Jak vybrat rýžovar - připravte si dokonale uvařenou rýži i vy! (+ nejlepší pro 2024)

  • Home /
  • Speciál /
  • Jak vybrat rýžovar - připravte si dokonale uvařenou rýži i vy! (+ nejlepší pro 2024)

Ač se příprava rýže jeví jako jednoduchý úkon, ke kterému nás maminky pouštěly jako k jednomu z našich prvních kuchařských počinů, opak může být pravdou. Na rýži se toho dá pokazit mnohé – můžeme ji rozvařit nebo naopak nedovařit, můžeme ji připravit jako suchou a hodně sypkou, a dokonce ji lze i spálit. Zejména rýži připéct je při klasické přípravě celkem jednoduché, vždy mám pocit, že se jen na „chvíli“ otočím a rýže se na dně hrnce připálí a celý obsah hrnce získá nahořklou chuť. Proč si tedy práci nezjednodušit a v dnešní době plné technologií nedat šanci právě rýžovaru?

Nejprodávanější v kategorii

Dlouho jsem zrovna rýžovar považovala za další spotřebič do kuchyně, který bude jen zabírat místo v šuplíku a bude se na něj akorát prášit. Ale rýže jako příloha či hlavní jídlo ve sladké či slané podobě je v naší domácnosti velmi oblíbená. Mnohdy jsem se její přípravě vyhýbala a radši volila jídla s bramborami či těstovinami. Nakonec jsem se ale rozhodla si rýžovar pořídit. Nejlevnější elektrické rýžovary začínají na ceně necelých 400 Kč a tak nejde o až tak velkou investici.

Rýžovar je v zásadě jednoduchý přístroj fungující na parní bázi. Mezi největší přednosti vaření rýže v rýžovaru patří absence neustálého míchání a hlídání si času, přístroj sám hospodaří s odměřenou vodou a v neposlední řadě i nižší teplota při které je rýže vařena. Výsledkem je skvělá příloha, která si zachovává mnohé prospěšné látky.

Jednotlivé modely se odlišují hlavně z hlediska objemu, snadnosti ovládání a případných dodatečných funkcí, které přístroj nabízí. Při výběru rýžovaru není třeba brát zřetel na druh rýže, který chcete připravovat.

Možná jste netušili že i rýžovary se dělí na dva typy z hlediska způsobu vaření rýže:

Rýžovar do mikrovlnné trouby

Tento druh rýžovaru je velmi jednoduchý – jedná se vlastně jen o plastovou misku s víčkem. Použité plasty jsou mnohem kvalitnější, než jsme zvyklý například u nádob na uchovávání potravin. U některých mikrovlnných trub se setkáme s tímto druhem rýžovaru jako součást balení.

Příprava rýže probíhá prakticky totožně jako když rýži připravujeme na sporáku, akorát potřebné množství vody a rýže vložíme do této speciální nádoby a umístíme do mikrovlnné trouby. Do pár minut máme připravenou rýži, ale například i zeleninu.

Pořizovací cena se pohybuje od cca 100 Kč výše. Nevýhod má však hned několik – negativní působení mikrovln na připravovaný pokrm a pouze jediná funkce rýžovaru. Osobně tuto variantu přípravy rýže (ani zeleniny) nedoporučuji, jelikož úplně zničí veškeré benefity, kterými tato zdravá obilovina oplývá. Navíc rozdíl v ceně oproti elektrickému rýžovaru není nikterak markantní.

ryzovar do mikrovlnne troubyRýžovar do mikrovlnné trouby

Elektrický rýžovar

Právě výběrem elektrického rýžovaru se budu zabývat v tomto článku. Výhodou elektrických rýžovarů je neuvěřitelná snadnost vaření rýže, úspora času a celková nenáročnost. Do nádoby umístíme dané množství tekutiny a rýže, přístroj přiklopíme a rýžovar zapneme. Pak už se o nic nemusíte starat. Rýžovar samostatně hospodaří s množstvím vody a nemusíte si hlídat ani čas přípravy. Po dovaření se rýžovar sám vypne, častěji však přejde do režimu udržování rýže teplé.

Elektricke ryzovaryElektrické rýžovary

Hlavní kritéria při výběru elektrického rýžovaru

Objem rýžovaru

Nejdůležitějším parametrem při nákupu rýžovaru je jeho kapacita. O vhodném objemu pro vaši domácnost rozhoduje běžný počet strávníků.

