Vybíráme: auto nabíječky baterií

Zejména v zimě jde o častý problém. Automobil kvůli nízké kapacitě baterie vypoví službu. Řada motoristů se proto uchyluje k pořízení nabíječky autobaterií. Uvažujete-li o jejím nákupu rovněž, ukážeme si, jak si vybrat tu správnou.

Rozdělení nabíječek podle druhů

Ta pracuje na úplně stejném principu jako nabíječka jakýchkoli jiných běžných baterií. V současnosti je ovšem potřeba se na trhu zorientovat v nabídce, která obnáší několik odlišných typů. Tím prvním jsou nabíječky na klasické baterie WET, což jsou tedy ty, které obsahují kapalný elektrolyt. Vyznačují se klesajícím proudem a stoupajícím napětím při nabíjení.

Jiným typem jsou nabíječky tzv. automatické. Ty už jsou vybaveny kontrolovaným napětím a jsou schopny se po dobití akumulátoru samy vypnout, případně přepnout do konzervačního režimu. To znamená, že baterii můžete pak na nabíječce nechat připojenou i po dlouhou dobu až v řádu několika měsíců. Budete tak mít záruku, že baterie zůstane funkční i tehdy, když ji delší dobu nepoužijete. Což se hodí například majitelům motocyklů.

Zacházení s tímto druhem nabíječky je tedy podstatně méně komplikované než u předchozího typu, který je zapotřebí zavčas odpojit, aby nedošlo k přebíjení. Pro větší pohodlí při manipulaci s nimi bývají tyto nabíječky vybaveny i ukazatelem stavu nabití. Navíc vám jsou schopny nabíjet i baterie vyrobené pokročilejšími technologiemi, například AGM.

Dalším je nabíječka startovací. Ta vám jednak dokáže standardním způsobem baterii dobít a jednak poslouží tam, kde je slabší baterie a auto má potíže s nastartováním. Pomocný startovací zdroj musí být dostatečně výkonný, což znamená pro osobní zdroj vyberte alespoň 300A.

Jiným mírně odlišným typem jsou nabíječky udržovací. Jak už napovídá název, samy o sobě nejsou schopny vybitou baterii dobíjet, pouze ji zvládají udržet plně nabitou, neboť dokáží vyrovnávat samonabíjení. Tím zajistí optimální kondici baterie.

Na co se zaměřit při výběru konkrétní nabíječky

Jak si vybrat konkrétní kus? Vždy musíte zohlednit parametry právě baterie v automobilu, kterou vlastníte. Proud nabíječky by měl odpovídat asi desetině kapacity baterie. Bude-li proud nižší, nijak zásadně to nevadí, nicméně se baterie dobije za delší časový úsek. Z hlediska životnosti akumulátoru je naopak delší dobíjení nižším proudem výhodnější. Pozor, vysoký proud problém je, to byste nabíječku mohli zničit.

Důležité je i zjistit, v jakém teplotním rozmezí umí vámi vybraná nabíječka pracovat. Ty opravdu kvalitní zvládnou plnit svou funkci i v teplotách pod bodem mrazu. Zároveň dokáží nabít i hluboce podbitý akumulátor, což je pro některé levnější automatické nabíječky potíž, a poradí si i s automatickou desulfatací neboli s obnovením kapacity akumulátoru.

Nejnovější testy

20.04.2018: Test chytrých hodinek 2018


15.04.2018: Test počítačových židlí 2018 - magazín PC Games Hardware 3/2018


06.04.2018: Test zubních past 2018 - Konzument


12.02.2018: Test kuchyňských pánví 2018 - ETM Testmagazin


12.02.2018: Test sportovních fitness náramků a hodinek 2018


Další z kategorie "Motocykly & příslušenství"

Nejprodávanější auto nabíječky baterií

0 nejlepších v kategorii Auto nabíječky baterií podle testů evropských magazínů

Aktuální slevy


DiskuzeCopyright KTERY.CZ 2017, kontakt: admin@ktery.cz, Messenger boti od MessengerBots.cz Srovnat ceny auto nabíječek bateríí na Heurece »