Vybíráme: vodní vysavače

Jak vybrat vodní vysavač?

Vodní vysavače tvoří mezi vysavači jakousi šlechtu – jejich filtrace je nejdokonalejší. Nečistoty se usazují v nádobě, přes kterou prochází vzduch z hubice, do vody. Zejména pro alergiky jde o ideální řešení, protože při vylévání vody se nevíří prach, tak jako třeba při výměně filtru. Na druhou stranu, tyto modely mají trochu omezený výkon a někdy mohou být méně pohodlné, je potřeba vybírat pečlivě.

Výkon vodního vysavače

Tak jako u klasických, sáčkových vysavačů, i u těch vodních je jedním z hlavních kritérií sací výkon. Už na úvod si dovolíme jednu radu – rozlišujte příkon a výkon. Příkon je vyšší číslo, to prodejci často zdůrazňují (často i 1500 W), výkon bývá pouze jeho pětina až třetina (přes 300 W). Na rozdíl od příkonu má na kvalitu vysávání přímý vliv. Je ale potřeba ho brát s rezervou, jeho hodnota závisí na více okolnostech, například na tom, kde ho výrobce měří, jestli u hubice nebo až v hadici, a tak dále. U vodních vysavačů bývá navíc výkon nižší, aby nedošlo k nasání vody do motoru. Výkon vysavače tedy rozhodně zkontrolujte, ale jsou i důležitější parametry.

Filtry vysavače a jejich účinnost

K dobrému výkonu musí u vysavače patřit i účinná filtrace. Ta do velké míry souvisí s typem filtru, který najdete uvnitř vysavače (například moderní HEPA filtry – High Efficiency Particularte Air, určené pro alergiky dosahují účinnosti až 99,97 %). Kvalitu filtrace ještě zvyšuje, když se umístí několik filtrů za sebou. V kombinaci s vodou v nádrži vzniká vysoce efektivní systém. Ovšem aby filtr byl dostatečně efektivní, pamatujte na to, že je potřeba ho také měnit – vylévat vodu z nádržky a filtr dávat nový.

Účinnost vysávání a třídy spotřeby

Z údajů, které najdete na energetickém štítku, by vás měla určitě ještě zajímat účinnost vysávání a spotřeba vysavače. U obou těchto parametrů rozlišujeme třídy od A do G, přičemž A je nejlepší a G je nejhorší. Spotřeba se udává v kWh, a v zásadě vám říká, kolik je potřeba energie, když budete vysavačem jednou týdně vysávat podlahu bytu o 87 m2. Samozřejmě, čím nižší spotřeba v kombinaci s dobrým výkonem, tím lépe (nekupujte vysavač horší než B). Přítomnost ve vybrané třídě vám pak říká, jak je vysavač efektivní a kolik energie je skutečně využito. Podobně je stupňována účinnost vysávání – ta se měří při vysávání podlah a při vysávání koberců. Čím vyšší účinnost vysávání, tím lépe – měla by být C nebo vyšší. Promítá se do ní kvalita filtrace, výkon, ale i tvar hubice a délka hadice.

Objem nádoby vodního vysavače

Zde je rovnost jasná – čím větší bude objem nádoby, tím lépe pro vás. Od její velikosti se totiž odvíjí také to, jak často ji budete vylévat. Průměrně je to potřeba udělat zhruba každých 20 minut vysávání, když se voda naplní prachem. Ale u menších nádob se vám může stát, že budete s odpadem běhat pořád. To asi není váš cíl, takže doporučujeme tento fakt brát v potaz.

Suché vs. Mokré vysávání

U vysavačů se běžně rozlišuje možnost suchého a mokrého vysávání:

  • Suché vysávání vám umožňuje klasicky vysát nečistoty z podlahy nebo koberce
  • Mokré vysávání využívá vodu, někdy i čisticí prostředek na koberce, s pomocí kterých dochází k jakémusi praní

Na trhu existují vysavače, které vám umožňují obojí. Ty doporučujeme, neboť s nimi zvládnete vysávat oběma způsoby, aniž byste platili výrazně více. I když třeba teď mokré vysávání nevyužijete, nevíte, co bude časem, a je hloupé kvůli tomu pořizovat úplně nový vysavač.

Hlučnost vodního vysavače

Hlučnost vysavače, to si řekněme už zde, už nemá s jeho funkcí téměř nic společného. Ale je důležitá, pokud chcete, aby pro vás vysávání bylo pohodlné. Z tohoto pohledu samozřejmě platí, že čím bude nižší, tím lepší vysavač. Nerušíte pak sousedy, můžete si při vysávání pustit třeba televizi a nebolí vás uši. U vodních vysavačů jsou hodnoty hluku lepší než u ostatních – mají o něco nižší výkon. I tak se ale hlučnost pohybuje zhruba mezi 50 až 80 dB. Hodnoty kolem spodní hranice odpovídají zhruba puštěné televizi, naopak k 80 dB šplhá třeba hluk pračky při odstřeďování. Intenzita zvuku navíc neroste lineárně, ale logaritmicky, takže rozdíl mezi 50 a 60 dB není tak velký, jako mezi 70 a 80 dB.

Pohodlí při vysávání

Z hlediska pohodlí je potřeba hledět na víc parametrů najednou. Kromě hlučnosti jsou to třeba rozměry vysavače a jeho hmotnost. Volte vždy takový, se kterým se vám bude dobře manipulovat, klidně si to i zkuste. Přívodový kabel by pak měl být dostatečně dlouhý, aby vám doma pohodlně dosáhl na každé místo v pokoji, ale zase nesmí být příliš dlouhý, aby zavazel. Nepodceňujte ani ergonomii vysavače – hadice musí být pevná a musí se vám dobře držet. Vysávání totiž musí být nejen efektivní, ale i pohodlné.

Nejnovější testy

20.04.2018: Test chytrých hodinek 2018


15.04.2018: Test počítačových židlí 2018 - magazín PC Games Hardware 3/2018


06.04.2018: Test zubních past 2018 - Konzument


12.02.2018: Test kuchyňských pánví 2018 - ETM Testmagazin


12.02.2018: Test sportovních fitness náramků a hodinek 2018


Další z kategorie "Domácí spotřebiče & příslušenství"

Nejprodávanější vodní vysavače

0 nejlepších v kategorii Vodní vysavače podle testů evropských magazínů

Aktuální slevy


DiskuzeCopyright KTERY.CZ 2017, kontakt: admin@ktery.cz, Messenger boti od MessengerBots.cz Srovnat ceny vodních vysavačů na Heurece »