Pleťový krém by se měl nacházet v kosmetické taštičce každé ženy či dívky, a to již od útlého věku. Čím dál častěji do krému na obličej investují i muži, a tak již není výjimkou, že krém objevíme i v jejich koupelnách. Výběr toho správného pro naši tvář je nesmírně důležitý. Dokáže totiž vyřešit nedostatky a problémy vaší pokožky. Vyberete-li však nevhodnou variantu, můžete si přivodit řadu jiných problémů jako například mastná/suchá pokožka, rozšířené póry případně akné či nepříjemné alergické reakce. V drogeriích, parfumeriích či lékárnách najdeme obrovské množství pleťových krémů. Abych vám výběr usnadnila, vytvořila jsem pro vás návod, jak celý nákup zjednodušit a najít tak cestu k vhodnému krému pro vaši pleť.
Nejprodávanější v kategorii
Vzhledem k nepřebernému množství pleťových krémů na nejrůznější problémy je nejlepším řešením, alespoň dle mé zkušenosti, vybírat krém v klidu z domova. V obchodech častokrát není prostor pro nastudování obsažených ingrediencí a s prodavačkami v zádech, které nás častují svými radami (bohužel ne vždy užitečnými) býváme akorát rozptylováni. Proto jsem se rozhodla vytvořit několik rad a typů, jak se dostat k pleťovému krému, se kterým budete skutečně spokojeni.
Jaký máte typ pleti
Prvním krokem, díky kterému si zúžíme trh s pleťovými krémy, je posouzení naší pokožky a určení jejího typu. Z hlediska typu pleti rozlišujeme čtyři skupiny:
- Normální pleť
- Suchá pleť
- Mastná pleť
- Smíšená pleť
Typ pleti je určován dle velikosti pórů, mírou mastnoty, vlhkosti v pokožce a citlivostí na dráždivé prostředí. Jednoduchým indikátorem typu vaší pleti je snadný pokus. Obtiskněte ráno svůj obličej do čistého kapesníku. Jestliže objevíte mastnou stopu v oblasti T-zóny, máte smíšenou pleť. Pokud váš obličej na kapesníku nezanechá žádné stopy, máte suchou pleť. V případě omaštění celého ubrousku máte pleť mastnou. Pro normální pleť je typické pouze malé zmaštění v T-zóně.
Pokud si v určení typu pleti nejste jisti, v lepších parfumériích či u kvalitní kosmetičky mívají přístroje, které během minutky vyhodnotí typ vaší pleti a doporučí, co ideálně vaší pokožce dodat nebo ubrat.
Normální pleť
Normální pleť je ideální typ pleti, ke které se s užitím různých pleťových přípravků, ale i se správným pitným režimem a stravou chce dopracovat každý. Typickými znaky je hladký povrch pleti, malé množství případně žádné nedostatky, absence rozšířených pórů a vrásek. Pleť má zdravou barvu díky skvělé prokrvenosti.
Při nákupu pleťového krému se často setkáme s krémy pro normální pleť. Takovou pleť však většinou mají jen miminka a šťastlivci. V drtivé většině případů je ale cesta k normální pleti opravdu náročným a dlouhým procesem, který vyžaduje nejen vhodné přípravky.
Pleťový krém pro normální pleť
Suchá pleť
Na rozdíl od normální pleti ta suchá vykazuje nedostatek kožního mazu, který je většinou způsoben malým množstvím lipidů v pleti. Ty se starají o její vlhkost a zároveň pleť chrání proti vnějším vlivům. Typickým znakem suché pleti jsou jakési šupinky na jejím povrchu, které mohou být svědivé. Pleť bývá hrubší, póry jsou malé, až prakticky neviditelné.
Suchou pokožku můžeme dále rozdělit do tří podkategorií:
- Suchá pokožka
- Velmi suchá pokožka
- Extrémně suchá pokožka
Se suchou a velmi suchou pokožkou se setkáme i v obličeji, zatímco extrémně suchá pokožka je typická spíše pro klouby například lokty či kolena.
Častěji se s tímto druhem pokožky setkáme u žen, ale s přibývajícím věkem na ni začínají trpět i muži. Vybíráte-li krém na suchou pokožku musíte počítat s tím, že pouze promazávání kůže nebude stačit. Pokožka ze začátku krém okamžitě vsákne. Je tedy nutné hydratovat celé tělo, a to hlavně správným pitným režimem, který bývá u lidí se suchou pokožkou nedostatečný.Pleťový krém pro suchou pokožku
Mastná pleť
Typickými znaky mastné pleti jsou zvětšené póry, černé tečky (komedony), často se vyskytuje i akné a lesklý povrch pleti. Kožního mazu je zde naopak nadbytek. Pleť je tedy spíše lesklá a mastná. Výhodou naopak bývá absence vrásek, které jsou problémem spíše u suché pokožky.
