Jak vybrat správný make-up? (+ nejlepší pro 2022)

  • Home /
  • Speciál /
  • Jak vybrat správný make-up? (+ nejlepší pro 2022)

Nikdy bych nevěřila, jak složitým procesem se může stát výběr vhodného make-upu. Zvolit správný odstín, příjemnou konzistenci a je-li to nutné, nalézt takový, který zakryje drobné nedostatky. Přitom ale samozřejmě musíme dát pozor, abychom nepůsobily jako porcelánová panenka. No co vám budu povídat, někdy jde o běh na dlouhou trať. Já sama jsem v průběhu let několik svých favoritů našla a postupně vám na ně přichystám recenze. Právě z důvodu vlastních zkušeností s výběrem správného make-upu jsem se rozhodla vytvořit jakýsi návod, jak postupovat.

Nejprodávanější v kategorii

Každý z nás je unikátní a právě kvůli jedinečnosti každé z nás bohužel nelze plošně říct "Ano přesně tento make-up si kupte, ten vám bude svědčit". Pokusím se vám však nastínit pár kroků, jak postupovat a pár tipů a triků, které se vám vyplatí. S výběrem dokonalého make-up je to jako s koupí rudé rtěnky. Někde na světě existuje ten správný odstín a textura, která vám bude slušet.

make-up 1

Určení podtónu pleti

Stanovení, zda jste majitelkou teplého, chladného či neutrálního podtónu pleti by mělo být prvním krokem při výběru make-upu. Existuje několik vodítek, pomocí nichž lze zjistit podtón vaší pleti. Žádný ze zmíněných indikátorů to však nedokáže na 100 %, je tedy vhodné provést všechny a dosáhnout přesného výsledku.

Barva pleti

Tón pleti a barva pleti jsou dva odlišné pojmy, které se navzájem překrývají. Prvním krokem by tedy mělo být stanovení barvy pleti, které nás dovede až k určení správného tónu a potažmo i vhodného make-upu.

Pokud máte olivovou pokožku pravděpodobně jste majitelkou teplého tónu pleti. Stejně tak tomu je i u většiny tmavších odstínů pleti, i zde se tón pleti pohybuje v teplé stupnici.

Výjimku tvoří pouze namodralá či ebenová tmavší pleť. U té je naopak tón pleti chladný. Stejně tak je chladný tón pleti typický pro načervenalou pokožku se sklonem k vytváření skvrn.

Neutrální kůže má velmi slabé podtóny olivového či narůžovělého zbarvení. Jestliže jste majitelkou neutrálního tónu pleti máte vyhráno, jelikož na vás bude lichotivá většina make-upů.

Zápěstí

Skvělým pomocníkem je i zaměřit se na svá zápěstí, konkrétně na žíly na vnitřní straně rukou. Jakou vidíte barvu? Jestliže jsou žíly spíše modré nebo fialové, váš tón pleti bude chladný. Jsou-li viditelné žíly zelené, pak jste majitelkou teplého tónu pleti. Nelze-li barvu jednoznačně určit, tedy některé žíly se jeví jako modré a některé jako zelené pak jste majitelkou neutrálního tónu pleti.

Vyzkoušejte šperky

Možná vás následující krok překvapí, ale i vyzkoušení šperků nám může napovědět hodně o tónu pleti. Je vhodné vyzkoušet na jedné ruce zlatý šperk a na druhé šperk stříbrný. Ten, který bude na pleti méně vyčnívat a působit přirozeněji nám o tónu pleti hodně napoví.

Stříbrné šperky lépe vypadají na chladných tónech. Naopak zlaté mají tendenci lépe vyniknout na teplých tónech kůže. Jestliže neshledáváte větší rozdíly mezi šperky vaše pleť má neutrální podtóny.

Jak vaše pokožka reaguje na sluneční světlo

Při rozhodování o tónu pleti může pomoci i reakce na sluneční světlo, avšak zde jde o trošku zrádný faktor, a to vzhledem k faktu, že řada lidí s tmavší pletí, kteří se skvěle opalují mohou i tak mít chladný podtón pleti. Proto je vhodné brát tento indikátor spíše jako orientační.

Pokud se snadno spálíte jste majitelkou chladnějšího tónu pleti. Naopak jestliže jste opálená po pár minutách na sluníčku s největší pravděpodobností máte teplý tón pleti. U tmavší pleti, jak už jsme si řekli výše, reakce na Slunce není až tak směrodatná, a je proto vhodné vzít v potaz i předchozí body.

Určení vhodné barvy

Po provedení předchozího určení tónu pleti bychom se následně měli zaměřit na určení barev, které bychom měli nosit. Když poznáte svůj podtón pleti máte téměř vyhráno, jelikož tón pleti poslouží i při výběru dalších věcí jako například tvářenky, odstínu rtěnky, oblečení apod.

