Jestliže jste se stali čerstvými majiteli indukční varné desky (nebo o její koupi teprve přemýšlíte), jistě jste si již všimli, že na ní nefungují klasické hrnce. Indukční varné desky mají celou řadu předností, ale vyžadují i speciální nádobí. Může se stát, že některé, často opravdu velmi staré hrnce, na ní ale fungovat budou. Pokud však nevlastníte sadu poctivých hrnců po babičce, připravili jsme pro vás pár rad, jak si vybrat indukční nádobí dle vašich potřeb.
Nejprodávanější v kategorii
Jak vlastně indukce funguje
Na první pohled indukční varná deska vypadá stejně, jako klasická sklokeramika, která se již roky nachází ve spoustě domácností. Co se indukce týče, její obrovské přednosti jsou populární až posledních několik let. Klasická varná deska produkuje teplo, které zahřívá předměty na ni položené. V indukční desce jsou zabudovány cívky, kterými prochází proud a vytváří elektromagnetické pole. Umístíme-li do tohoto magnetického pole cokoli z vodivého materiálu, vzniknou vířivé proudy. Díky odporu vodivého materiálu dochází k přeměně vodivých proudů na teplo. To je následně vedeno přes nádobí do pokrmů a dochází k vaření. Výhodou indukčních varných desek je rychlost vaření, ale i bezpečnost. Nemusíte se bát, že by se kdokoli o desku spálil. Na rozdíl od sklokeramických varných desek nedochází k jejímu zahřívání.
Proto je nutné vybírat nádobí určené pro indukční varné desky, které mívá dno z elektricky a magneticky vodivých materiálů.
Nejsnazším způsobem, jak zjistit, zda je vaše nádobí určeno na indukční vaření je vyzkoušet přímo na sporáku. Vybíráte-li však novou sadu nádobí, zkontrolujte si na něm, zda obsahuje i značku pro indukční vaření (většinou uvedeno na spodní straně dna). Další možností ověření je přiložení magnetu na dno hrnce. Pokud magnet drží, nádobí je indukční.
Symbol indukčního vaření (spirála)
Jak vybrat správnou sadu pro mou indukční varnou desku
Pokud žádné z nádobí, které již vlastníte není indukční, doporučujeme si vybrat nejprve jeden kus (ideálně univerzálnější), například hlubší pánev. Určitě hned nekupujte celé sady, ale vyzkoušejte pouze jeden kus z ní. Nejlépe tak zjistíte, zda vám vyhovuje daný výrobce, kvalita zpracování, omyvatelnost, ale i rychlost vaření. Neinvestujete tak zbytečně rovnou do celých sad.
Ohlídejte si tvar
Při výběru správných hrnců a pánví pro indukční varnou desku je tvar dna nesmírně důležitý. Dno musí být hladké a rovné, aby se teplo správně rozkládalo a nádobí přilnulo k rovné desce po celé ploše. Sledujte však i tvar celých hrnců. Ideální jsou jednoduché hladké linie. Takové nádobí je snadno omyvatelné.
Který materiál je nejlepší?
Kompatibilními materiály s indukční varnou deskou většinou bývají litina, ocel, některé smaltované oceli a nerezové oceli se železnou základnou či jádrem. Nevhodné obvykle bývá nádobí skleněné, hliníkové či měděné. Tyto materiály není možné magnetizovat. Při použití takového nádobí by při nepřítomnosti pojistek proti explozi mohlo dojít k přehřátí cívky a následnému výbuchu varné desky. V současnosti se však takové nehody nemusíte obávat, jelikož indukční varné desky jsou opatřeny speciální železnou vrstvou, která zmíněnému přehřívání spirály zabraňuje.
Nerezová ocel
Nádobí z nerezové oceli je velmi populární. Má řadu předností, mezi které rozhodně patří pevnost a tvrdost. Nemusíte se také obávat koroze. Stejně tak nemusíte mít strach z ulpívání pachů. Celková péče o nerezové nádobí je velmi snadná.
Bohužel nerezová ocel sama o sobě není ideálním vodičem, a tak bývá často kombinována s hliníkem ve vícevrstvých dnech. Vždy je lepší volit nádobí z nerezové oceli s větší tloušťkou dna, jinak při zahřívání může dojít až k pálení pokrmů. U nerezového nádobí musíte počítat s menší obratností, jelikož se pomaleji zahřívá. Po zahřátí je však vedení tepla silné a konzistentní.
