Jak vybrat oční krém? Poradíme vám, jak zvolit ten správný. (+ nejlepší pro 2022)

  • Home /
  • Speciál /
  • Jak vybrat oční krém? Poradíme vám, jak zvolit ten správný. (+ nejlepší pro 2022)

Oblast kolem očí má nejtenčí a nejcitlivější kůži na celém našem těle. Právě oční okolí hodně prozradí o našem životním stylu, projeví se zde i nedostatek spánku nebo třeba malý příjem tekutin či některá onemocnění (například jater nebo ledvin). A právě kvůli své citlivosti, nám pokožka kolem očí neodpustí žádný prohřešek. Běžnými problémy v této části obličeje bývají váčky pod očima, tmavé kruhy a vrásky. Je tedy více než žádoucí zařadit právě oční krémy do každodenní rutiny.

Nejprodávanější v kategorii

Je důležité mít na paměti, že o svou pleť musíme pečovat nejen zvenčí. Začít bychom měli hlavně uvnitř, a to dostatečným pitným režimem. Správný pitný režim pomáhá tělu odplavovat toxiny, zajišťuje správný chod těla jako celku a hydratuje naši pokožku. A právě na obličeji poznáme, zda všechny tyto procesy probíhají správně.

Na výběr je již celá řada produktů, můžeme si vybrat z očních krémů či gelů, balzámů, očních sér a v neposlední řadě i očních mask. Proč je více než žádoucí zvolit právě produkty pro oční okolí a nepoužívat zde klasické pleťové krémy? Důvodů je hned několik. Jak jsem již zmiňovala výše pokožka kolem očí je tenčí a citlivější než na zbytku obličeje. Nachází se zde méně mazových a potních žláz. Z toho důvodu vyžaduje speciální hydrataci a výživu. Naopak se zde nachází více lymfatických a krevních cév, proto také citlivěji reaguje na nesprávnou funkci tohoto systému (například váčky pod očima).

Výběr očního krému

Při výběru očního krému bychom měli zvážit s jakou problematikou se potýkáme. Jestliže se vás netýkají ani tmavé kruhy pod očima, ani otoky či vrásky, je vhodné zvolit oční krém pro první vrásky a tento neduh tak oddálit.

Jemné linky kolem očí

Jestliže se vám kolem očí objevili drobné linky a vrásky vybírejte oční krémy s obsahem retinolu. Právě retinol (silný vitamín A) pomáhá kožním buňkám stimulovat tvorbu kolagenu. Další předností retinolu je, že skvěle funguje proti hyperpigmentaci. Bojuje tedy i proti tmavým skvrnkám, které se mohou kolem očí vyskytovat.

Na pokožku aplikujte pouze malé množství krémů s retinolem nebo jiným vitamínem A. V začátcích používání se může objevit reakce v podobě lehkého začervenání (občas lehká svědivá vyrážka). Jedná se o typickou reakci, jelikož pleť si musí zvyknout na náhlý příval těchto ingrediencí. Až si pleť přivykne začne profitovat z těchto prospěšných látek a vy začnete pociťovat první výsledky.

Zvolíte-li krém s obsahem retinolu je vhodné, aby měl i ochranný faktor SPF. Retinol může způsobovat citlivost na Slunce, a tak je ideální pleť chránit. Je třeba si i ohlídat, zda ostatní produkty ve vaší kosmetické taštičce neobsahují látky, které vyrušují jeho účinky, případně ty, které by mohli způsobit v kombinaci s retinolem podráždění. Účinky retinolu anuluje benzoylperoxid. Naopak ve vyšších koncentracích může retinol v kombinaci s kyselinou glykolovou nebo s kyselinou salicylovou způsobovat podráždění pleti.

Dále můžete zvolit krémy s kyselinou hyaluronovou či s vitamínem E, které jsou také skvělou volbou pro drobné linky a vrásky v oblasti očí.

ocni serum proti vraskamOční sérum dodávající očím mladistvý vzhled

Otoky kolem očí

V okamžiku, kdy se v oblasti kolem očí hromadí voda, dochází ke vzniku otoků. Na vině může být alergie, nedostatek spánku či špatná strava. Právě na vzniklé otoky fungují dobře oční krémy nejčastěji s obsahem kofeinu nebo okurky. Skvělou službu ale odvedou i přípravky se zeleným čajem, kokosovým olejem, heřmánkem nebo aloe vera. Co se konzistence týče velmi příjemná je gelová textura, která dodává pocit úlevy a "chlazení" otoků.

