Problém vysušených a rozpraskaných rukou občas potrápí téměř každého z nás. Nejčastěji se s touto nepříjemností setkáváme v zimních měsících. V současnosti v kombinaci se zvýšenou nutností mytí a dezinfikování rukou při řádící pandemii řeším vysušené ruce hlavně v oblasti kloubů. Z vysušených rukou se během chvilky stane problém větší a tím je rozpraskání rukou, které je bolestivé, svědí a pálí. Je proto dobré řešit suchost rukou hned a pokusit se tak předejít většímu problému. V mém článku vám poradím, jak si ruce chránit, jaké přípravky mi v péči pomáhají a věřím, že do pár dnů budete mít zpět krásně hebké a zdravé ruce.
Nejprodávanější v kategorii
Ať již venku řádí jakýkoli "moribundus" mytí rukou je naprostou nezbytností a skvělou prevencí. Neplánuji vás tady poučovat, jak si ruce správně mýt ani popisovat jednotlivé kroky, jelikož si myslím, že je toho teď plná televize a internet. Navíc věřím, že sami intuitivně víte jak na to.
Proč dochází k vysoušení rukou v důsledku nadměrného mytí?
Ať už z rukou veškeré nečistoty, bakterie a viry odstraňujete dezinfekcí či mýdlem, výsledkem je jeden hlavní problém, který má na svědomí právě suchost pokožky rukou. Tím problémem je, že nadměrně zasahujeme do přirozené mikroflóry pokožky, která přichází o svou schopnost se dostatečně chránit. Při každém mytí rukou neodstraňujeme jen to špatné, ale bohužel i to dobré v podobě ochranného filmu rukou.
Opakovaným narušováním této bariéry již není možné v pokožce rukou udržet potřebnou hydrataci, a tak dochází k vysoušení rukou. Pokud jej nezačneme řešit včas dojde k postupnému zhoršování problému. Výsledkem je svědivá pokožka na rukou, samovolné rozpraskávání rukou, vznik záděr apod.
Jak problémům předcházet?
Abychom udrželi ruce v jejich přirozeném stavu je nutné pokusit se je mýt "co možná nejšetrněji" a zároveň je chránit použitím vhodných pečujících produktů.
Dezinfekci jen v nejnutnějších případech
Používat dezinfekci na ruce je vhodné jen v situacích, kdy nemáme k dispozici vodu a mýdlo. Logicky tedy na veřejných prostranstvích, v dopravních prostředcích apod. Máte-li však možnost umýt si ruce mýdlem a vodou volte raději tuto variantu.
Nastavte si vhodnou teplotu
Snažte se si nemýt ruce zbytečně horkou nebo ledovou vodou. Při mytí jsou důležitými parametry správný čistící prostředek (mýdlo), technika mytí, čas (ideálně 30 sekund) a dostupnost vody pro oplachování. Avšak teplota vody na kvalitu mytí až takový vliv nemá. Je proto lepší volit vodu spíše vlažnou až studenější (ne však ledovou). Při mytí rukou v horké nebo ledové vodě zažívá pokožka teplotní šoky, které způsobují právě její vysoušení.
Volte správná mýdla
I výběr mýdla může ovlivnit stav našich rukou. Je nutné se zaměřit jak na konzistenci mýdla, tak i na jeho složení.
Konzistence mýdla
Mnozí si asi říkají, jaký může mít konzistence mýdla vliv na to, v jakém stavu budou mé ruce po umytí. Vždyť přeci mýdlo jako mýdlo. Bohužel tomu tak není.
Tuhá mýdla jsou nevhodná právě kvůli své konzistenci, jelikož pro dosažení jejich hutnosti a textury je zapotřebí vysoké pH, které ale způsobuje vysoušení pokožky.
Pokud se na konzistenci mýdla podíváme i z hygienického hlediska, pak je opět lepší volit mýdla tekutá, na kterých se nedrží případné bakterie, které na mýdlo mohl zanést kdokoli před námi.