2-3 členi domácnosti

U méně početné rodiny poslouží dostatečně rýžovary s objemem 0,6 – 1,0 litru. Plánujete-li však rodinu v nejbližší době rozšiřovat, nebo hostíte-li rádi návštěvy, doporučuji zvolit spíše střední velikost rýžovaru.

4 členi domácnosti

Pro nejběžnější velikost domácnosti je vhodné pořídit rýžovar o objemu 1,0 – 1,8 litru – tedy střední velikost přístroje. U rýžovaru s objemem při horní zmiňované hranici s klidem nasytíte i nečekaného strávníka navíc.

5 a více členů domácnosti

Pro početnější rodiny například s více dětmi je vhodné volit velké rýžovary s objemem nádoby 2 litry a více.

Tip! Vzhledem ke snadnosti přípravy rýže v rýžovaru ji doporučujeme vždy připravovat čerstvou. Rýže by neměla chladnout pozvolna ani zůstávat delší čas při pokojové teplotě, jelikož díky obsaženým bakteriím Bacillus cereus se snadno kazí a následně může dojít až k otravě. Rýže by se tedy měla podávat horká a čerstvě připravená. Pokud vám přeci jen porce zbyde prudce ji zchlaďte studenou vodou a ihned vložte do lednice ve vzduchotěsné nádobě.

Velikost a vzhled

Při nákupu rýžovaru je třeba počítat s prostorem, který v kuchyni bude zabírat. Většina z nás rýžovar po každém použití spíše uklidí do skříňky. Počítejte tak s potřebným prostorem přibližně jako pro velký hrnec.

U vzhledu nepočítejte s přílišnou extravagancí, vesměs jsou si všechny rýžovary velmi podobné a liši se spíše jen barvou a použitým materiálem. Můžete si tak pořídit rýžovar nerezový, nerezovo-plastový či plastový. Nejčastěji se setkáme s barvou stříbrnou, černou nebo bílou.

Funkce

Stejně jako je tomu u ostatních spotřebičů i u rýžovarů roste s počtem nabízených funkcí i pořizovací cena. Od nejlevnějších přístrojů očekávejte dvě základní funkce a těmi je vaření rýže a následné udržování rýže teplé. Funkce Keep Warm většinou funguje po dobu několika hodin (obvykle kolem pěti hodin) a následně se rýžovar automaticky vypne.

ovladani ryzovarZákladní funkce rýžovaru: vaření a udržování rýže teplé

Požadujete-li od tohoto kuchyňského spotřebiče „pouze“ dokonalou přípravu rýže rozhodně tuto funkci bravurně zvládnou i levnější rýžovary.

ryzovar moznosti pripravy jinych pokrmuRýžovar s možností přípravy i dalších pokrmů, včetně vaření v páře

U dražších spotřebičů se setkáme s celou řadou dalších funkcí, záleží jen na vás, které vyhodnotíte jako potřebné a které jako zbytečné. Pojďme se na další funkce společně podívat:

Časovač

Díky funkci časovač lze dopředu nastavit čas, kdy se má rýžovar spustit a uvařit daný pokrm. Skvělá funkce pro pracovně vytíženější osoby nebo například maminky, které mohou vyrazit ven s dětmi a po návratu domů zasednout k teplému jídlu.

Volba přípravy rýže

Jste-li skutečným milovníkem rýže a připravujete-li si ji v nejrůznějších podobách pak určitě popřemýšlejte o koupi přístroje s možností výběru způsobu vaření rýže. S přístrojem pak zvládnete připravit dokonalou rýži na rizoto, sushi ale i „sypčejší“ variantu k českým pokrmům. Zvolit lze dokonce i zda chcete připravit rýže spíše na skus (al dente) či spíše měkčí.

Další funkce

Některé dražší rýžovary nabízí dokonce možnost přípravy pokrmů, včetně vaření masa či vajíček, polévek nebo kaší. V takových přístrojích lze mnohdy jídlo i ohřívat při zachování veškerých nutričních hodnot.

Variantou jsou i takzvané multifunkční přístroje, které naopak jako jednu ze svých funkcí nabízí i možnost vaření rýže jako v rýžovaru.

