Vybíráme: Mini PC
Na současném druhu existuje několik typů stolních počítačů. Ať už se jedná o sestavy kancelářské či herní, počítače integrované či mini počítače. Pro nenáročné počítačové fanoušky stačí mini počítače. Jedná se o malé krabičky, které na každém stole téměř přehlédnete. Schovat je tak můžete za monitor.
Pokud si lámete hlavu s tím, jak takovéto zařízení vybrat, přečtěte si následující článek. Ten se zabývá výběrem kvalitního mini PC. Své využití najdou mimo jiné i u přehrávání multimédií z vašeho televizoru. Jsou vhodné především na kancelářské práce.
Mini počítače
Tyto počítače disponují vynikajícím výkonem a stačí na běžné činnosti, včetně brouzdání po internetu. Hravě si poradí také s kancelářskými aplikacemi. Tyto modely jsou vybaveny nejen integrovaným bezdrátovým připojením Wi-Fi, ale také úspornou technologií Bluetooth. To znamená, že k počítači nemusí vést žádné dráty, kromě těch napájecích. Disponují také tím, že k nim lze zakoupit bezdrátová myš či klávesnice.
Praktické funkce mini počítačů
- Bluetooth
- čtečka paměťových karet
- optická mechanika
- Wi-fi
Výhody a nevýhody mini počítačů
Mezi největší výhodu mini počítačů patří malé kompaktní rozměry. Tento mini počítač se vejde všude, a jde velice dobře přenášet. Disponuje také velice nízkou spotřebou elektrické energie. Nevýhodou jsou i nižší pořizovací náklady.
Další výhody:
- grafická karta
- ideální multimediální přehrávač k televizoru
- kompaktní rozměry
- Bluetooth 4.0
Nevýhodou mini počítačů je menší možnost dokoupení dílů či jejich vyměnitelnost. Mini počítače také nejsou určeny pro hráče počítačových her.
Důležité parametry při výběru mini počítačů
Při výběru tohoto zařízení se musíte zaměřit na několik důležitých parametrů. Mezi tyto parametry patří procesor, grafická karta, operační paměť, operační systémy, uložiště a v neposlední řadě také pořizovací náklady.
Procesor
Správným výběrem procesu zrychlíte práci s mnoha aplikacemi a minimalizujete spotřebu elektrické energie. Při výběru mějte na paměti, že patice samotného procesu musí odpovídat patici na vaší základní desce. Mini počítače se nejčastěji vyrábějí s dvoujádrovým nebo čtyřjádrovým procesorem. Pokud zvolíte čtyřjádrový procesor budete okouzleni nejen solidním výkonem, ale také snížíte spotřebu elektrické energie.
Grafická karta
U kterýchkoliv počítačů se nejčastěji setkáváme s integrovanými grafickými kartami. Mini počítače však nabízí i například plnohodnotné karty NVIDIA GTX. Od těchto typů pak můžete očekávat ten nejlepší výkon při různých činnostech i hrách.
U těchto počítačů můžete velikost grafické karty vybírat od 4 MB do 8 190 MB.
Operační paměť
Dalším důležitým parametrem při výběru mini počítačů je i kapacita operační paměti. Ta je u každého zakoupeného modelu různá. Její hodnoty se pohybují od 500 MB až do neuvěřitelných 32 GB. Ty přístroje s vyšší operační pamětí jsou určeny spíše pro ty nejnáročnější. Vyznačují se především vyšší frekvencí a lepší efektivitou při práci na počítači.
Operační systémy
Do většiny modelů mini počítačů si musíme operační systém dokoupit nebo doinstalovat vlastní. Na současném trhu jsou však i modely, ve kterých už je operační systém naistalován. Vybírat můžete například mezi Windows, Linux či Apple.
Úložiště
U mini počítačů existují 4 typy úložiště. Jedná se o SSD, HDD+SSD, HDD a Flash. Kapacita úložiště je různá, vybírat až modely, které mají kapacitu vyšší než 2 TB.
Pořizovací náklady
Pořizovací náklady jsou různé. Vždy záleží na mnoha faktorech, které cenu výrazně ovlivňují. Mezi tyto faktory pak patří nejčastěji procesor, grafická karta, velikost operační paměti či kapacita úložiště. Ceny se pak pohybují od 2 000 Kč až do neuvěřitelných 50 000 Kč.
Pokud vybíráte mini pc, bude vás jistě zajímat konstrukční typ, součásti systému, systém nebo vlastnosti zařízení. Podle parametru „systém“ rozlišujeme mac nebo pc.Co se týče „konstrukční typ“, najdeme u mini pc varianty jako mini-pc. Na snadě je zkoumat i parametr „vlastnosti zařízení“, kde najdeme varianty wi-fi.