ocni krem proti vraskam a otokumOční krém vhodný na otoky a zároveň bojující proti vráskám

Tmavé kruhy pod očima

Trpíte-li na tmavé kruhy pod očima, ideální oční krémy pro vás jsou takové, které obsahují vitamín C, vitamín K, kofein, skvělé jsou i krémy s glukonolaktonem či glycerinem. Všechny tyto látky dokážou pleť krásně projasnit a jsou silnými antioxidanty. Vhodné jsou i krémy obsahující složky se schopností odrážet světlo, které krásně oživí oční okolí. 

ocni gel proti tmavym skvrnam pod ocimaOční gel proti tmavým kruhům pod očima

I typ pokožky rozhoduje

Ve výběru očního krému by se měl stejně jako u krému pleťového zohlednit stav a typ pleti. Zda máte pleť suchou mastnou či kombinovanou. 

Suchá pokožka

Máte-li spíše suchou pokožku je vhodnější volit oční balzámy, které většinou nejsou stavěny na vodní bázi ale na bázi vosku. Takové balzámy vytvoří přirozenou bariéru a udrží tak okolí očí krásně hydratované. Samozřejmě existuje i celá řada očních krémů, které jsou určeny pro suchou pokožku, zde je však nutné číst důkladně složení, jelikož tyto krémy mohou obsahovat řadu zahušťovadel a konzervačních látek, které mohou pleti vláhu brát. Proto balzám na bázi vosku odvede vždy o něco lepší službu.

Mastná pokožka

Pro mastnou pokožku jsou naopak vhodné pleťové krémy a pleťová séra, která však nesmí být stavěna na olejové bázi. Výjimkou je například jojobový olej, který pleť nezatěžuje, ale vyživuje ji do hloubky. Ideální jsou krémy nepodporující produkci kožního mazu. Vhodnou volbou jsou tedy spíše lehoučké krémy.

Aplikace očního krému

Při nanášení očního krému je třeba být skutečně jemný a proces neuspěchat. Určitě není vhodné přípravky pro oční okolí aplikovat stejným způsobem jako pleťové krémy. Používání očního krému byste měli zařadit do každodenní ranní i večerní rutiny.

Aplikace očního krému by měla probíhat na dokonale odlíčená a očištěná víčka. Nejprve aplikujte malé tečky krému na horní a dolní víčko. Následně čistou rukou jemně vklepávejte krém na spodní víčko, kde byste měli směřovat od vnějšího koutku k vnitřnímu. Naopak na horním víčku by měl být pohyb v opačném směru, tedy od vnitřního koutku k vnějšímu. Aby nedocházelo k vyvíjení zbytečného tlaku, je vhodné krém aplikovat prsteníčky. Ujistěte se, že jste krém či sérum nanesli i do oblasti vnitřního koutku oka, pod obočí a po celém horním víčku.

Skvělou vychytávkou pro aplikaci jsou přípravky s kovovou perlou, která oblast oka krásně promasíruje, zároveň ji však chladí a nedovolí nám na pokožku moc tlačit.

Jestliže si vyberete krém z přírodních surovin, je vhodné jej uchovávat v lednici. Navíc aplikace vychlazené krému může být velmi příjemná, pokud vás trápí otoky na očích nebo potřebujete zklidnit suchou pokožku.

aplikace ocniho kremuIlustrace správné aplikace očního krému

Kdy nastává ten správný čas

Názory na otázku, kdy začít s používáním očních krémů se velmi rozchází. Osobně jsem zastáncem, čím dřív tím líp. Ideálním časem je dle mě cca 25.rok života. V tomto věku je vhodné každodenní rutinu péče o pleť rozšířit i o pleťová séra. Řada lidí si řekne, proč by měli do takových přípravků investovat, když se u nich nevyskytují zatím žádné vrásky či jiné problémy. Rozhodně nikoho nenabádám, aby investoval do silných očních sér, která jsou ideální pro ženy ve zralém věku. Avšak lehký oční krém, který vyživí a hydratuje oční okolí je více něž žádoucí. Nejen že si osvojíte jakýsi každodenní rituál, zároveň svou pleť připravíte na věk, kdy už tuto péči bude potřebovat. A v tu chvíli uvidíte výsledky vaší "předčasné" péče.

 

Autor: , Publikováno: 16.01.2020, aktualizováno: 17.01.2020

Obsah


Nejlepší podle Heuréky