Obsah balení

Téměř všechny rýžovary v balení nabízejí odnímatelnou nádobu na vaření, odměrku na rýži, plastovou lžíci na míchání a nabírání rýže a poklici. Ta je vždy opatřena otvorem pro únik páry během vaření. Není tak třeba se obávat přetékání nebo vzniku přetlaku.

ryzovar poklicePoklice rýžovaru s otvorem pro únik páry

U vybavenějších přístrojů se setkáme i s parním košem, který je vhodný pro přípravu zeleniny, masa, ryb či dokonce ohřívání knedlíků.

levnejsi ryzovar vybavaObsah balení levnějších rýžovarů

drazsi ryzovar vybavaObsah balení dražších rýžovarů

Materiál nádoby rýžovaru

Pečlivě bychom měli vybírat rýžovar i z hlediska materiálu, který je použit na vnitřní nádobu.  U dobře zvoleného materiálu nedochází k připalování, rýže se nelepí na okraje, nádobka se dobře umývá a díky tomu nám vydrží i dlouhé roky. Povrch by měl být tedy nepřilnavý (nejčastěji bývá teflonový případně nerezový) a vždy si ohlídejte, aby byla nádobka odnímatelné a vy ji tak mohli snadno udržovat čistou. Příjemným bonusem je pak i možnost nádobu mýt v myčce.

Spotřeba energie

U rýžovaru není spotřeba energie nijak markantní. Logicky rýžovary s větším objemem spotřebují větší množství energie, ale rozdíly budou v nižších jednotkách.

Cena

Cenové spektrum je u rýžovarů celkem pestré. Jak jsme si řekli již výše, nejlevnější přístroje lze pořídit již za necelých 400 Kč. U nejlevnějších přístrojů je třeba očekávat pouze dvě základní funkce, kterými je vaření rýže a udržování teploty pokrmu. Doporučuji zvolit přístroj, který nabízí minimálně ještě možnost zapnutí/vypnutí přístroje pomocí tlačítka. V opačném případě dochází k zapnutí přístroje zapojením rýžovaru do zásuvky. Předejdete tak občasným nepříjemnostem, například brzkému zapnutí (bez nasypání rýže či dolití vody.) Naopak i při vypínání toto tlačítko oceníte – například v případě hůře dostupné zásuvky.

ryzovar tlacitko on:offTlačítko pro zapínání/vypínání přístroje (umožňuje jej mít neustále zapojený v zásuvce)

Druhy rýží, které lze připravovat v rýžovaru

Již výše jsem zmiňovala, že z hlediska druhu použité rýže jsou rýžovary vcelku univerzální. U dražších přístrojů dokonce můžeme nastavit druh rýže, který připravujeme a přístroj sám nastaví způsob vaření. Pojďme se společně podívat jakou rýži lze přichystat.

ryze

Arborio

Arborio je kulatozrnná rýže, která je ideální na přípravu pravého italského rizota (i díky vysokému obsahu škrobu.) Svůj název nese podle italského města Arborio, kde se typicky pěstuje (v oblasti podél řeky Pád.) A proč je vhodná právě pro přípravu rizota? Z jednoduchého důvodu – jako jednu z mála druhů rýže je možné ji uvařit „na skus.“ Uvnitř je tedy zrnko tvrdší, přesto je zvenku jemné a mazlavé. Další předností rýže Arborio je skvělá schopnost vstřebávání chutí. Pro dokonalé rizoto doporučuji vařit rýži ve vývaru, ale počítejte s větším množstvím tekutiny – Arborio ji absorbuje více než ostatní rýže.

Basmati

Naproti tomu dlouhozrnná rýže Basmati je ideální volbou hlavně k indickým pokrmům. Zrna jsou delší než například u rýže jasmínové a nelepí se. Vhodnější je spíše k pokrmům bez omáček. Typickými oblastmi pěstování je hlavně Indie, dále Himaláje a Pákistán. Pouze rýže vypěstovaná v těchto oblastech smí nést název Basmati.

Carnaroli

Rýže Carnaroli není až tak známá jako například Arborio. V mnohém je však právě této rýži velmi podobná a v řadě vlastností ji dokonce trumfuje. Chcete-li aby připravované rizoto bylo ještě krémovější, pak určitě zkuste právě rýži Carnaroli. Ne nadarmo je považována za Ferrari mezi rýžemi. Obsahuje větší množství škrobu než zmiňované Arborio (rizoto bude ještě krémovější), ale obsahuje i škroby pevné, které se postarají o tvrdší jádro zrna. Výsledné rizoto bude neuvěřitelně krémové a přesně Al Dente.

