6,84 kg20 cm59 cm36 cm??
Berl…
22615
BerlingerHaus BH-1226 Burgundy Metallic line 15 ks3299 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano4ne4 ksneano8,28 kg22 cm64,5 cm35 cmne?
Berl…
21910
Berlingerhaus Metallic Line BH-1219 10 ks2887 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano6,84 kg20 cm59 cm35,5 cm??
Berl…
22315
Berlingerhaus Carbon Metallic Line BH-1223 15 ks2915 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano4ano4 ksneano8,14 kg22 cm64 cm35 cm??
Lama…
88
Lamart LTSSSET8 8ks1570 Kčneplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano4ano4 ksneano4,34 kg47 cm26,5 cm16,5 cmnene
Blau…
32439
Blaumann Gourmet Line BL-3243 9 ks1411 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano3ano3 ksneano7,5 kg28 cm52 cm23 cm??
Sada…
121
Sada nádobí nerez 12 ks Jumbo Gourmet line 1
Sada nádobí nerez
1496 Kčanoplyn,elektrika,indukce,sklokeramikaano5ano6 ksneano7 kg28 cm52 cm23 cmnene