Indukční sada hrnců z nerezové oceli
Litina
Litinové nádobí patří k nejstarším druhům nádobí. Jedná se o dražší variantu, avšak při správném zacházení je velmi trvanlivé. Předností je rovnoměrný přenos tepla i při nižších teplotách. Vzhledem k silnějšímu dnu ale zahřívání i ochlazení trvá o něco déle. Litinové nádobí je nevhodné na přípravu pokrmů, u kterých je žádoucí rychlá změna teplot. Bohužel litinové nádobí na změnu teplot reaguje jen velmi pomalu.
Největší předností je přirozená nepřilnavost materiálu a celková odolnost. Díky tomu je možné mít jednu sadu nádobí prakticky po celý život.
U klasického litinového nádobí doporučujeme používat jej pravidelně. Litině totiž svědčí pokud je udržována "mastná". Díky tomu nedochází k oxidaci a následnému vzniku rzi.
Indukční sada hrnců z litiny
Smaltovaná litina
Výhodou nádobí ze smaltované litiny je nízká hmotnost, jednoduchá údržba a odolnost vůči kyselinám. Litina v kombinaci se smaltem je odolnější i vůči mycím solím v myčce na nádobí. Bohužel smaltované nádobí je náchylné na poničení a není vhodné na časté používání při vysokých teplotách. Nevýhodou je i větší křehkost při hrubém zacházení.
Hliník
U hliníkového nádobí je největší předností dobré vedení a udržování tepla. Jedná se o lehký materiál, který nerezaví a zároveň je cenově dostupný. Sám o sobě však hliník není kompatibilní s indukčními varnými deskami. Proto většina výrobců volí hliník v kombinaci se dnem z nerezové oceli.
Indukční sada hrnců z hliníku
Titan
Titan byl řadu let považován za přehnaně drahý materiál. S první vlnou titanového nádobí řada uživatelů získala dojem, že takové nádobí je pro ně nedosažitelné. V současnosti je už titanové nádobí dostupné pro spoustu domácností. Dávejte si však pozor na velmi levné varianty, které bývají značně nekvalitní.
Hlavní předností titanu je jeho nepřilnavost a skvělá odolnost (lze používat i kovové neostré náčiní). Pravé titanové nádobí je ručně odléváno, díky tomu nehrozí jeho prohnutí či jakékoli jiné deformování. Jádro bývá nejčastěji z hliníku či litiny. Nádobí tak lze velmi snadno rozpálit na vysoké teploty, které si skvěle drží i bez zdroje tepla. Nevýhodou je bohužel vyšší pořizovací cena oproti předchozím variantám. Tuto cenu však vysvětluje celková životnost tohoto nádobí.
Indukční pánev titanová
Záleží i na stylu vaření
Chcete-li připravit zdravější pokrm a jídlo tedy vařit pomalu, nebo spíše dusit, zvolte těžší pánev či hrnec, který bude pomaleji reagovat na varnou zónu. U těžšího nádobí většinou dochází i k pomalejšímu zahřívání a následně déle udrží pokrm teplý. Takové nádobí má tlustší dno a bývá vyrobeno z hliníku v kombinaci s ocelovým dnem, nebo z litiny.
Naopak pro rychlé vaření jsou ideální volbou hrnce a pánve z nerezové oceli. Rychle se zahřívají a rychleji reagují na změny v nastavení teploty. Dno bývá tenčí a vaření vyžaduje více pozornosti, jelikož je náchylnější k připalování a přehřívání. Toto nádobí je ideální pro vaření v páře nebo v horké vodě.
U zvoleného nádobí nemusíte mít obavy, že by indukční "kouzlo" přestalo fungovat. Jediné, co se může pokazit je varná deska. Ne však nádobí, které není zdrojem indukce, ale pouze nosičem elektromagnetického vodiče. Navíc je možné indukční nádobí používat i na ostatních druzích sporáků, jakými je například sklokeramická varná deska, či plynový sporák. Vaření pak bude navíc úspornější a zároveň se bude teplo lépe rozkládat.