Červená rýže

Tato rýže je specifická svou červeno-hnědou barvou, kterou má díky tomu, že zrna nejsou vyloupaná. Rýže je krátkozrnná a obsahuje plno vlákniny a vitamínů. Nejčastěji se s ní setkáme v kombinaci s rýží jasmínovou, kdy získáme příjemný kontrast mezi křupavou rýží červenou, a naopak mazlavou jasmínovou. Vyzkoušejte ji například k rybě či smetanové omáčce. Je typická hlavně pro Thajsko, ale je pěstována i v Evropě, hlavně ve Francii.

Černá rýže

Asi jedna z nejméně známých rýží. Černá rýže je původem z Číny, kde byla její konzumace po dlouhá léta povolena pouze vládci. Skvěle se doplňuje s většinou asijských pokrmů a tvoří zajímavou kombinaci s omáčkami z kokosového mléka.

Divoká rýže

Též někdy nazývaná jako rýže indiánská. Ač je nazývána rýží, pravá rýže to ale není. Jedná se o semeno vodní trávy. Původní domovinou divoké rýže je Severní Amerika. Jejími hlavními benefity je vysoký obsah vitamínů B a aminokyseliny lysin, dále bílkovin, vlákniny a celé řady prospěšných minerálů. Je typická svou výraznou chutí a lehce žvýkavější konzistencí. Nejčastěji je používána do salátů nebo jako součást rizota.

Jasmínová rýže

Představovat vám tuto rýži asi není nutné. Většinou je spojována s pokrmy asijské kuchyně, ale občas se zjeví i u českých receptů, kdy společně tvoří zajímavou a velmi chutnou kombinaci. Pro tuto rýži je typická její lepivost, a proto je ideální hlavně k omáčkám, ale můžete ji vyzkoušet například i na sladko.

Parboiled

Často bývá označována jako valorizovaná, nebo téže jako předpařená. Tuto rýži není při vaření možné nikdy slepit a ve výsledky je vždy krásně kyprá. Proto je často volena hlavně k tužším masům, ale skvělá je i například k pečenému kuřeti.

Sushi rýže

Pro přípravu sushi je ideální pořídit si kulatozrnnou rýži z Japonska, která je vhodná právě pro přípravu tohoto pokrmu. Bez té správné rýže dokonalé sushi nikdy nepřipravíte. Pravá rýže na sushi je po uvaření hodně lepivá a na přípravu těchto rolek naprosto nezbytná. Jinak se vám bude sushi rozpadat a ani výsledná chuť nebude stát za to.


V rýžovaru můžete připravit i další přílohy jako například quinou, kuskus, ale i nejrůznější luštěniny apod. Určitě investici do rýžovaru zvažte - myslím, že neprouhloupíte!

Autor: , Publikováno: 06.05.2020, aktualizováno: 06.05.2020

Porovnání

ModelCena
R&ya…
2
Rýžovar Steba RK 2
Rýžovar Steba RK 2
1770 Kč
R&ya…
1
Rýžovar Steba RK 1 M
Rýžovar Steba RK 1
1047 Kč
R&ya…
150
Rýžovar Gallet RC 150
Rýžovar Gallet RC
599 Kč
R&ya…
615
Rýžovar Guzzanti GZ 615
Rýžovar Guzzanti G
599 Kč
SENC…
1500
SENCOR SRM 1500WH rýžovar
SENCOR SRM 1500WH r�
599 Kč
SRM …
1550
SRM 1550SS rýžovar SENCOR
SRM 1550SS rýžovar
599 Kč
SENC…
1800
SENCOR SRM 1800SS rýžovar
SENCOR SRM 1800SS r�
699 Kč
SRM …
0600
SRM 0600WH rýžovar SENCOR
SRM 0600WH rýžovar
399 Kč
SRM …
1810
SRM 1810WH rýžovar SENCOR
SRM 1810WH rýžovar
699 Kč
SRM …
0610
SRM 0610WH rýžovar SENCOR
SRM 0610WH rýžovar
499 Kč