Vraťme se ale k make-upu. Obecně platí, že chladným tónům pleti svědčí odstíny bobulového ovoce a růžové spektrum odstínů. Avšak u tmavší pleti s chladnými tóny volte spíše odstíny espressa.

Teplým tónům naopak svědčí odstíny bronzu, zlata a make-upy se žlutými tóny.

U neutrální pleti lze nosit celkem širokou škálu odstínů make-upu. Záleží jen na vašich preferencích, zda se kloníte spíše k chladnějším či teplejším tónům. Vyzkoušejte tedy růžové, ale i žluté tóny a uvidíte ve kterém se budete cítit lépe a přirozeněji.

Pro zjednodušení ještě vypíši na co se zaměřit přesněji dle barvy pleti:

Velmi jemná a citlivá pleť

Uvědomuji si, že se nejedná o barvu pleti, jen si nejsem jistá, jak ji správně nazvat. Jde o velmi citlivou pleť, typické jsou lehké, chladně růžové podtóny a lokální začervenání. Je vhodné volit světle-žluté make-upy, které pomohou pleť neutralizovat. Tvář pak bude působit méně červená. Ideální jsou odstíny alabaster, porcelain and milky.

Světlá pleť

Pro světlou pleť je vhodné dodat teplé odstíny, většinou žluté tóny, ale tmavší. Pleť pak bude působit zdravěji a svěžeji. Vhodné jsou odstíny cream, vanilla a ivory.

Střední barva pleti

Střední tón pleti je vlastně neutrální tón. Není ani teplý ani chladný. Zvolená barva by neměla být příliš oranžová ani příliš šedá. Ideální jsou odstíny sand a beige.

Tmavá pleť

U tmavé pleti záleží na tom, zda je v chladných či teplých odstínech. Pro teplé tóny volte make-up s nádechem žluté nebo oranžové, ideálně odstíny bronz či olive. Naopak pro chladné tóny je lepši volit kávové podtóny.

Konzistence make-upu

Než se zaměříme na konkrétní vhodné konzistence je nutností ujasnit si jaký je náš typ pleti.

Typ pleti

Při výběru správného make-upu byste měla brát v potaz i typ vaší pleti, zda má tendence k tomu mít ji mastnou, suchou či kombinovanou. Při určování typu pokožky nám pomůže pohled do zrcadla.

Póry

První se zaměřte na to, jak viditelné jsou vaše póry. Jestliže jsou viditelné a rozšířené v každé části obličeje, pak máte spíše mastnou pleť. Jsou-li póry malé až neviditelné, pak máte suchou pleť. Logicky kombinovaná pokožka bude mít v některých místech póry zřetelné a v některých téměř neviditelné.

Problematičnost pleti

Jestliže se vám objevují černé tečky a akné hlavně v oblasti T-zóny, pak jste majitelkou kombinované pleti. Máte-li problémy s pletí prakticky v každé části obličeji, pak je vaše pleť spíše mastná. Pro suchou pleť je charakteristický výskyt černých teček a akné, avšak pouze v malém měřítku.

Lesk pleti

Pokud se vaše pleť nezdá ani trochu lesklá spíše je matná až šupinatá, pak je to ukazatelem suché pokožky. Mastná pokožka se vyznačuje leskem pleti v celém obličeji. Kombinovaná je zase typická lesklostí v T-zóně (oblast čela, nosu a brady), v ostatních místech je spíše suchá a matná. Normální pleť by měla být hladká a na první pohled zdravě vypadající.

Typ pokožky určuje vhodnou konzistenci make-upu

Každý typ pleti má jiné potřeby a je nutné je zohlednit při volbě správné konzistence, aby make-up vypadal přirozeně a zároveň eliminoval případné nedostatky pleti.

Suchá pleť

Obecně platí že krémovější konzistence ideálně s hydratačním účinkem jsou vhodné pro suchou pleť. Naopak suché pleti nesvědčí pudrové make-upy, které jestě zvýrazní suchá místa a šupinky.

hydratacni make-upyVarianty make-upu s hydratačním účinkem

Mastná pleť

Pro mastnou pleť je vhodné volit zmatňující přípravky, tedy ideálně pudrové minerální make-upy. Ty zjemní lesk a vytvoří jednotnou matnou pleť. Na výběr je i celá řada tekutých make-upů pro mastnou pleť, které ji zmatní a vytvoří sametový povrch.

make-up pro mastnou plet

Varianta make-upu pro mastnou pleť

Problematická pleť

U problematické pleti je to s make-upem složitější. Nejlepším řešením je nechat pleť primárně uzdravit bez nanášení make-upu. Chápu však, že ne každý odvážně odejde z domu bez make-upu. Je tedy vhodné volit spíše přírodní make-upy, které nechají pleť dýchat. Nevhodné jsou make-upy se syntetickým alkoholem, který umožňuje pronikání nečistot z vnějšího okolí do pleti. Skvělé jsou i make-upy například s kyselinou salicylovou, která pomáhá hojení.

prirodni make-upyVarianta přírodního make-upu a tónovaného krému

Kombinovaná pleť

Pro majitelky kombinované pleti opět skvěle poslouží pudrové make-upy, a to z jednoho prostého důvodu a tím je snadnost vrstvení. Jednoduše pak můžete na problematická a mastná místa nanést více vrstev, aniž by vznikaly nepřirozené linie.