O mastnou pleť je třeba pečovat opravdu důkladně. Ideálně dodržovat rutinu ráno i večer. V případě, že máte mastnou pleť doporučujeme dbát i na zdravou životosprávu.
Smíšená pleť
Smíšená pleť je kombinací dvou výše zmíněných druhů pleti, tedy suché a mastné pokožky. Mastná pokožka bývá v oblasti T-zóny (čelo, nos a brada), zbytek obličeje je spíše sušší. Lidé s tímto typem pleti většinou v oblasti T-zóny trpí na rozšířené póry a akné. Naopak tváře potřebují ztracenou hydrataci.
V populaci se jedná o nejrozšířenější typ pokožky. I zde je třeba dbát na pravidelnou a důkladnou péči. Pleť je nutné před nanášením krémů pořádně vyčistit. Obličej oplachujte pouze vlažnou vodou. Vždy volte přípravky na smíšenou pleť. Hydratační krémy vám budou přemašťovat T-zónu, zato krémy pro mastnou pleť budou nadále vysušovat tváře.
Z výše zmíněných druhů pleti se dostáváme k pleti problematické nebo pleti citlivé. Před výběrem správného krému si je třeba uvědomit, zda do jedné z těchto skupin nespadáte, jelikož v tom případě je třeba vybírat velmi specifické produkty.
Problematická pleť
U problematické pleti se setkáme s rozšířenými póry, častějším výskytem akné, lesklým povrchem a mdlým odstínem pokožky. Péče o problematickou pleť je celkem náročná a většinou obnáší řešení i jiných problémů, kterými jsou hormonální nerovnováha, špatná životospráva, stres a bohužel i genetické predispozice.
Pleť je třeba čistit dvakrát denně, ideálně antibakteriálními přípravky. Rozhodně černé tečky ani pupínky nemačkat. Docházelo by tak k šíření a zanícení. Vhodná je i péče v odborných kosmetických salónech.
Citlivá pleť
Pro citlivou pleť je typické zarudnutí a svědění v okamžicích, kdy je vystavená nežádoucím vlivům, ke kterým patří stres, sluneční paprsky, zima a další. Taková pokožka má oslabený přirozený ochranný filtr a je třeba o ni pečovat šetrně a volit přípravky bez parfemace a dalších dráždivých složek (jako je například alkohol nebo barviva).
Vybírejte krémy s přísadami, které vám skutečně prospějí
Při studování složení jednotlivých krému jste se jistě setkali se sálodlouhým seznamem pojmů, které vám absolutně nic neříkají, případně jste je ani nikdy neslyšeli. Na tom není nic zvláštního, jelikož těchto přísad existuje nepřeberné množství a neustále přibývají. Snad vás uklidní fakt, že o většinu těchto složek se není třeba starat, jelikož jsou v krému obsaženy primárně z důvodu jeho zahuštění. Tyto přísady většinou pleti neškodí, ale ani ji nic nepřináší.
Správný pleťový krém bychom neměli vybírat dle vzhledu obalu, ceny nebo značky. Tím nejdůležitějším, co rozhodne o našem výběru, by měli být prospěšné a nevhodné ingredience (o těch píšeme později). Tyto aktivní a prospěšné látky by měly tvořit 5-15% z celkové koncentrace látek.
Vitamin C
Vitamin C spolu s niacinamidem jsou "vítězem", který má nepřeberné množství kvalit a benefitů pro naši pleť. Vitamín C je silný antioxidant, který pokožku ochraňuje před vnějšími vlivy. Je prokázáno že aplikací přípravku s vitamínem C před pobytem na Slunci dochází ke snižování tvorby volných radikálů způsobených UVA paprsky. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, snižuje známky stárnutí pleti a bojuje proti tmavým skvrnám. Pozor si však dejte na produkty, u kterých je vysoká koncentrace tohoto vitamínu. Může u nich docházet k dráždění pleti.
Zmiňovaný niacinamid (součást vitamínů skupiny B) je často v medicíně používaný k léčbě akné. Má silný protizánětlivý účinek, jelikož blokuje zánětlivé procesy jodidů, které způsobují rozvoj zánětlivých ložisek akné.