Složení mýdla
Sledujte ale i složení zvoleného mýdla. To že je na obale napsáno hydratační, případně vyživující a podobná hesla ještě neznamená, že tomu tak skutečně je. Vyhýbejte se mýdlům obsahujícím vyšší koncentraci glycerinu, který má schopnost vázat veškerou vlhkost na sebe, a tak bude "okrádat" vaši pokožku (u koncentrace nad 10 %). Je-li koncentrace glycerinu do 5% pak takové mýdlo nemusí být špatné, jelikož dobře odstraní bakterie a nečistoty.
Vhodná jsou mýdla s obsahem lanolinu (ovčí kožní maz), která pomohou udržet hydrataci v pokožce. Stejně tak jsou dobrou volbou mýdla s Aloe Vera, která pokožku hydratují a vyživují.
Mazat, mazat a mazat
Při zvýšené četností mytí rukou je potřeba dodat pokožce potřebou následnou péči. Z vlastní zkušenosti z posledních dní vím, že ošetřit ruce 1–2 krát denně udělá zázraky. Po cca třech dnech se suchá a popraskaná pokožka na rukou (hlavně na kloubech) zahojila. Dám vám sem tedy mé tipy na nejlepší krémy na suchou pokožku, co znám. Používám je (některé pravidelně, jiné příležitostně) ale s problémem s popraskanýma a suchýma rukama mi strašně pomohly. Pořadí krémů je náhodné a neřadím je od nejlepšího.
1) L’Occitane Karité krém na ruce pro suchou pokožku
L’Occitane Karité krém na ruce pro suchou pokožku
Jedním z mých největších favoritů je právě tento krém s vysokým podílem bambuckého másla (20%). Díky bambuckému máslu ruce dokonale hydratuje a zároveň se i rychle vstřebává. Je však třeba si ohlídat aplikované množství (krém je velmi hutný). Radši aplikuji méně a případně trošku přidám. Při použití velkého množství naopak budete mít ruce mastné až neuvěřitelně dlouho, jelikož se větší množství bambuckého másla není schopno vpít do pokožky.
L’Occitane Karité krém na ruce pro suchou pokožku - konzistence
Pro opakované mazání rukou během dne neznám lepší krém. Je nabízen ve více velikost tubiček, a tak se vejde do každé kabelky. Navíc můžete chvilku po aplikaci pokračovat v práci bez obav z omaštěné klávesnice a podobných nepříjemností.
Ruce jsou dokonale hydratovány, i při popraskání rukou stačila aplikace ráno a večer a během dne nedocházelo ke vzniku nových prasklin. Krém tedy používám spíše na problém suchých rukou a je ideální jako prevence vzniku prasklin.
Plusy:
+ vysoká koncentrace bambuckého másla
+ příjemná vůně a konzistence
+ rychle se vstřebává
+ tubičky ideální i do kabelky
Mínusy:
- vyšší pořizovací cena
- hutnější konzistence
- při použití nadměrného množství jsou ruce opravdu dlouho mastné
2) La Roche Posay Cicaplast krém na ruce
La Roche Posay Cicaplast krém na ruce
Potýkáte-li se však se suchou pokožkou na rukou, která vyústila až ke vzniku bolestivých prasklinek, pak já osobně sahám spíše po Cicaplasti. Tento krém pomáhá obnovovat poškozenou pokožku rukou a urychluje její hojení, zároveň však skvěle hydratuje. Já jej považuji za malý zázrak. Skvělé výsledky jsem zaznamenala i u řezných poranění na rukou, která se zahojila neuvěřitelně rychle. Po namazání dochází ke vzniku neviditelné ochrany rukou, vlastně jakési rukavice. Výhodou je, že je krém dokonce voděodolný.
Textura je nelepivá a rychle se vstřebává. Nezanechává mastný film, ani při aplikaci většího množství, než je třeba. Je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou například se sklonem ke vzniku atopického ekzému. Cicaplast je u nás v domácnosti velmi vytěžovaná hlavně v zimních měsících.