 

Pokud hledáte variantu "make-upu" která zkombinuje vše – hydrataci, ochranu proti slunečním paprskům, poskytne pleti živiny a sjednotí tón pleti, pak sáhněte po BB krému. BB krémy jsou jakési pleťové balzámy. V zásadě jde o tzv. All-in-one produkt, který lze použít na jakoukoli pleť s jakýmkoli podtónem. Je však nutné počítat s menším krytím, spíše dochází k prozáření a sjednocení pleti.

bb krem a tonovany kremVarianta BB krému a tónovaného krému

Jak moc by měl make-up krýt

Střední až velké krytí

Po středním a velkém krytí většinou sáhneme v okamžicích, kdy trpíme různými problémy pleti, kterými je akné, vrásky, pigmentové skvrny či pihy. Textura těchto make-upů je většinou hutnější a jsou pro pleť celkem těžké. Je proto vhodné je nosit jen po dobu nezbytně nutnou a následně umožnit pleti dýchat. Dosažené výsledky jsou ale dokonalé, pleť je krásně sjednocena a vyrovnána.

Lehké až střední krytí

Lehké až střední krytí nabízí většinou make-upy na bázi vody, bb krémy, tónované pleťové krémy apod. Takové make-upy jsou ideální na krytí drobnějších nedostatků pleti, na sjednocení tónu pleti či na příležitostný večerní make-up (v případě že make-up běžně nepoužíváte).

Výběr toho nejlepšího

Po výše zmíněných krocích byste měla mít již užší okruh make-upů, které by vám vyhovovaly. A teď přichází další krok a tím je zkoušení make-upů. Pořiďte si vzorečky vašich favoritů. Odstíny můžete vyzkoušet v parfumériích, ale make-upy hned nepořizujte. V každé parfumerii či drogerii je nepřirozené umělé světlo, které vhodnost odstínu značně zkresluje. Požádejte proto o vzorečky a vždy si vyžádejte více barev, které se jeví jako vhnodné. Ty následně vyzkoušejte doma a zaměřte se na jejich přirozenost na denním světle. To co se nám může v obchodě jevit jako tmavé/světlé může na denním světle sedět skvěle.

Vhodnými místy pro zkoušení make-upu je horní část hrudníku, krk a čelist (případně i čelo). Zkoušet odstíny na ruce je vhodné pouze v obchodě (spíše kvůli konzistenci), avšak rozhodující by měly být právě zmíněné části těla. Chceme totiž dosáhnout co největší přirozenosti. Častokrát kůže právě na ruce bývá více opálená než náš obličej.

Léto a zima

U většiny uživatelek se setkáme s tím, že potřebují jiný make-up na zimu a jiný na léto, kdy je pleť opálená. Těch, kterým by jeden make-up seděl po celý rok a působil přirozeně, je jen hrstka. To znamená, že bychom měli vlastnit dva různé odstíny. Může se dokonce stát, že budete v zimě potřebovat jinou konzistenci make-upu než v létě, ale věřte že je to normální. Potřeby naší pleti se během roku mění.

V zimě většina z nás ocení make-upy s lepší hydratací pleti, naopak na léto například chceme zvolit lehčí texturu navíc s vyšším SPF. Snadno se tak stane že pro každé období budete mít kompletně rozdílné make-upy, případně třeba v létě vyřadíte používání make-upu úplně.

Tip! Rozhodnete-li se používat i korektor měla byste mít na paměti, že by měl být o odstín světlejší než vámi zvolený make-up.

Jak postupovat při nanášení make-upu

  • Make-up byste měla nanášet na dokonale vyčištěnou pleť, abyste předcházela vzniku fleků a map v důsledku zbytkových líčidel.
  • Pleť by měla být ošetřena hydratačním krémem případně podkladovou bází. Docílíte tak přirozenějšího vzhledu a make-up bude lépe držet.
  • Make-up by měl být nanesen po celém obličeji. Pozor si dejte na oblast kolem vlasů, oční víčka a lícní kosti.
  • Zvolte vhodný způsob aplikace. Většina žen preferuje roztírání rukama. Vhodně poslouží i houbičky či štětce na make-up. Ty volte hlavně u přírodních make-upů, které nejsou plné silikonů, a proto o něco hůře přilnou k pleti (ideálně je do pleti lehce vťukejte štětcem). Při aplikaci pouze rukou by mohly na obličeji vznikat nevzhledné stopy.
Autor: , Publikováno: 31.01.2020, aktualizováno: 04.02.2020

make-up v našich recenzích
Obsah


Nejlepší podle Heuréky


Porovnání

ModelCena
We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.