Vitamin E
Vitamín E též nazývaný tokoferol je opět silným antioxidantem, který chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Jedná se o skvělý vitamín v boji proti předčasnému stárnutí pokožky.
Vyhýbejte se však vitamínu E ve formě tokoferolacetátu, ten je totiž při slunečním záření zvláště citlivý na degradaci a může tak značně poškodit vaši pleť.
Vitamíny E a C spolu s niacinamidem by měly být v krému obsaženy ideálně kolem 3%. Měly by se tedy objevovat spíše na začátku seznamu přísad. Jestliže jsou uvedeny ke konci seznamu, doporučujeme vybrat jiný krém, jelikož koncentrace těchto prospěšných vitamínů bude velmi nízká.
Vitamín A
Vitamín A přispívá ke zvlhčování pokožky, bojuje proti akné či růžovce. Zejména proti akné je skvělým pomocníkem, ideálně v kombinaci se zinkem. Vitamín A dále aktivuje geny stimulující syntézu kolagenu. Existuje celá řada vitamínů A, zaměřte se hlavně na kyselinu retinovou, retinol nebo retinylpropionát.
Kolagen
Kolagen je pro naše tělo nesmírně důležitý. Má na svědomí nejen krásný vzhled a pružnost naší pleti, má také vliv na zdraví našich kloubů. Je proto vhodné jej tělu dodávat i v tekuté podobě.
Tělo žen snižuje produkci kolagenu již kolem 25. roku života, je proto vhodné od tohoto věku sáhnout po přípravcích, které jej tělu dodávají. Kolagen pomáhá v boji proti akné, vráskám, k lepší hydrataci pleti a regeneraci pokožky.
Kyselina hyaluronová
Stejně tak jako kolagen i kyselina hyaluronová zmírňuje problémy s akné a pleti dodává potřebnou hydrataci a tím bojuje i proti projevům stárnutí. Je proto ideální jak do přípravků pro problematickou pleť tak i do krémů pro suchou pleť a v boji proti stárnutí pleti.
Nevhodné ingredience
Ideální je se vyhýbat dvoum hlavním složkám, u kterých je výzkumem prokázáno, že nepřispívají k účinnosti a mohou způsobovat kožní problémy. Těmito složkami jsou alkohol a parfémy. Parfém je alergen číslo jedna, takové krémy mohou dále obsahovat například ftaláty (nemusí být ani uvedeno). Proto je lepší se výběru těchto krémů radši vyvarovat a zvolit variantu bez parfémů.
Co se alkoholu týče je třeba brát v potaz fakt, že ne všechny alkoholy jsou škodlivé. Mezi ty škodlivé patří hlavně denaturovaný alkohol (alcohol denat), ethanol, ethylalkohol, methanol, benzylalkohol a isoproplalkohol.
Ochranný faktor
Většina pleťových krému již nabízí ochranný faktor pro váš obličej. Čím zdravější pleť máte tím náchylnější bude k případnému spálení. Volte tedy pleťový krém s ochranným faktorem SPF 30+ a více. S kvalitní pletí je i větší pravděpodobnost, že nepoužíváte make-up, který by mohl obsahovat ochranný faktor. Je proto vhodné chránit pleť dobře zvoleným denním krémem.
U tmavších odstínů pleti postačí pleťové krémy s ochranným faktorem SPF 15–30. Myslete však na to, že pleť je třeba chránit před slunečními paprsky každý den. Je tedy více než žádoucí vybrat pleťový krém s SPF a ušetřit si tak práci s mazáním, ale i peněženku.
Pleťový krém s ochranným faktorem
Věk a potřeby pleti
I věk je důležitým aspektem při výběru správného pleťového krému, avšak ne z důvodu zaškatulkování se do určité kategorie krémů, jako spíše z hlediska uvědomění si potřeb naší pleti. Logicky potřeby slečny v 18 letech budou jiné, než potřeby ženy ve 40 letech. Toto dělení krémů do věkových skupin je spíše orientační a nabízí nám pouze jakési usnadnění (předpokládáme, že ženy ve stejném věku trápí stejné problémy pleti).
Avšak zvolit například již ve 20 letech krém pro zralou pleť s vráskami moc nedoporučujeme. Rozhodně nečekejte, že tím oddálíte projevy stárnutí pleti. Pleť spíše zatížíte, ale pozitivního vlivu se nedočkáte. Takové krémy většinou obsahují řadu látek, které jsou v mladistvé pleti přirozeně obsaženy, a proto bude jejich efekt prakticky nulový.