La Roche Posay Cicaplast krém na ruce - konzistence
Plusy:
+ urychluje hojení prasklinek a veškerých poranění na rukou
+ skvělá hydratace
+ nelepivá konzistence, nezanechává mastný film
+ voděodolný krém
+ vhodné i pro citlivou pokožku se sklonem k atopickým ekzémům
+ vzhledem k výsledkům a potřebnému množství příznivá pořizovací cena
I po dlouhém přemýšlení jsem nepřišla na žádné negativum tohoto krému.
3) Bioderma Atoderm Cream
Bioderma Atoderm Cream
I když je tento vyživující krém určený spíše pro pokožku celého těla, určitě pokud jej doma máte, občas si jím ruce klidně mázněte. Já jej celkem pravidelně používám hlavně na holeně, u kterých trpím na hodně suchou pokožku. Ale aplikuji jej i na hodně suché ruce. Lepší je ale používat Atoderm spíše před spaním, kdy už nemáte v plánu cokoli dělat a na cokoli sahat. Krém je po aplikaci hodně mastný a celkem dlouho se vstřebává. Pokožku ale dokonale vyživuje. Proto jej volím spíše jako intenzivní noční péči o ruce. K dostání je ale i ve variantě přímo pro ruce a tak klidně zvolte tuto variantu v menším balení (ideální i do kabelky).
Jde o ideální volbu pro citlivou pokožku (například se sklonem k atopickým ekzémům), tak i pro pokožku dětskou.
Bioderma Atoderm Cream - konzistence
Plusy:
+ skvělá hydratace a výživa pokožky
+ ideální i pro citlivou pokožku
+ příznivá pořizovací cena
+ existuje i ve variantě přímo pro ruce
Mínusy:
- ideální spíše pro pokožku celého těla, trvá než se vsákne
- mastnější textura
4) L’Occitane Karité krém na nohy pro suchou pokožku
L’Occitane Karité krém na nohy pro suchou pokožku
Ano, nešálí vás zrak a já mezi nejlepší krémy na ruce skutečně zařadila i krém na nohy. Ač to možná mnohé z vás překvapí, já si jej na ruce dávám celkem pravidelně. Dokonce výrazně častěji než na chodidla. Po žádném z výše zmíněných krémů nemám tak dokonale hebké ruce jako právě po L’Occitane Karité krému na nohy. Přeci jen má za úkol zjemnit a hydratovat hrubší pokožku nohou, tak proč by nemohl fungovat i na rukou? Základem je opět bambucké máslo, tentokrát v koncentraci 15%. Díky výtažku z arniky snižuje podráždění a začervenání a mentol pokožku příjemně osvěží.
L’Occitane Karité krém na nohy pro suchou pokožku - konzistence
Asi vás zajímá, jak jsem na tento poznatek vlastně přišla. Naprostou náhodou, jelikož mám na nočním stolku jak balení L’Occitane Karité na ruce, tak i verze na nohy. A jak jsem jednou po krému sáhla s tím, že si namaži ruce, omylem jsem vzala variantu na nohy a tento fakt mi došel až během roztírání. Přeci jen verze na nohy má jinou vůni (já osobně ji mám radši než u krému na ruce). Výsledkem tohoto přehmatu byly ráno dokonale hydratované a neuvěřitelně hebké ruce. A tak si jím maži ruce dodnes. Krém se vstřebává snad ještě rychleji, než je tomu u Karité pro ruce. A výsledky jsou srovnatelné, ne-li lepší :)
Plusy:
+ neuvěřitelně hebká pokožka rukou
+ skvělá hydratace a zklidnění pokožky
+ vysoká koncentrace bambuckého másla
+ snadno se vstřebává a nezanechává mastný film
+ příjemná vůně
Mínusy:
- primárně určen na nohy a tak jej možná řada zákazníků zavrhne :)