Vybíráme: A +++ pračka

Pračky jsou dnes již nedílnou součástí každé domácnosti, jelikož šetří nejen mnoho času, ale i naše prádlo - díky šetrnějšímu praní. Je mnoho aspektů, které nás při výběru pračky ovlivňují a rozdíly mezi pračkami mohou být obrovské.

Předem nebo vrchem plněná?

Předem plněné pračky jsou rozhodně rozšířenější variantou. Obrovskou výhodou těchto praček je variabilita velikostí. Můžeme vybírat mezi pračkami menšími, které pojmou kolem 5 kg prádla, až po pračky větší, jejichž kapacita může dosahovat až 10 kg. Mezi hlavní výhody předem plněných praček rozhodně patří větší kapacita bubnu pro prádlo. Dále lepší stabilita, díky níž jsou pračky tišší. Další výhodou je, že na předem plněnou pračku můžeme postavit sušičku a tím ušetřit prostor v domácnosti. 

Vrchem plněné pračky jsou ideálním řešením do domácností, kde není dostatek prostoru pro otevírání předních dvířek. Na trhu jich sice nalezneme méně, ale i tak se dají obstarat opravdu kvalitní kousky. Mezi hlavní výhody patří již zmíněná úspora prostoru - proto je ideálním řešením do malých bytů či garsonek. Díky tomu, že vrchem plněné pračky jsou vyšší, stávají se ideálním řešením pro starší či hůře pohyblivé lidi.

Spotřeba vody a elektřiny

Stejně jako u ostatních domácích spotřebičů i u praček je důležitá spotřeba elektřiny. V dnešní době je již většina praček na trhu úsporná co se týče spotřeby elektřiny, ale i vody. I levnější modely spadají alespoň do energetické třídy A. Nejlepší z modelů patří do energetické třídy A +++, kdy ročně majitelům ušetří až několik stovek na spotřebě elektřiny. Navíc od roku 2013 nesmějí být v rámci Evropské unie prodávány pračky s horší energetickou třídou než je třída A.

Co se týče spotřeby vody, zde se výrobci praček rozcházejí v rámci toho, co považují za optimální spotřebu vody. Ne vždy nižší uváděná spotřeba vody nutně znamená skutečnou úsporu. Spotřeba vody u praček je totiž počítána při programu bavlna na 60°C a tak je možné, že zde výrobci vědomě dosahují požadované nízké hodnoty, ale u ostatních programů už tomu tak nemusí být. Proto rozhodně není vždy lepší pračka s uváděnou nižší spotřebou vody.

Rozhodně bychom však při koupi pračky měli sledovat parametr účinnosti odstředování. V dnešní době na trhu nalezneme pračky s odstřeďováním od kategorie F až po kategorii A. Pračky jsou do jednotlivých kategorií přidělovány na základě procentuálního zbytku vody v prádle. Odstřeďování pračky je také důležité co se týče spotřeby energie a to hlavně pokud používáte i sušičku. Určitě si nepořizujte pračku, které má pod 1000 otáček. Pokud vlastníte i sušičku, je nezbytné používat alespoň 1200 otáček.

Jednotlivé kategorie a % zbytku vody:

A do 45%

B od 45% do 54% vody

C od 54% do 63% vody

D od 63% do 72% vody

E od 72% do 81% vody

F od 81% do 90% vody

Věnujte pozornost bubnu

Při výběru té správné pračky pro naši domácnost je rozhodně i kapacita a vzhled bubnu. Například 4 členná rodina by měla sáhnout po pračce minimální kapacitou 6kg. Naopak 2 členné rodině postačí pračky s kapacitou kolem 5 kg. Rozhodně vždy počítejte s tím, že je ideální buben pračky plnit maximálně do 80% kapacity. Zajistíme tím kvalitnější praní, kdy se prášek lépe rozpustí, prádlo se o sebe bude mechanicky třít, lépe se vymáchá a nebude tolik zmačkané. 

Pozornost věnujte i otvorům v bubnu. Čím větší jsou otvory pro průchod vody, tím méně budou k vašemu prádlu šetrné.

Hluk

 

 

 

 

Nejnovější testy

20.04.2018: Test chytrých hodinek 2018


15.04.2018: Test počítačových židlí 2018 - magazín PC Games Hardware 3/2018


06.04.2018: Test zubních past 2018 - Konzument


12.02.2018: Test kuchyňských pánví 2018 - ETM Testmagazin


12.02.2018: Test sportovních fitness náramků a hodinek 2018


Další z kategorie "Domácí spotřebiče & příslušenství"

Nejprodávanější A +++ pračku

0 nejlepších v kategorii A +++ pračky podle testů evropských magazínů

Aktuální slevy


DiskuzeCopyright KTERY.CZ 2017, kontakt: admin@ktery.cz, Messenger boti od MessengerBots.cz Srovnat ceny A +++ praček na Heurece »