Více než náš věk bychom při výběru krému měli řešit potřeby naší pleti, které se mění během roku. Pleťový krém který nám vyhovoval v létě, pro nás v zimních měsících může být nedostačující.
Pleťový krém proti stárnutí pleti
Vhodné krémy dle typu pleti
Po přečtení výše uvedených informací jsem pro vás připravila jednoduché shrnutí základních kritérií krému pro jednotlivé typy pleti.
Krémy pro normální pleť
Pro normální pokožku je možné volit prakticky jakýkoli krém, ideálně však s ochranným faktorem, aby nedocházelo ke zbytečnému předčasnému stárnutí pleti.
- denní krém dle vlastního výběru
- hutnější, koncentrovanější krémy pro zimní měsíce (pleť je náchylnější a potřebuje hydrataci)
- lehčí krémy na letní měsíce, ideálně s ochranným faktorem
Krémy pro mastnou pleť
Pro mastnou pleť je třeba vybírat krémy, které budou pomáhat s redukcí kožního mazu. Není však nutností vyhýbat se hydratačním krémům. Existují totiž i hydratační krémy pro mastnou pleť. V některých případech totiž může být maštění pleti způsobeno nedostatečnou hydratací.
- nekupujte mastné krémy a krémy s přidanými oleji
- ideální je podstoupit analýzu pleti, zda ji neschází vláha
- je třeba zajistit dýchání pleti a neucpávat ji hutnými krémy (ani make-upy)
Krémy pro suchou pleť
Pokud máte suchou pleť jistě se často setkáváte s jakýmsi napětím a podrážděním v oblasti obličeje.
- Volte krémy vyživující a hydratační
- Čím sušší pokožku máte, tím mastnější krém vybírejte
Krémy pro smíšenou pleť
Vybrat vhodný krém pro smíšenou pleť se může zdát jako opravdový oříšek. Vzhledem k vysokému procentu populace právě se smíšenou pletí nalezneme celou řadu takových krémů.
- krémy, které redukují mastná místa v oblasti T-zóny
- a zároveň dodávají potřebnou hydrataci a výživu suchým místům
Krémy pro aknózní pleť
Akné nás může potrápit nejen v období dospívání, ale i v pozdějším věku. Je tedy více než žádoucí rozlišovat, zda se jedná o akné v dospívání (do 25 let), nebo o akné v dospělosti. Dle toho se totiž liší účinné látky.
- krém by měl být antibakteriální
- pro pleť nedráždivý (bez parfemace a alkoholu)
- ne příliš hutná a mastná konzistence
Krémy pro citlivou pleť
Citlivá pleť je velmi náchylná na novou pleťovou kosmetiku. Taková pleť reaguje na veškeré změny například i počasí či znečištěné prostředí zarudnutím a svěděním pokožky.
- volte lehce hydratační krémy
- šetrné složení bez parfemace, alkoholu, parabenů a dalších dráždivých složek
- krémy stimulující přirozenou obranyschopnost pleti
Krém pro zralou pleť
Za zralou pleť je považována pleť cca kolem 40. roku života. Typickým projevem je snížená elasticita, viditelnější vrásky a mírné zarudnutí v oblasti nosu a tváří.
- volte vyživující krémy s liftingovým účinkem
- hutnější konzistence
- obsahující například kolagen či koenzym Q10
Aplikujte pleťové krémy správně
V okamžiku, kdy už máte vybraný vhodný krém pro vaši pleť je třeba se zaměřit i na jeho aplikaci. Ideální je množství 15 miligramů na 1 centimetr čtvereční kůže. Pro zlehčení se jedná o cca kapku velikosti hrášku na plochu velikosti dlaně. Toto pravidlo dodržujte u pleťových krémů, nikoliv u pleťových sér, kdy je vhodnější menší množství.
I obal může rozhodnout
Pokud máte v hledáčku již pár druhů krémů a nemůžete se rozhodnout, při výběru může být určujícím faktorem obal. Nejlepší variantou jsou pleťové krémy s pumpičkou. Taková balení totiž bývají vzduchotěsná, nedostávají se tak dovnitř nečistoty, které by vedly ke zkažení krému.
Naopak nevhodná jsou skleněná průhledná balení, která mohou propouštět světlo. Takové krémy jsou pak spíše stavěny na tucích, jelikož krém s vysokou koncentrací aktivních látek by na světle zhnědnul.
Pleťové krémy s pumpičkou